جمعه 28 دي 1397
الجمعة 12 جماد أول 1440
|
Jan 18 2019
|


                                                  

تراکتور و قلم های بی خاصیت برخی رسانه ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

ن و القلم و ما یسطرون، سوگند به قلم و آنچه که می نویسند، آیات ابتدایی سوره قلم که سوگند خداوند به قلم و قداست آن را  به وضوح بیان می کند. نه تنها خود قلم، بلکه هر آنچه که بدین وسیله نوشته می شود، جایگاهی والا نزد خداوند متعال دارد. آری قلم و هر آنچه می نویسند نزد خداوند چنان جایگاهی دارد که سوره ای را بدان اختصاص داده و به آن سوگند یاد کرده است.  ما مسلمانان نیز به تأسی از کتاب آسمانی خویش، قداست قلم و حرمت نوشته هایش را نگه داشته و آلوده هر ناحقی نمی کنیم

اما هستند کسانی که برای هر سیاستی و هر امر ناحقی قلم خود را می چرخانند تا شاید کاسب مقامی، ثروتی، اعتباری و… شوند. فاصله بین حق و باطل در نزد این افراد چند سطری است که به ناحق اوراقشان را سیاه کرده اند. جالب اینجاست که همیشه هم مدعی اخلاق و اصلاح و روزنامه نگاری آزاد هستند، پشتشان به روابطشان گرم است که چنین بی پروا بر خلق الله می تازند، و عجیب تر از همه اینکه، روزنامه ای که برایش قلم می زنند، نام « قانون » رایدک میکشد.

در مقابل این افراد، انسانهای بزرگواری نیز هستند که قداست قلم را نگه داشته و هر سفارش بی قانونی را نمی پذیرند، چه بسا که در این راه متحمل سختی هایی نیز شده اند، اما قداست قلم و شرافت روزنامه نگاری مستقل را حفظ کرده اند.

سال گذشه همین مواقع سردار آجورلو با بازیکنی ارمنی قرارداد بست و پس از اعتراض هواداران تراکتور در اقصی نقاط کشور، قرارداد این بازیکن ارمنی را فسخ نمود و دلیلش را احترام به سکوهای هواداری گذاشت. البته ناگفته نماند که این اعتراض و دیپورت بازیکن ارمنی کاملا به جا بود، چون تنها شعار یادگار امام، یاشاسین آذربایجان است که تمرکز این بازیکن را به دلیل تنشهای نظامی کشورش با آذربایجان به هم خواهد زد.حساپ کنید بازیکنی در زمین بازی تشویق مکرر یاشاسین آذربایجان را بشنود، دلیلش را نخواهد فهمید، و به گمانش این آذربایجان همان آذربایجانی خواهد بود که با کشور متبوعش در حالت جنگی قرار دارد.

پس از این اقدام، روزنامه ای در تهران طی یک بی قانونی محرز، ترکهای ایران را نژادپرست خوانده و مهملاتی با تیتر درشت « فوتبال ایرانی، لهجه عثمانی » بافته بود که تبریزیها به خاطر ترکیه و جنگ ارامنه در ۱۰۰ سال پیش، این بازیکن را رد کرده اند که نمیتوان جز نژادپرستی نام دیگری بر آن نهاد. حتی این کوتوله های قلم فروش آندرانیک ایرانی را مثال زده اند که مگر او هم ارمنی نبود؟ دست آخر هم برای مدیران و مسئولان ورزش خط و نشان کشیده بودند.

 

توهین آشکار این روزنامه سراسری به ترکهای ایران و نژادپرست و وابسته خواندن آنها در هیاهوی رسانه ای  آن زمان گم شد. نه کسی از مردم تبریز و نماینده های مجلسش پیگیر این توهین شد و نه خود باشگاه تراکتورسازی که متهم به نژآدپرستی شده بودند.

این دوستان همانهایی هسند که هنوز جنگ قادسیه را از یاد نبرده اند و فکر می کنند تمام بدبختی هایشان از آن شکست حادث شده است. از رخدادهای روز دنیا خبر ندارند و فکر می کنند دنیا برای اعراب و ایران در همان جنگ قادسیه متوقف شده است و برای ترکها و شورشیان ارامنه در همان ۱۰۰ پیش، چه بسا اگر اطلاعات بروزی داشتند،این چنین دست به دامان تاریخ و زباله دان آن نمی شدند.

این همکاران قانون نام ، بی قانون ما، سالیان سال است که چشم بر نژآدپرستی عریان هواداران سرخابی ها بسته اند، کوچکترین اشاره ای به توهینهای قومیتی به بخش عظیمی از جمعیت کشور نکرده اند، در مقابل برای یک اتفاق ساده فوتبالی که در هر تیم و باشگاهی ممکن است رخ بدهد، چنین دست به قلم شده اند که تو گویی بازیکن ارمنی در تبریز مثله شده است. اتفاقی که هر روز در اخبار ورزشی شاهد آن هستیم که بازیکنی یا باشگاهی به صورت یکطرفه قراردادش را فسخ می کند. به عنوان مثال نمونه ایرانی این کار فسخ قرارداد رامین رضائیان با ریزه اسپور ترکیه است، آیا رامین رضائیان نژآدپرست است ؟ حتی در لیگ خودمان بازیکنی یکطرفه قراردادش را فسخ می کند و به استقلال می رود و دوباره فسخ کرده و به باشگاه خودش باز می گردد. و یا نمونه خارجی این اتفاق فوتبالی، سرخی گواردیولای اسپانیایی است که با بارسلونا قرارداد بست و به دلیل فحاشی دو سال پیشش علیه کاتالانها، قراردادش از سوی باشگاه بارسلونا فسخ شد. حال کدامیک از این اتفاقات نژادپرستی محسوب می شود که فسخ قرارداد یک بازیکن از سوی باشگاه تراکتور عملی نژادپرستانه نام می گیرد؟

اخیرا فیفا گزارشی منتشر کرده است و طی آن گزارش  کشورهایی که در استادیومهای آنها رفتارهای تبعیض آمیز رخ می دهد، لیست کرده است. در این لیست نام ایران نیز در دو مورد به چشم می خورد، اولی به دلیل عدم حضور زنان در استادیوم ها و دیگری به خاطر استفاده از لفظ موهن « ترک خ . ر » و « صدای عر عر نمیاد» در استادیومهای کشور که مخاطبش هواداران تراکتورسازی است. همان الفاظی که بارها از سکوها شنیدیم،از صدا و سیما شنیدیم، در صفحات مجازی دیده ایم، منتها نه تنها محکوم نکردیم بلکه با مسامحه و سهل انگاری مسئولین و سکوت اهالی قلم ساکن در قانون و شرق، بر حدّت و شدّت آن نیز افزودیم.

اکثریت قریب به اتفاق روزنامه های سراسری این خبر را تحریف کرده و با عنوان کلی نژآدپرستی در فوتبال ایران از آن یاد کردند. اینجا صحبت از ظلم و بی عدالتی است که در حق هواداران و در کل ترکهای ایرانی شده است، ولی با تحریف و حذف بخش اصلی آن، نژادپرستی در استادیومها را به کل کشور تعمیم داده اند. در حالیکه همگان نیک می دانیم تنها ورزشگاه هتاک و نژادپرست کشور استادیوم آزادی و هواداران سرخابی ها هستند. شاید با این کار خواسته اند کوتاهی خودشان در امر رسالت خبر و روزنامه نگاری را لاپوشانی کنند. مطمئن باشید اگر می توانستند اصل خبر را نیز بایکوت می کردند.

باز خدا پدر فیفانشین ها را بیامرزد که هر چقدر هم اجنبی و غیر مسلمان هم باشند، فصل الخطابشان قانون است. با این کار نشان دادند که تمام اتفاقات فوتبالی کشورهای عضو را زیر نظر دارند و اگر اقدامات مقتضی در این باره صورت نگیرد، مطمئنا طرف حساب فدراسیون دیگر هواداران تراکتور نیستند، فیفای قانون مداری است که نشان داده است حتی با رئیسش نیز شوخی ندارد.

امروز کشور ما با پدیده ای مواجه شده است که صاف توی چشمان شما نگاه می کند و تراوشات اذهان بیمار و نژآدپرست خویش را تحت عنوان مقاله و یادداشت سیاسی و فرهنگی و ورزشی ارائه می دهد. پدیده ای به نام قلم فروشی به هر قیمت مناسبی که باشد، اعم از  مقام، ثروت، شهرت و… که آبروی اهل قلم و قداست و شرافت قلم را نشانه رفته است. لازم است که اهالی شریف قلم و روزنامه نگاران مستقل صف خود را از این افراد خاص که در روزنامه های سراسری یک جریان خاص چنبره زده اند، جدا سازند. باشد که شاهد گردش آزاد اطلاعات در رسانه های جمعی کشور باشیم

منبع:سایت آذرقلم

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت