دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
الإثنين 16 رمضان 1440
|
May 20 2019
|


                                                  

بی مهری رسانه های پایتخت نسبت به رویداد تبریز ۲۰۱۸

 مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها فاش کرد

 یک تحقیق مطالعاتی معتبر نشان می دهد که رسانه های پایتخت نسبت به رویداد مهم و بین المللی تبریز ۲۰۱۸ کمرتین توجه را در طی سه ماهه اول سال ۹۷ داشته اند.

آذرقلم: یک تحقیق مطالعاتی معتبر نشان می دهد که رسانه های پایتخت نسبت به رویداد مهم و بین المللی تبریز ۲۰۱۸ کمرتین توجه را در طی سه ماهه اول سال ۹۷ داشته اند.

به گزارش اختصاصی خبرنگار آذرقلم، در این تحقیق علمی که از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و با استفاده از شیوه تحلیل محتوای رسانه های ایران در دوره زمانی سه ماهه بهار ۹۷ منتشر شد، مطالب مربوط به حوزه گردشگری در این بازه زمانی و در بررسی  بیش از ۵۰ رسانه مکتوب و دیجیتال، تنها کمتر از ۸ درصد به رویداد تبریز ۲۰۱۸ که طی آن این شهر به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی جهان انتخاب شده پرداخته اند در حالی که حجم مطالب غیر مرتبط با این رویداد بیش از ۸۲ درصد بوده است.

آمار دیگری نشان می دهد که در این دوره، تنها ۱۹۰ مورد محتوای رسانه ای با این رویکرد در رسانه های مرکز کشور به چاپ رسیده در حالی که آمار مطالب غیرمرتبط با این رویداد بیش از ۲۲۲۸ عنوان فقط در حوزه گردشگری بوده است.

آمار تاسف بار دیگری که در سمینار بررسی نقش رسانه ها در گردشگری و تبریز ۲۰۱۸ در تبریز منتشر شد حکایت از آن دارد که از بین ۱۹۰ مطلب و عنوان منتشر شدهخ با این رویکر در این دوره، ۱۱۰ مورد بدون قضاوت و تبلیغ و معرفی بوده و تنها ۷۰ مطلب و عنوان به معرفی این رویداد تاریخی و مهم پرداخته است. این در حالی است که ۱۰ عنوان نیز به نقد این رویداد در رسانه های خود پرداخته اند.

در آمار دیگری که توسط خانم زهرا جعفری از کارشناسان این مرکز و در تبریز منتشر شد، خبرگزاری های مهر و ایسنا و روزنامه های دنیای اقتصاد، ابتکار و جام جم با بیشترین مطالب محتوایی در زمینه تبریز ۲۰۱۸ معرفی شدند این در حالی است که روزنامه های هفت صبح، اطلاعات و کیهان و نیز در بین رسانه های مجازی و خبرگزاری ها، سایت الف، خبرآنلاین و نسیم آنلاین، کمترین توجه را نسبت به این رویداد مهم بین المللی دارند. از آنجایی که رسانه های بی توجه به این رویداد در ردیف رسانه های دولتی و یا منتسب به نظام محسوب می شوند مورد انتقاد قرار گرفتند.

با این آمار، بی مهری رسانه های تهران و نیز کم کاری نمایندگان رسانه های پایتخت در تبریز مورد نقد قرار گرفت.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت