سه شنبه 13 خرداد 1399
الثلاثاء 11 شوال 1441
|
Jun 02 2020
|


                                                  

‌روایت خبرنگار تسنیم از ‌تولید فرش خلخال؛ ‌کارگاه‌ها‌یی که فقط برای نان شب‌ فعالیت می‌کنند

زنانی که از طرح چابک‌سازی فرش دستباف خلخال بیکار شدند رج‌های رنج را ‌در کنار تاروپود به هم ریخته‌شان گره زدند که صدای ‌ناله‌هایشان به گوش می‌رسید. 

 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از خلخال، یکی از مصائب شهرستان های کمتر توسعه یافته، رشد قارچ گونه سرمایه گذاران غیربومی است، سرمایه‌ گذارانی که به طمع استفاده از تسهیلات بانکی در یک شب،رویش می کنند و با رایزنی نمایندگان مجلس و دولت، در یک فرایند خودخواسته، بدون هیچ بررسی وضعیت مالی و آورده شرکت و از همه مهمتر عدم سنجش میزان پایبندی به تعهدات کاری، آن زمانی فرا می رسد که نمایندگان دولت و مجلس با در اختیار داشتن رسانه‌های دولتی، سروصدای اشتغالزایی در منطقه به راه می اندازند که بعد از مدتی با فعالیت سوری شرکت سرمایه گزار، و ارائه تسهیلات هنگفت بانکی با سود کمتر به کارآفرین، سهم اشتغال و کارآفرینی شهرستان به تاراج می‌رود.

با اندک فعالیت شرکت، زمان آن فرا می‌رسد که رفته رفته نه از مدیرعامل شرکت خبری می‌شود و نه از نماینده مجلس، نه فرماندار و ادارات و نهادهایی که باهم در افتتاح این گونه سرمایه گذاران، عکس یادگاری می‌گرفتند و از همه بدتر، خبرنگارانی که باید مطالبات مردم را اطلاع رسانی کنند به نفع مسئولین خدمت رسانی می‌کنند و نیروهای به کارگیری شده هم به امان خود رها شده و به قول ضرب المثلی، باز همان آش می‌ماند و همان کاسه، در این موقع همه حرف‌ها پنبه می‌شود.

بیشتر بخوانید

کارگاه‌های کم‌رمق در خلخال که توان رقابت در چرخه اقتصادی کشور را ندارند و به نوعی روزگار سپری می‌کنند که فقط نان شبشان را در بیاورند و باز به عبارت عامیانه خودشان که رایج است، تق و توقی می‌کنند که از گشنگی تلف نشوند، درد تولید و اشتغالزایی در خلخال یکی دوتا نیست!

گوش، تحمل ناله‌های کارگران از کار بیکار شده را ندارد، امیدهایی ناامید می‌شود که انسان از شرمساری نمی‌تواند نگاهشان کند که مبادا آهشان گریبانگیرشان کند.

یکی از کارگاههایی که تار و پودشان برهم ریخته،کارگاه فرش رسام عرب زاده در خلخال است، جای که به جای صدای دفتین، صدای کارگران بیکار شدهبه گوش می‌رسد، زنانی که مستاصل مانده‌اند و از رنج‌هایی که کشیده‌اند سخن می‌گویند و با هربار سخن گفتن، آهی می کشند و به رنج هایی که برده اند ناامیدی مایوس نقش می‌بندد.

برای تهیه گزارش، بانوانی که از نمایندگی فرش رسام عرب زاده در خلخال بیکار شده بودند به گفت‌و‌گو باخبرگزاری تسنیم نشستند و ابتدا از به کار نبردن نامشان در گزارش شدند، کارشان درهم تنیده بود، پودشان برهم خورده بود، از کارگاهی سخن می گفتند که مسئولین خلخال همواره اذعان به فعالیت این شرکت از رسانه‌ها پافشاری می‌کنند و قبول ندارند که این کارگاه تعطیل شده و طرح چابک سازی فرش با اشتغالزایی هزار نفر در این شهرستان شکست خورده است.

یکی از بانوانی که در طرح چابک سازی فرش رسام عرب‌زاده در خلخال مشغول به کار بود که چندماهی بیکار شده و در راهروی اداره کار، رفاه و امور اجتماعی به دنبال احقاق حق خود تلاش می کند و با شکایتی که تقدیم این اداره کرده اما همچنان از مسئولینی که این طرح اشتغالزایی را در خلخال راه اندازی کرده اند گله مند بود و هیچ امیدی از او وکارگران زن بیکارشده دیده نمی‌شد.

شرکت فرش رسام در انتظار تسهیلات بانکی است

بشیر خالقی نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که شرکت فرش رسام در انتظار تسهیلات بانکی است تا فعالیت خود را با ظرفیت بالا انجام دهد اظهار داشت: شرکت فرش رسام عرب زاده تا به امروز موفق به اخذ تسهیلات بانکی نشده و همین موضوع سبب شده که این شرکت به تعهدات اشتغال‌زایی خود موفق نباشد ولی با شرایط فعلی فعالیت این شرکت رضایت‌بخش است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 28 تخته فرش در منازل بافته می شود که امروز تعدادی از دار این فرش ها پایین کشی می‌شود و دارهای دیگری که در حال چله کشی در این کارگاه است، جایگزین فرش های اتمام شده می‌شود، این طرح شاید کند به جلو می‌رود و باید تسهیلات بانکی را به سرمایه گذار تزریق کنیم تا شاهد فعالیت بیشتری از این شرکت در این شهر را داشته باشیم.

نماینده مردم خلخال در مجلس ادامه داد: امروز با مدیر فرش رسام هماهنگی کردم تا با استاندار اردبیل که در مسافرت کاری در تهران است ملاقات داشته باشد تا با دستورات استاندار اردبیل، مقدمات فعالیت فرش رسام در خلخال با شتاب قابل قبولی به جلو برود و مسئولان شهرستانی و استانی باید هماهنگی موازی دراین خصوص داشته باشند.

خالقی بیان کرد: فرش رسام در خلخال هیچ گونه تسهیلات بانکی تا به امروز دریافت نکرده است که این موضوع سبب محقق نشدن همه تهعدات این شرکت بوده و اگر تسهیلات بانکی به این شرکت تخصیص یابد فعالیت این شرکت با ظرفیت بالا در این شهرستان انجام خواهد شد و در حال حاضر باید، مشکلات و موانع اخذ تسهیلات این شرکت، در طرح پنجره واحد که در استانداری اردبیل راه اندازی شده مطرح شود تا با رفع موانع بتواند در اشتغال‌زایی در این شهرستان نقش موثری را ایفا کند.

برای تهیه گزارش، بانوانی که از نمایندگی فرش رسام عرب زاده در خلخال بیکار شده بودند به گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم نشستند و ابتدا از به کار نبردن نامشان در گزارش شدند، کارشان درهم تنیده بود، پودشان برهم خورده بود، از کارگاهی سخن می‌گفتند که مسئولین خلخال همواره اذعان به فعالیت این شرکت از رسانه ها پافشاری می‌کنند و قبول ندارند که این کارگاه تعطیل شده و طرح چابک سازی فرش با اشتغالزایی هزار نفر در این شهرستان شکست خورده است.

یکی از بانوانی که در طرح چابکسازی فرش رسام عرب‌زاده در خلخال مشغول به کار بود که چندماهی بیکار شده و در راهروی اداره کار، رفاه و امور اجتماعی به دنبال احقاق حق خود تلاش می‌کند و با شکایتی که تقدیم این اداره کرده اما همچنان از مسئولینی که این طرح اشتغالزایی را در خلخال راه‌اندازی کرده‌اند گله مند بود و هیچ امیدی از او و کارگران زن بیکارشده دیده نمی‌شد.

خبرنگاران مسئول نواز بیشترین خیانت را به توسعه خلخال می‌کنند

این بانوی بیکار شده از فرش رسام عرب زاده اظهار کرد: ابتدای شروع به کار موسسه فرش رسام عرب زاده در خلخال، خبرنگاران با دوربین در کارگاه حضور یافتند و با عکاسی و تصویربرداری از کارگاه و مسئولان، و انتشاراخبار ی که به اشتغال هزار نفر در این طرح را به سراسرکشور مخابره کردند و همان شد که رفتند و دیگر از مصیبت هایی که به سربانوان شاغل در این طرح بودند خبری نگرفتند.

وی تصریح کرد: خبرنگاری که مسئول نواز باشد، بی شک بزرگترین خیانت را به توسعه این شهر می‌کند و انتشار و پیگیری اخبار باید توسط نهادی پیگیری شود که در صورت محقق نشدن، مسئول مربوطه و خبرنگار توبیخ شود تا هم مسئول نتواند خبری غیرواقع منتشر کند و هم خبرنگار سعی در دلربایی خود برای مسئول تلاش نکند.

این بانوی بیکار ادامه داد: خدا باید جواب این مسئولان را بدهد که خانواده ها را الکی برای اشتغال امیدوار می کنند و نمی دانند که مصیبت این دروغ ها روزی گیربانگیرشان خواهد شد و با زندگی مردم بازی کردند آخر و عاقبت خوبی نداشته و ندارد و شخصی که نور چشم های خود را به پای قالی دار فرش می گذارد، مگر خوردن دارد که متاسفانه بعضی ها این نان اشک آلود را می‌خورند و یک آب هم از روش سر می‌کشند.

این بافنده فرش اظهار کرد: شرایط کاری سختی را در کارگاه فرش رسام عرب زاده گذراندیم و از صبح تا شب یکسره کار کردیم تا نان حلالی خورده باشیم و آخر و عاقبت بیکار شدیم و دست مان به حقوق واقعی خودمان هم نرسید و شرکتی که قرار بود هزار نفر در ان اشتغال داشته باشند در حال حاضر با پنج یا شش نفر در یک کارگاه فعالیت می‌کند.

از صفر تا صد کارگاه فرش را کارگران راه‌اندازی کردند

بافنده دیگری که در این طرح با شرکت فرش همکاری کرده بود نیز اظهار کرد: از صبح تا عصر و بعضی اوقات تا شب در کارگاه مشغول بودیم و راه اندازی کارگاه فرش از صفر تا صد به عهده کارگران که همه شان خانم بود شد و بعد از جوشکاری و راه اندازی دار فرش، چله کشی، رنگرزی و حمل نخ های رنگی از حیاط تا طبقه دوم کارگاه برای خانم ها مشکل بود اما با تمام سختی هایی که در زمستان داشتیم تحمل کردیم و سرانجام مسئولین خلخال از این طرح به نفع خودشان بهره برداری کردند.

وی ادامه داد: شرایط سختی در کارگاه داشتیم و کارگاه محل رفت و آمد نماینده مجلس، استاندار، فرماندار و حتی مسئولین وزارتی شده بود در حالی که کارگران حتی یک قرارداد کاری با شرکت فرش رسام را نداشتند و در این میان کارگران، قربانی تفاهم نامه بین شرکت فرش و مسئولین خلخال شدند که عدم پرداخت حقوق و عقد قرارداد کارگران، به اخذ وام شرکت از بانک موکول می‌شد.

این خانم بافنده تصریح کرد: بعد از سه ماه کار در کارگاه، حقوق کارگران را به صورت حقوق آموزش‌پذیر فرش حساب کردند در حالی که همه خانم های کارگر از صبح تا پایان وقت که اسامی همه شان در دفتر روزانه ثبت شده بود کار می کردند و این مبالغ را با حضور مسئولین انجام دادند که شرکت با پولی که به کارگران داد، حتی پول تاکسی نبود و کار در این کارگاه کاملا کارگری بود که این کار از عهده آقایان بر می آمد که خانم ها انجام می دادند.

کارگر بافنده فرش اظهار کرد: مربیان کارگاه، برای نظارت و آموزش، به منازلی می رفتند که خانم ها فرش بافی می کردند و در این میان، فقط کرایه تاکسی مربیان توسط شرکت پرداخت شد ولی دستمزدشان را ندادند و روستاهای گورانسراب، علی آباد، آلهاشم، خوجین، اندبیل و طولش نیز در طرح فرش بافی در منازل این شرکت بود که بعضی وقت ها مربیان تا ده شب نسبت به آموزش بافندگان در روستاها مشغول بودند.

قوه قضائیه فعالیت شرکت های سرمایه‌گذاری در خلخال را رصد کند

بافنده دیگری که به همراه خانم های بیکار برای گفت و گو با خبرگزاری تسنیم حضور یافته بود از قوه قضائیه خواست تا با رصد شرکت های سرمایه گزار و نحوه فعالیت آنها، اجازه ندهد حقوق کارگران پایمال شود اظهار کرد: برای دریافت حقوق معوق که از ابتدای شروع به کار خود از شرکت سرمایه گذار، به مسئولین خلخال مراجعه کردیم، در مقابل، مسئولین از شرکت سرمایه گزار حمایت می‌کردند و پرداخت حقوق کارگران را به امروز و فردا موکول می‌کردند،در حالی که با فروش فرش های بافته شده می توانستند پول کارگران را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: سنوات، عیدی و مزایای کارگری بافندگان فرش طبق قانون کار پرداخت نشد، وبعد از چندماه کار در کارگاه، حقوقی که دریافتی داشتیم با یک حساب سرانگشتی، هرماه برایمان صد هزار تومان شد و نماینده شرکت فرش، در جلساتی که بین کارگران و مسئولین برگزار می شد گاهی تهدید می کرد که در صورت ادامه اعتراض کارگران، این قدرت را دارد که قانون کار را عوض کند و شایسته است که قوه قضائیه با اقتداری که دارد، فعالیت اینگونه شرکت ها را زیرنظر بگیرد تا حقوق کارگران بیش از این پایمال نشود.

کارگر بیکار کارگاه فرش رسام خلخال ادامه داد: پائین کشی اولین فرش توسط فرماندار خلخال در کارگاه با حضور مسئولین شهرستانی انجام شد و دست هایی که برای گره این فرش پینه بسته بود،مورد توجه هیچ کس قرار نگرفت و این بزرگترین اجحاف در حق بانوان کارگر بود در حالیکه پرداخت حقوق کامل کارگران فرش هنوز هم پرداخت نشده است.

بافنده فرش از نحوه شکایت خود به اداره کار به خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: شرکتی که برای فعالیت در خلخال شروع به کار کرد، موسسه فرش رسام عرب زاده بود در حالیکه کارگران برای شکایت نامشرکت دیگری به نام شرکت فرش فجران آذربایجان را در دادخواست خود نوشتیم، علی رغم تمام کارشکنی از طرف مسئولین، هنوز هم به حقوق واقعی خودمان نرسیدیم و این نوع برخورد با کارگران شایسته نیست و مسئولان خلخال چطور به فعالیت این شرکت اذعان می کنند و مسئولین بازرسی، صحت و سقم فعالیت این شرکت را بررسی و از طریق رسانه ها اعلام کند.

گزارش از جهانگیر نیکخواه

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت