يكشنبه 25 آذر 1397
الأحد 8 ربيع ثاني 1440
|
Dec 16 2018
|


                                                  

رئیس اداره بهزیستی خلخال :

اصلی ترین خواسته بهزیستی دریافت اعتبارات عمرانی است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فاطمه عزتی / مصاحبه با خانم مسروری را وظیفه خودم می دانستم. این بانوی قابل تحسین  که در راس اداره بهزیستی خلخال قرار داشت به من به عنوان یک زن حس غروری وصف ناشدنی را القا می کرد که هر بار این حس غرور را در کنار رفتار بسیار محترمانه و نوع دوستانه ای که کارمندان این اداره  سراغ دارم قرار می دادم، فکر می کردم چه بار بزرگی بر دوش دارم و چه بار بزرگی را بر دوش خواهم کشید اگر هرچه زودتر مصاحبه ای انجام ندهم.  قرار شد مصاحبه اول را در همان ساختمان بهزیستی انجام دهیم، یک مصاحبه پنج ساعته اما ناتمامقبل از همه چیز به خاطر فرصتی  که در اختیار من قرار دادید از شما متشکرم. می دانم چه مسئولیت سخت و خطیری بر دوش شماست و این نشان دهنده توانایی و قابلیت  بانوان خلخالی  برای گام برداشتن دوشادوش مردان شهرمن است. و شاید به خاطر وجود بانوانی مانند شماست که اکثریت زنان و دختران شهر من همیشه سرشان را بالا می گیرند و راه می روند. چنانچه قابل ملاحظه است اداره بهزیستی برای تسهیل رفت و آمد مراجعین متحمل تغییراتی شده است   و در حال نصب آسانسور و انجام برخی از تعمیرات در داخل  ساختمان هستید، در مورد مناسب سازی اماکن عمومی و سایر ادارات  چه اقداماتی انجام داده اید؟

 

 نظارت بر مناسب سازی جامعه، شهر و اماکن عمومی  وظیفه بهزیستی است.   اداره بهزیستی هر سه ماه یکبار یک جلسه مناسب سازی با حضور تعدادی از  اداره ها  و جمعی از معلولین  برگزار می کند که در این جلسه در مورد مسائل موجود و مشکلات معلولین صحبتهایی  عنوان می گردد. حتی در مورد جدول بندی و پازل بندی خلخال نیز طی مکاتبات و تماس هایی که با شهردار قبلی انجام شد، ایشان  بخشی از طرح را تغییر داده و پازل های مناسب را مورد استفاده قرار دادند. البته بارها و بارها با تعدادی از ادارات در مورد مناسب سازی محیط ادارات مکاتباتی انجام گرفته است، اما انها نیز بر حسب اعتبارات عمرانی شان می توانند اقداماتی انجام دهند.  اینکه بگوییم   مناسب سازی تنها متوجه معلولین و نا بیناها است، درست نیست برای اینکه جامعه ما به سمت سالمندی پیش می رود،  و بنابراین  مناسب سازی  امروزی یک تقاضای همگانی محسوب می شود.  با توجه به اینکه اکثریت مراجعین اداره بهزیستی  نیز معلولین و سالمندان تشکیل می دهد،   نیاز به مناسب سازی و وجود آسانسور  به شدت احساس می شد که با اعتبار عمرانی  که امسال جذب کردیم توانستیم  در مورد نصب آسانسور، اقدام کنیم و اعتبار مربوط به تعمیر و رنگ کاری ساختمان نیز از طرف نماینده محترم جناب آقای خالقی تامین گردیده است

 

 

حیطه فعالیت اداره بهزیستی آنقدر وسیع است که من به اندازه یک دفتر سوال طراحی کرده بودم و فکر می کنم اگر برنامه های پیشگیرانه مناسبی طراحی نشود، و تعداد افراد تحت پوشش این مرکز بیشتر و بیشتر گردد ، دیگر هیچ فردی از اصحاب رسانه جرات نکند به این دریای بیکران نزدیک شود.

در اداره بهزیستی بیش از 180  مورد عملکرد داریم که از زنان بی سرپرست تا کودکان خیابانی را در بر می گیرد. تفاوت اداره بهزیستی با کمیته امداد امام خمینی در این است که این اداره امور تخصصی را به پیش می برد. در مورد پیشگیری نیز گام های بزرگی برداشته ایم به عنوان مثال در طرح شناسایی تنبلی چشم، می توانم با قاطعیت بگویم که صد درصد کودکان زیر شش سال  مورد غربالگری قرار می گیرد و حتی اداره بهزیستی در مورد  تامین هزینه های درمان و خرید  عینک نیز حمایت های لازم را به عمل می آورد. چرا که هزینه ای که امروز جهت درمان یک تنبلی چشم ساده صورت می گیرد بسیار کمتر از  هزینه درمانی است که بعد از وخیم تر شدن وضعیت چشم باید پرداخته شود.  یا در مورد غربالگری شنوایی نیز گام های بزرگی برداشته ایم که بعد از تشخیص  مشکلات شنوایی، هزینه های درمان را نیز ارائه می دهیم.  غربالگری تنبلی چشم از سال 85 و شنوایی سنجی از سال 95 آغاز شده است. وضعیت سلامت چشم و گوش کودکان خلخال نسبت به سایر شهر ها بهتر است  و با اقدامات درمانی که در همان سالهای اول تولد صورت می گیرد   می توانیم بگوییم که کودکان   سالم تری خواهیم داشت. همچنین طرحی با عنوان آگاه سازی از پیشگیری از معلولیت ها داریم  به این صورت که  در حواشی شهر ها پایگاه هایی ایجاد کرده ایم که   ساکنین محله را برای شرکت در جلسات دعوت کرده و ضمن شنیدن مشکلات و مسائلشان توصیه های لازم را  در مورد آسیب های اجتماعی، معلولیت ها به آنها عنوان می نمایند ، البته این پایگاه ها به صورت ان جی او و تحت نظارت اداره بهزیستی فعالیت می نمایند. این فعالیت ها به وسیله جمعیت هم یاران  سلامت انجام می شود که سه پایگاه  در حواشی شهر تشکیل داده اند و یک پایگاه نیز قرار است به زودی در منطقه قلعه باشی  که یکی از مناطق آسیب خیز شناخته می شود فعالیت خود را آغاز کند.

   طرحی با عنوان «ماد»  داریم که عبارتست از مشارکت دانش اموزان  در شناسایی آسیب های اجتماعی .  ما به تعدادی از معلم ها در مورد آسیب های اجتماعی اموزش هایی ارائه کرده ایم و این افراد در کلاس های درسشان در مورد این موضوع به دانش اموزان  آموزش های لازم را ارائه  می دهند.  این دانش اموزان خودشان آسیب های  اجتماعی مختلف را بررسی کرده و راهکار هایی ارائه می دهند.  این راهکارها به استان و از آنجا به سازمان ارسال می شود و امکان دارد  طرح های خوب ، بدیع و عملی  از انها بدست آید.  همچنین طرحی با عنوان پیشگیری از معلولیت ها در  سالمندان داریم.  این  طرح به وسیله جمعیت هم یاران  سلامت اجرا می شود.  که مربیان آموزش دیده ای در این پایگاه ها به سالمندان و میانسالان اموزش های لازم را ارائه می دهند. دو پایگاه خدمات اجتماعی داریم  که روزی  دو ساعت  با اتومبیل مربوطه در خیابان ها و حواشی گشت زنی می نماید و  در موارد مورد نیاز مداخلاتی انجام می دهد.  تا کنون تعداد  146 مورد خدمات سیار ارائه شده است .

 

قبول دارید که وضعیت ازدواج یا بهتر بگویم طلاق در شرایط اسف باری قرار دارد و طبق آماری که ارائه می شود از هر 4 ازدواج یک مورد به طلاق منجر می شود، آیا امکان ندارد طرحی با عنوان پیشگیری از ازدواج غلط یا طرح های حمایتی برای شناخت بیشتر  دختر ها و پسرها از یکدیگر قبل از ادواج  اجرا گردد؟ در مورد مشاوره های پیش از ازدواج هم عملا تاثیری مثبتی مشاهده نمی کنیم. چرا در مورد حوزه ای که بار زیادی را به این مرکز تحمیل می کند اقدامات پیشگیرانه مناسبی اتخاذ نشده است؟

 در حال حاضر مشاوره های قبل از ازدواج به اداره بهداشت  واگذار شده است و عملا ما امکان هیچگونه مداخله یا اجرای طرح های پیشگیرانه را نداریم.  در مورد طلاق هم  اکثر زوجین بعد از   انجام توافق و طی شدن مراحل دادگاه  و در اخرین مرحله به اداره بهزیستی مراجعه می کنند و در این زمان دیگر دخالت  معنی ندارد. اما پیش از این که روال مراجعه به بهزیستی در زمان طلاق متفاوت بود  30 مورد با مداخله بهزیستی به سازش منجر شده بود. در مورد آموزش های قبل از ازدواج می توانم  بگوییم اصلا وجود ندارد یا اگر هست به صورت فرمالیته  انجام می شود. در برخی از پایگاه ها  آموزش پیش از ازدواج ارائه می شود اما این آموزش ها باید  اصولی، مداوم و مدت دار باشد.  حتی شاهد هستیم که   برخی از طلاق ها به خاطر عدم توجیح یکی از زوجین رخ می دهد ، مخصوصا زمانی که یکی از طرفین نوجوان است می بینیم که در مورد پایبندی به همسر و عدم برقراری رابطه حتی کلامی  با جنس مخالف  توجیه نشده است.  مخصوصا فضای مجازی نیز به  برقرای رابطه با جنس مخالف و   خیانت به همسر  دامن زده است . بیکاری نیز یکی از دلایل وقوع طلاق در نتیجه خیانت است. به این صورت که وقتی مرد برای تامین هزینه خانواده مجبور می شود در شهر دیگری کار کند این مساله باعث ایجاد فاصله در میان زوجین می شود . شاید باور عمومی این باشد که خانم ها قربانی خشونت و تبعات ناشی از بیکاری و اعتیاد می شوند، اما آمار نشان می دهد که  در مورد طلاق  درصد قربانی بودن زن یا مرد برابر است.  یعنی نمی توانیم بگوییم که همیشه مردها شرایط زندگی را به سمتی سوق می دهند که خانم ها مجبور به طلاق می شوند، بلکه بسیاری از مردها نیز قربانی  خیانت یا دخالت اطرافیان  همسرانشان می شوند .  خیانت به همسر در ازواج های سن پایین و اختلاف تحصیلاتی یا اختلاف طبقاتی از عوامل طلاق در سنین بالا است. بیکاری، اعتیاد، دخالت خانواده ها،  افزایش چشم و هم چشمی منفی ،  پایین امدن استانه تحمل افراد یا کم رنگ شدن صله رحم   به بروز آسیب های اجتماعی منجر شده است.

 

واحد امور اجتماعی دقیقا چه وظایفی بر عهده دارد و چه مقدار تماس در مورد گزارش کودک آزاری تا به امروز دریافت کرده اید . این را نیز بگویم که در کنفرانس خبری اخیر جناب فرماندار محترم قول  انجام غربال گری کودک آزاری برای شناسایی کودکان در معرض آسیبهای مختلف را داده اند،  اصلا وضعیت کودکان خلخال چگونه است؟

واحد امور اجتماعی   زنان بی سرپرست یا بد سرپرست  را تحت پوشش قرار می دهدد.  طرحی با عنوان اورژآنس اجتماعی داریم که در ان افرادی  مانند  کودکان خیابانی، افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند،  دختران فراری و  زنان در معرض آسیب یا آسیب دیده و کودکان و سالمندان  در معرض آسیب  را تحت پوشش قرار می دهیم .  خط 123  برای مداخله در آزار و اذیت های جسمی، جنسی، عاطفی و روحی مورد استفاده قرار می گیرد.  خوشبختانه یا متاسفانه تعداد تماس ها بسیار کم است.  و معمولا در مورد کودک آزاری تماس های انگشت شماری  صورت  گرفته است. البته به همان اندازه که مطمئن هستم این کمبود تماس ها در نتیجه عدم اگاهی افراد جامعه نیست، به همان اندازه نیز اطمینان دارم کودک آزاری در برخی از خانواده ها وجود داردالبته به صورت پنهان، اما تا شناسایی نشده باشند، عملا هیچ مداخله ای نیز نمی تواند صورت بگیرد.   در مورد  کودکان خیابانی نیز باید بگویم کودک خیابانی به ان صورت که در مقابل چشم ها قرار داشته باشند  در خلخال نداریم اما با توجه به اعتباراتی که  در این مورد ارائه می شود، ما تعداد 7 کودک را با عنوان کودک کار شناسایی کرده و تحت پوشش قرار داده ایم.    یک گروه خاصی  از کودکان نیز با عنوان شبه خانواده وجود دارد که از مستمری بالایی برخوردار هستند و در مورد تحصیلات و درمانشان نیز حمایت های خوبی صورت گرفته است.

 

 

حمایت هایی که در زمینه تامین مسکن معلولین و مددجویان ارائه می شود به چه صورتی است؟ آیا واقعا امکان صاحب خانه شدن تمام افراد تحت پوشش وجود دارد؟

در مورد مسکن نیز  اعتبارات خوبی وجود دارد ، در صورتی که مددجو زمینی در اختیار داشته باشد ،  صرف نظر از شرایط زندگی اش  و بدون هیچگونه تفاوتی با سایر مددجویان ،  اگر در مورد مسکن درخواست بدهد  می توانیم او را برای دریافت وام  بلا عوض به بانک معرفی می نماییم. حتی امتیاز آب و برق و گاز نیز به صورت رایگان به انها تحویل داده می شود. متاسفانه تعداد افرادی که زمین مناسبی در اختیار داشته باشند بسیار کم است. اما حمایت هایی که در روستاها در زمینه مسکن صورت می گیرد بسیار بهتر از شهر ها است. تعدادی از خانواده ها نیز از مسکن مهر ثبت نام کرده اند و ما نیز حمایت های مربوطه را انجام داده ایم.  از چند سال پیش  6 واحد مسکونی در خوجین برای مددجویان در حال ساخت است .  خانواده های دو معلولی نیز در زمینه ساخت مسکن در اولویت هستند. تمام  مددجویان اگر که زمینی در اختیار داشته باشند می توانند برای دریافت وام اقدام کنند  و ما برحسب امتیازاتی که دارند می توانیم آنها را در اولویت قرار دهیم.   حتی در برخی از موارد در صورت نیاز سنجی هایی که انجام می شود، برای برخی از  مددجویان  خانه رهن می کنیم. امید ما این است که همه خانواده ها مسکن مناسبی در اختیار داشته باشند. و از خانواده هایی که می توانند زمین یا گوشه ای از حیاط خانه شان را در اختیار فرزندشان که تحت پوشش این مرکز است  قرار دارند می خواهیم که در چنین کاری انجام داده و با این اداره برای بهتر شدن وضعیت فرزندان و عزیزانشان همکاری کنند.

 

احساس می کنم که در زمینه اشتغال زایی و ارائه خدمات مبنی بر خوداشتغالی نیز این مرکز گام های بزرگی برداشته است و حتی خودم بارها شاهد بوده ام که  مددجویان را به دریافت وام خود اشتغالی و مستقل شدن ترغیب می نمایید و اما شاهد استقبال خوبی نیستیم ، علت چیست؟

 خانم هایی که طلاق گرفته اند لزوما نیازی نیست که حتما تحت پوشش  اداره بهزیستی باشند، در  واقع حمایت های مالی که بهزیستی ادامه می دهدکمک هزینه است و قابل مقایسه با  هزینه های اصلی زندگی نیست.   ما سعی می کنیم به مدت 6 ماه این افراد را تحت پوشش قرار دهیم ، سپس انها را به اداره  فنی و حرفه ای برای آموزش معرفی می کنیم و بعد از ارائه مدرک تحصیلی  برای دریافت وام  خود اشتغالی به بانک معرفی می کنیم.  امسال سهمیه وام خوداشتغالی بهزیستی خلخال 63 نفر  بین 15 تا 20 میلیون  تومان با سود 4 درصد بود. جالب است که اکثر مددجویان با بهانه هایی مختلف از گرفتن وام سر باز می زدند. علت این مساله این است که  بعد از دریافت وام این افراد به عنوان شاغل شناخته می شوند و دیگر تحت پوشش این مرکز قرار نمی گیرند و این تحت حمایت نبودن از نظر بسیاری از افراد نگران کننده است. برخی نیز عملا امکان استفاده درست از این وام را در خودشان نمی بینند، و یا حتی بهتر است بگویم که آنقدر مشکل دارند که این وام صرف هر چیزی به غیر از اشتغال می شود.  بحث دیگر هم حمایت غلط خانواده  و عدم باور به توانایی های فرزندانشان است. به نظر من خانواده ها نباید توانایی جوانانشان را با توانایی خودشان برابر بدانند. جوانان از انرژی زیادی برخوردار هستند و مطمئنا می توانند موفق تر ظاهر شوند، باید به فرزندانشان باور داشته باشند.  به فرزندانشان پرو بال بدهند. با ابراز نگرانی های زیاد و ترساندن فرزندانشان از شکست، جوانان ما به جایی نخواهند رسید.  توانایی جوانان ما نسبت به دوران جوانی پدرها و مادرهایشان بسیار بالاتر است، جوانان از آگاهی، سواد و بینش بیشتری برخوردار هستند  و در موقعیت اجتماعی بهتری قرار دارند.  و باید کمک کنیم تا روی پای خودشان بایستند. افرادی که وام می گیرند اگر کمی ابتکار در حوزه اشتغال خودشان داشته باشند و با مشورت با افراد متخصص و اگاه کار خودشان را شروع کنند می توانند موفق تر ظاهر شوند.  

 علاوه بر وام خود اشتغالی  طرح های حمایت از تعاونی است  به این صورت که  تعداد  هفت نفر از  خانم  های تحت پوشش می توانند در کنار هم یک تعاونی تشکیل دهند ما به انها وام بلاعوض می دهیم .  در کل در طی چند سال گذشته تنها سه گروه تعاونی در خلخال و یکی از روستا ها تشکیل شده است، اما با این حال باز هم  افراد استقبال نمی کند. همچنین در مورد ایجاد مهد کودک نیز حمایت های مالی ارائه می دهیم ، به این صورت که در مهد کودک ها به خصوص  در حواشی شهر و  روستاها هم از نظر شهریه کمک می کنیم و روزانه یک وعده غذای  گرم به کودکان می دهیم.  که در روستاها داشتن مدرک دیپلم و در شهر داشتن مدرک علوم تربیتی کافی است.  طرحی با عنوان گروه های  مالی خرد داریم که تعداد 35 گروه   تحت حمایت جمعیت «تاک»   اقدام به آموزش افرادی برای تشکیل صندوقی توسط اهالی و دریافت وام از ان صندوق  می نمایند. به این صورت که افراد پول هایشان را روی هم می گذارند و به همدیگر وام می دهند. بعد از مدتی این افراد می توانند  از بانک کشاورزی نیزوام بگیرند به این صورت که اگر میزان سود اهمیتی نداشته باشد، بدون ضامن و بدون سپرده قبلی می توانند وام بگیرند. از این 35 گروه تعداد 10 گروه به مرحله ای رسیده اند که می توانندوام دریافت کنند. 

در حوزه اشتغال بیمه  خویش فرمایی ،  بیمه کار فرمایی ، بیمه  جبران کارایی داریم که فکر می کنم اطلاع رسانی این موضوع نیز حائز اهمیت است. به  این صورت که اگر فردی به هر طریقی بتواند برای خودش اشتغالی به وجود آورد ما به مدت 5 سال او را بیمه می کنیم. بیمه کارفرمایی نیز به این صورت است که بهزیستی برای حمایت از کارفرما و مددجو ، بخشی از هزینه  بیمه مددجو را برعهده می گیرد. در مورد بیمه جبران کارایی  نیز  اگر هر کارفرمایی فردمعلولی را به استخدام بگیرد، با توجه به اینکه ممکن است فرد معلول به اندازه یک درصد افت کارایی نسبت به  انسان سالم داشته باشد، ما این کمبود کارایی را با ارائه مبلغی   جبران می کنیم. در حال حاضر در خلخال  تعداد 3 نفر از بیمه جبران کارایی، 7 نفر از بیمه کارفرمایی  و بیش از 60 نفر از بیمه خویش فرمایی بهره مند  هستند.  البته بهزیستی کلور و هشتجین نیز زیر مجموعه اداره بهزیستی خلخال هستند و آماری که ارائه می شود  حاصل فعالیت این سه اداره است.   مددجویان روستایی معمولا برای توسعه اشتغالشان  بیشتر طالب وام خود اشتغالی هستند و در زمینه دام پروری و زنبور داری  و کشاورزی از وامی که دریافت می کنند  بهره مند می شوند .   تعدادی از معلولین نیز در زمان استخدام طی نامه ای به مرکز مربوطه معرفی شده و می توانند از 3 درصد   استخدام معلولین استفاده می کنند.  تعداد 20نفر را نیز برای قالی بافی معرفی کرده ایم.

 

چه خدمات تخصصی برای پیشگیری از اعتیاد و ترک اعتیاد  ارائه  می شود، علل اصلی اعتیاد را چه می دانید؟ در این مورد استقبال افراد معتاد و خانواده هایشان  چگونه است؟ 

ما در خلخال دو انجمن در مورد  اعتیاد داریم که عبارتند از انجمن حمایت از ترک اعتیاد  و انجمن  پیشگیری از اعتیاد  که به تازگی فعالیت  خودش را شروع کرده است اما انجمن حمایت از ترک اعتیاد چهار سال است که تاسیس شده است .  پیشگری و اعتیاد باید به صورت موازی پیش برود. یعنی هر دو انجمن ما باید به صورت همسو  فعالیت نمایند.انجمن پیشگیری از اعتیاد  جهت اگاه سازی  از گرفتار شدن در دام اعتیاد با هزینه ای که بهزیستی ارائه داده است،  فعالیت می کند.   انجمن ترک اعتیاد  کمپی برای ترک اعتیاد تشکیل داده است و این کمپ ها فقط در قالب انجمن می توانند فعالیت نمایند. وضعیت طلاق و اعتیاد  در سطح سایر شهر ها  است و سایر موارد کمتر است.   نبود تفریح مناسب ، دوستان ناباب در دوران نوجوانی،  بیکاری و  مهاجرت برای کسب معاش از  عمده عوامل گرایش به سمت اعتیاد است.  برخی نیز نااگاهانه به سمت اعتیاد سوق داده می شوند، مثلا برخی برای بیدار ماندن شب امتحان ممکن است داروهایی را مصرف نمایند که می تواند  به اعتیاد منجر گردد، یا  خانم ها در قالب مصرف قرص های لاغری  معتاد می شوند ، حتی  تعدادی از مردها نیز برای اینکه اعتراضی از جانب  همسرانشان نداشته باشند، اقدام به معتاد کردن همسرانشان  می کنند، که در خلخال با صراحت می توانم بگویم که از هر سه نفر معتاد یکی شان حتما خانم است.   در مورد حمایت های مالی از افراد معتاد نیز باید بگویم که ما به هیچ عنوان نمی توانیم برای فرد معتاد پرونده تشکیل دهیم.  اما  می توانیم 50 درصد از هزینه ترک اعتیاد فرد معتاد را به کمپ  بپردازیم  و پرونده ای برای این افراد تشکیل می دهیم و به مدت شش ماه این فرد و خانواده اش را تحت پوشش مالی قرار می دهیم. یا به صورت موردی می توانیم در زمان  درمان از آنها حمایت کنیم. تا پیش از این افراد به صورت غیر اصولی در قالب مذهب درمانی  و غیره اقدام به ترک می کردند، اما اکنون چند سالی است که کمپ ترک اعتیاد دایر شده و ماهانه تعداد 20 نفر از معتادان اعتیادشان را در این مرکز درمان می شوند.  استقبال خوبی از این کمپ ها صورت گرفته است . مثلا در روستایی مانند برندق تعداد زیادی از افراد معتاد  به صورت داوطلبانه   به این مرکز مراجعه کرده و در خواست ترک اعتیاد گروهی را کرده اند. جناب فرماندار و تعدادی از خیرین  و مرکز بهزیستی نیز حمایت های مالی را برای انها در نظر گرفته اند.  وضعیت ترک اعتیاد در خلخال امیدوار کننده است.

 

 

 

چرا در شهرستان خلخال خانه سالمندان نداریم؟

 در سطح استان تعداد دو یا سه مرکز  نگهداری  از سالمندان  وجود دارد که در حال حاضر بخش عمده ای از انها  خالی هستند،  و در صورت نیاز ما  نیازمندان را به این مرکز معرفی می کنیم.   اما  در مورد مراکز نگهداری از معلولین  و بیماران روانی ،  ظرفیت اکثر این  مراکز  کامل است  و  نیاز به تاسیس چنین مرکزی در خلخال احساس می شود.   در مورد سالمندان زمینی در خوجین با نیت سالمندان  وقف شده است  که من در طی این مدت به شدت به دنبال  دریافت مالکیت این زمین برای بهزیستی هستم تا بتوانیم مرکزی را  با حمایت خیرین برای ارائه خدمات به  سالمندان بسازیم .  البته سوال شما بسیار خلاصه است اینکه چرا در شهر خلخال خانه سالمندان نداریم به نظر من سوال  کاملی نیست. اصلا ببینیم ما برای سالمندان تا به امروز چه اقداماتی انجام داده ایم؟ ما سالانه تعداد دو یا سه جلسه سالمندان داریم.  و من پیگیری های زیادی در این مورد انجام داده ام.   من چندین بار هم در جلسات مختلف عنوان کرده ام که ما برای هیچ قشری در خلخال نتوانسته ایم امکانات مناسبی ارائه دهیم،  مگر برای کودکان و نوجوانان، جوانان و میانسالان  چه امکاناتی فراهم کرده ایم که   اکنون نوبت ساخوردگان باشد و با افتخار بگوییم فلان مکان یا تسهیلات را برای سالمندان فراهم کرده ایم.  ما برای سالمندان برنامه خاصی نداشته ایم. اما بنیادی با عنوان فرزانگان وجود دارد که مخصوص سالمندان و بازنشستگان است، و به محلی  برای تجمع و فعالیت و تفریح سالمندان  تبدیل  خواهد شد. این مرکز تنها  فعالیت های فرهنگی و تفریحی برای سالمندان را در دستور کار دارد، و در حال حاضر در  مرحله کسب مجوز است.  اما مرکز دیگری به عنوان مرکز نگهداری روزانه و موقتی  سالمندان  نیز در حال تاسیس است که می تواند بر سلامت فکری و روحی و معنوی سالمندان تاثیرگذار باشد و  احساس پوچی و سالخوردگی را در انها به حداقل برساند.  این دو مرکز باید در طی دو ماه آینده  کار خود را به طور رسمی شروع کنند.  کلاس های پیشگیری از معلولیت دوران سالمندی نیز که به قوت خود برقرار است.

 

نحوه تخصیص بودجه های بهزیستی به چه صورت است و در مقایسه با سایر شهرستان ها  آیا بودجه به صورت عادلانه اختصاص می یابد؟

به نظر من بودجه به صورت عادلانه اختصاص می یابد، برای اینکه  بر اساس تعداد مددجو، تعداد مسکن درخواست شده، تعداد وام های درخواست شده به هر مرکزی اعتبار اختصاص می یابد و ما نیز از این موضوع  مستثنی نیستیم. مثلا در مورد پای مصنوعی و سمعک  و بر اساس میزان نیازی که داریم  اعتبار دریافت می کنیم.  در مورد پیشگیری نیز اعتبار خوبی اختصاص می یابد که ما به صورت ارائه کلاس های اموزشی و غیره این اعتبارات را هزینه می کنیم.  یا سال پیش یک دستگاه شنوایی سنجی به مبلغ 30 میلیون تومان خریداری کردیم که این دستگاه را در اختیار جمعیت هم یاران سلامت قرار دادیم  و آنها با استفاده از این دستگاه به روستاها مراجعه کرده و  شنوایی سنجی را انجام می دهند. در مورد جهیزیه نیز   اعتباراتی از  طریق مشارکت های مردمی به هر مرکز اختصاص می یابد و مرکز بر حسب نیاز سنجی تصمیم می گیرد که در سال به چند خانواده جهیزیه بدهد.   حتی  درمورادی که از نظر ژنتیکی  نگرانی وجود داشته باشد زوجین را  به مراکز آزمایش معرفی می کنیم تا به صورت رایگان  مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند و در مورد فرزندآوری نگرانی نداشته باشند. اینها همگی در بردارنده هزینه های پیشگیری است.

 

آیا توانسته اید در تمام حوزه ها به صورت موازی گام برداشته و به موفقیت نائل گردید؟ در دیداری که با مسئولین ارشد شهری دارید اصلی ترین  خواسته تان چیست؟ آیا تحقق یافته است؟

بله،  تمام امور مرکز بهزیستی به صورتی است که توسط سازمان ابلاغ شده، و ما ملزم به انجام آن هستیم و باید در نهایت نتیجه را به سازمان اعلام کنیم. ما باید اعتبارات را هزینه کنیم و تمام امور را به صورت منظم و در بازه زمانی مشخص انجام دهیم.  گاهی وقتها طرح ها به صورتی است که ما باید طبق زمان تعیین شده تحقیقاتی انجام دهیم و اگر تکمیل طرح به بعد از بازه زمانی تعیین شده موکول شده باشد، اجرای طرح عملا فاقد ارزش خواهد بود.    مشکلی که ما در زمینه توان بخشی داریم این است که حدود 200 نفر هنوز در نوبت تحت پوشش قرار گرفتن  قرار دارند.

  اصلی ترین خواسته من از مسئولین ذی ربط  دریافت اعتبار  عمرانی بوده است  و دیگر اینکه نماینده برای مددجوها و نیازمندان  اعتباری را جذب نماید.  مخصوصا در زمینه درمانی  چندین مورد پیش امده که  با مداخله نماینده  شهرستان  و با اقدامات و نامه نگاری های ایشان  با وزیر بهداشت  هزینه های بالای جراحی ها تقلیل یافته یا حتی به صورت رایگان نیز  انجام شده است.  زمانی که تامین هزینه های درمانی از حد توان بهزیستی خارج است و خانواده در بحران مالی شدید قرار دارد، نماینده را در جریان می گذاریم و انصافا  همکاری  بسیار خوبی با این مرکز دارند.  یک مورد دیگر هم وجود دارد به این صورت که خانواده نیازمندی که به این مرکز معرفی می شود و امکان تحت پوشش قرار دادن ایشان وجود ندارد، یا مددجو در بحرانی گرفتار شده است که کمک هزینه اعطایی دردی از او دوا نمی کند،  ما از اعتباراتی که نماینده در اختیارمان قرار داده  برای این افراد هزینه می کنیم.گفت و گو از فاطمه عزتی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت