جمعه 28 دي 1397
الجمعة 12 جماد أول 1440
|
Jan 18 2019
|


                                                  

ضرورت ترسیم نقشه راهی برای تراکتور

نقشه راهی که مدیرعامل جدید ترسیم خواهد کرد، بایستی قابلیت اجرایی داشته باشد و در همان سال اول به بن بست نخورد. برنامه ای حداقل سه ساله (بیشتر هم می تواند باشد) در جهت موفقیت های داخلی و خارجی تیم که تمامی ناکامی های این چند ساله اخیر را بتواند جبران کند.

 

یاداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان


آذرقلم: تراکتور از زمانی که به بنیاد تعاون سپاه واگذار شد سیر صعودی داشته، به جز امسال و فصل ناموفقی که با برخی سرمربیان داخلی داشت، همواره جزو مدعیان قهرمانی در هر دو جام بوده است.


اینکه تراکتور و مدیران عامل آن در طول نزدیک به یک دهه، کدام سیاست ورزشی را دنبال کردند تا شاهد وضعیت فعلی تراکتور در سال جاری باشیم، نبایستی نبش قبر شده و همچون تیشه ای بر پیکره فعلی آن زده شود. شاید مدیران فعلی و یا در صورت واگذاری سهام باشگاه، مدیران آینده تیم به آسیب شناسی نقاط ضعف باشگاه در طول نزدیک به یک دهه باشند، اما بازشماری دلایل عدم موفقیت تیم، آن هم در برهه ای که قرار است فصل نوینی در تاریخ باشگاه آغاز شود، دردی از تیم را دوا نخواهد کرد. آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد، وضعیت ساختاری فعلی تراکتور است که نیازمند اصلاح، بازسازی و تقویت بنیه های اقتصادی و ورزشی تیم است.
در حال حاضر مهمترین مسئله حول محور باشگاه، مسئله واگذاری تیم به فرد یا نهادی اصلح است که توان برآورده کردن خواسته های هواداران این تیم را داشته باشد. به عبارتی فردی که توان مالی و مهمتر از آن توان سخت افزاری مناسبی جهت رشد و بالندگی تیم را داشته باشد. آقایان زنوزی و عظیم زاده و دیگر نهادهای خصوصی استانی با توجه به سبقه هواداریشان از تیم، می توانند گزینه های مناسبی برای سهامداری و مالکیت تیم باشند.
مسئله واگذاری باشگاه و مالکیت آن که سر و سامانی گرفت، نوبت به بازسازی خود تیم می رسد که در این زمینه بایستی کمیته فنی متخصصی را از پیشکسوتان فوتبال تبریز تشکیل و ضمن آسیب شناسی عدم نتیجه گیری تیم در سالهای گذشته و بخصوص با سرمربیان داخلی، اقدام به معرفی سرمربی سرشناس و صاحب خارجی نموده و فراتر از آن بازیکنانی را فراتر نام و نشان، رانت، سفارش و… و تنها بر اساس توان فنی آنها شناسایی و به کادر فنی تیم معرفی کند. تشکیل کمیته فنی متخصص و دلسوز بایستی مهمترین دغدغه مدیریت و مالک جدید باشگاه باشد.
هر مدیرعاملی که زمام امور در باشگاه را بدست می گیرد، از برنامه های بلند مدت خود سخن گفته و نقشه راهی ترسیم می کند که قابل دسترس بوده، اما توان اجرای آن را ندارند. اکثریت این نقشه راه های ۳ ساله، یا ۵ ساله، در همان سال اول شکست خورده و به تعویض مدیرعامل و به تبع آن سرمربی تیم تبدیل شده است.
فلذا ضرورت دارد، در انتخاب مدیرعاملی تیم هم دقت کافی صورت گرفته و برنامه های افراد را برای شکوفایی تراکتور و برآورده ساختن خواسته های هواداران سنجیده، و علمی ترین آنها را برگزید. مدیرعاملی که محدودیتی برای احقاق حقوق باشگاه در برابر تبعیضات و ناداوری های آشکار در فوتبال کشور نداشته باشد، همانطور که مدیران عامل قبلی این محدودیت را به جهت حضور در نهادی که متولی تیم بود، داشتند و نتوانستند آن طور که باید و شاید به استیفای حق و حقوق تیم، مخصوصا در در مورد اتفاقات جمعه سیاه یادگار امام بپردازند.


نقشه راهی که مدیرعامل جدید ترسیم خواهد کرد، بایستی قابلیت اجرایی داشته باشد و در همان سال اول به بن بست نخورد. برنامه ای حداقل سه ساله (بیشتر هم می تواند باشد) در جهت موفقیت های داخلی و خارجی تیم که تمامی ناکامی های این چند ساله اخیر را بتواند جبران کند. عقد قرارداد حداقل سه ساله با یک سرمربی خارجی و صاحب سبک، جذب بازیکنان ترازاول ایران و آسیا و بازیکنان باکیفیت و فنی خوب از اروپا یا برزیل، تجهیز استادیوم یادگار امام، تکریم هواداران، شناسایی و برخورد با عاملان فساد در تیم و دلالان فعال در سکوها، تعامل با اصحاب رسانه های محلی و برقرار ارتباط مستمر از طریق نشست های خبری سه ماهه و… باید مقوله های مد نظر در ترسیم نقشه راه باشد.
مهمترین بخش این نقشه راه، ارتباط و تعامل مستمر با هوادار و رسانه است. هواداری که در این سالها با بدترین شرایط ساخته و بدترین توهین و تحقیرها را به امید موفقیت تیم تحمل کرده است، شایسته تکریم و حمایت است. تسهیل شرایط حضور در استادیوم، تمرینات تیم،برگزاری جشنواره های فرهنگی و ورزشی بین هواداران و… راه هایی در جهت قدردانی از زحمات چند دهه ای این هوادار است.
انتخاب یک مدیر رسانه ای محلی و بومی، کار را برای فعالیت رسانه های استانی سهل و آسان خواهد کرد. مدیری که همواره در دسترس بوده و اخبار دست اول تیم را ابتدا به خبرگزاری و پایگاه های خبری استانی و سپس به مرکز بفرستد. یا امین رختکن تیم بوده و اتفاقات رختکن را بلافاصله به خبرگزاریهای سراسری مخابره نکند.
در نهایت، تراکتور نیازمند توجه ویژه بخش خصوصی و حمایت های استانی در این برهه حساس است. انتخاب مدیرانی متعهد و مسئول و تشکیل کمیته فنی مجرب، و حمایت از هواداران و رسانه های استانی این تیم را به جایگاه اصلی خود، یعنی قهرمانی لیگ و افتخار آفرینی در آسیا خواهد رساند

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت