دوشنبه 31 تير 1398
الإثنين 20 ذو القعدة 1440
|
Jul 22 2019
|


                                                  

وزرای نیرو و بهداشت این گزارش را بخوانند

بی آبی در روستای سفیدآب خلخال رفته رفته به بحران اجتماعی تبدیل می‌شود و تمام دستگاههای دولتی در این بحران سهیم هستند که فقط ساکنان این روستا قربانی این بی تدبیری ها شده‌اند.

 
 به گزارش خبرگزاری تسنیم از خلخال، روستای سفیدآب در دل خود آرامگاه سیداحمد معراجی را دارد که این سید مورد احترام اهالی منطقه است و علاوه بر ارادت مردم خلخال، روزانه از استان های تهران، زنجان و گیلان جهت زیارت به روستای دور افتاده سفیدآب یا به عبارت محلی، اسبو مشرف می شوند.

با وجود این امامزاده در این روستا، و خیل عظیم زائران در طول سال که هرساله در روزهای تاسوعا و عاشورا بزرگترین گردهمایی مردمی مذهبی در جوار آرامگاه سید بزرگوار این روستا برپا می شود که علاوه بر نذورات نقدی، هدایای غیرنقدی زیادی نیز به این امامزاده اهدا می شود که اهالی این روستا هیچ عایدی از این نذورات در توسعه و آبادانی روستای خود نمی بینند و با این وجود، اهالی این روستا حتی از کمترین امکانات آب آشامیدنی برخوردار نیستند و این مشکل، ساکنین این روستا را آزرده خاطر کرده است.

با طی مسافت 100 کیلومتری از خلخال به این روستا و عبور از بخش هشجین، روستاهای دمدل، کیوی زاویه، نوده، ویوو، نساز، برندق سرانجام به روستای سفیدآب رسیدیم که ساکنان این روستا سه روز مداوم آب آشامیدنی سالم ندارند و گلویمان از خستگی سفر یک و نیم ساعته خیس نشد چرا که اهالی این روستا در رنج بی آبی از همه مسئولان شهرستانی و استانی ناامید شده اند.

با عبور از دهستان برندق که در پایین دست روستای سفیدآب قرار دارد، سراغ دهیاری برندق رفتیم و در این پرس و جو شخصی از اهالی روستای سفیدآب به نام حسن دهقانی آشنا شدیم که راهنمای اکیپ تسنیم به روستا شد و در مسافت 5 کیلومتری روستای برندق تا سفیدآب از وفاداری اهالی این روستا به نظام جمهوری اسلامی گفت و حضور پرشور این اهالی در صحنه های مختلف اعم از انتخابات شوراهای اسلامی روستایی، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری گفت و در صدای خود همواره غم بی مهری مسئولان به اهالی این روستا دیده می شد.

حسن دهقانی در بدو ورود اکیپ تسنیم به روستا، از خبرنگاران دولتی و آزاد منطقه خلخال و خورش رستم گلایه کرد که چرا چند سال از بحران این بی آبی در این روستا می گذرد اما هیچ خبرنگاری حاضر به تهیه گزارش از این روستا نشده وخبرنگارانی که فقط سراغ مسئولان می روند و به تعریف و تمجید آنان می پردازند و از این طریق امرار معاش می کنند در حالیکه روزانه بچه های کوچک این روستا از کمترین امکانات اب آشامیدنی برخوردار نیستند.

با ورودمان به روستا پیرزنی را دیدیم که با دبه در حال حمل آب بود و با گام هایی که برمی داشتیم به محرومیت روستا نزدیک می شدیم که تجمع زنان روستایی را در کنار یک شیرآب برای پر کردن مایحتاج آب روزانه خود که به نوعی جیره بندی است رسیدیم و اهالی روستا هم بعد از مدتی به اکیپ خبرگزاری تسنیم ملحق شدند و به این همه بی تدبیری مسئولان شاکی شدند.

در ابتدای سفرمان از خلخال به روستای سفیدآب، یکی از دوستانم که کارشناس ارشد حقوق بود را با خودم همسفر کردم که مسائل و مشکلات این روستا را از نظر حقوقی بررسی کند و ضمن ارائه راهکار حقوقی، شاید مردم و اهالی این روستا از آب آشامیدنی مناسبی برخوردار شوند.

نذورات امامزاده باید به بهداشت زوار و ساکنان ناحیه هزینه شود

محمدعلی عاطفی کارشناس ارشد حقوق در مواجهه با مشکل بی آبی در روستای سفیدآب، علی رغم وجود آرامگاه سیداحمدمعراجی با وجود خیل عظیم زائر در این روستا به خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: البته با وجود اینکه مطالعه و اجرای طرحهای ایجاد و توسعه تاسیسات مربوط به تامین ، انتقال و توزیع آب آشامیدنی  و بهداشتی روستاها از وظایف ذاتی و غیرقابل انکار شرکتهای آب و فاضلاب روستایی می باشد و مجموعه و زیرشاخه های وزارت بهداشت بایستی در امر بهداشت آبهای شرب مناطق روستایی فعالانه کوشا و ناظر باشند که در امر مبتلابه در این روستا به ظاهر با اهمال و مسامحه برخی مسئولین مواجه هستیم با این حال تبصره  2 ماده 5  قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه اشعار می‌دارد.

وی افزود: نذور نقدی و وجوه حاصل از فروش اموال منقول زائد براحتیاجی که به این قبیل اماکن اهداء میشود باید به ترتیب در الف، عمران و آبادی اماکن مذکور ب، تدارک وسائل رفاه و بهداشت زوار این اماکن و ساکنان ناحیه و... هزینه شود و با وجود شرایط بحرانی آب شرب در این روستا، این را می طلبد که مسئولین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان در این زمینه موارد قانونی را رعایت کنند و درصدد آسایش زوار و ساکنین این ناحیه باشند.

کارشناس ارشدحقوق اظهار کرد: البته که در این شرایط وخیم مردم روستای سفیدآب جا دارد فرماندار محترم به عنوان نماینده سیاسی دولت در شهرستان با توجه به وظایف قانونی در زمینه نظارت بر اجرای قوانین و مقررات از سوی ادارات تابعه و سرکشی مرتب به امور در قلمرو فرمانداری و اصلاح امورات مختله و ارائه گزارش به مقامات بالا در صورت مشاهده تخلف و کارشکنی ها نیز یاد کرد و نیز نماینده محترم مجلس شورای اسلامی با اذعان به این امر که "برخی روستاهای خلخال حتی آب برای وضو هم ‌ندارند" جز این نیست که یکی از وظایف خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی علاوه بر قانون گذاری ، مطابق اصل 76 قانون اساسی جمهوری اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امورات کشور است و این امر طبیعی است که نمایندگان مجلس و فرمانداران وکلیه مسئولین باید تمام همت خود را به کار بگیرند تا مشکلات مشمول در حوزه تحت مدیریت خود را در دوران نمایندگی و اشتغال به سمت خود انجام دهند نه اینکه صرفا یک گزارش تهیه شود و بدون نتیجه باقی بماند.

مطالبات آب شرب سالم و بهداشتی اهالی روستای سفیدآب از مسئولین بی نتیجه مانده است

علی اسکندری عضو شورای اسلامی روستای سفیدآب در مورد پیگیری های اعضای شورای اسلامی روستا از مسئولین خلخال و استان در مورد نامناسب بودن آب شرب این روستا به خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: پیگیری های متعددی در موردآب شرب سالم و بهداشتی را از مسئولان شهرستانی و استانی تا به امروز انجام داده ایم اما ظاهرا در دولت فعلی هیچ مسئولی خود را موظف به رفع معضل بی آبی این روستا نمی‌داند.

اسکندری بیان کرد: برای پروژه آبرسانی روستای سفیدآب از روستای برندق بالغ بر 2 تا 3 میلیارد تومان هزینه شده است که با وجود مدیریت ناصحیح امکان هدایت اب سالم به این روستا تا به امروز میسر نشده و همچنان کودکان و زنان این روستا در معرض شدیدترین آسیب های بهداشتی قرار گرفته اند.

وی افزود: دستگاههای دولتی اعم از نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی، فرمانداری، بخشداری مرکزی و بخش خورش رستم، شبکه بهداشت و درمان، آب و فاضلاب روستایی و حتی اداره اوقاف و امورخیریه خلخال در تامین نشدن معضل آب شرب این روستا دخیل هستند و باید با مدیریت یکپارچه این مشکل بی آبی در این روستا حل شود و گرنه عواقب بهداشتی آن به عهده مسئولین خواهد بود.

عضو شورای روستای سفیدآب خلخال گفت: شایسته نیست اهالی روستای سفیدآب از زائرین امامزاده سید احمد معراجی که روزانه دهها نفر به این روستا مشرف می شوند شرمنده باشند و از نبود آب سالم نتوانند به استقبال این میهمانان بروند و این موضوع شرمساری را به همراه دارد و از مسئولین انتظار داریم نذورات این بقعه متبرکه را به اهالی اعلام کنند که این نذورات نقدی و غیرنقدی کجا هزینه می شود و چرا مردم این روستا با داشتن این پتانسیل از آبادانی و توسعه روستایی برخوردار نیست.

بحران بی آبی در روستای سفیدآب مهاجرت را به دنبال خواهد داشت

حسن دهقانی یکی از اهالی روستای سفیدآب در مورد معضل آب این روستا به خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی به جای انتقاد از رسانه ها و اعلام فقر، محرومیت و بی آبی در روستای سفیدآب و سایرروستاهای هشجین، در صدد رفع این معضل تلاش نماید و مسئولین مرتبط را برای رفع مشکل اهالی در این خصوص به کارگیری کند و با نزدیک شدن به زمان انتخابات، به جای انجام وظیفه ظاهرا محرومیت منطقه را اطلاع رسانی می‌کند.

وی افزود: اهالی روستای سفیدآب خلخال در همه مناسبت های انقلابی حضور محکم داشته اند و این گونه رفتار مسئولین با مشکلات این روستا شایسته این مردم انقلابی نیست و انتظار داریم مسئولان با رفع معضلات این روستا، از مهاجرت بی رویه اهالی این روستا به شهرهای همجوار جلوگیری کنند و اگر این اتفاق بیافتد این روستا در سالهای آتی خالی از سکنه خواهد شد.

دهقانی بیان کرد: با ادامه این شرایط، سکونت در این روستا امکانپذیر نخواهد شد و کودکان و زنان این روستا بیشترین آسیب های بهداشتی و اجتماعی را می بینند که سرپرستان خانواده ها در این روستا از پیگیری مطالبات خود بی نتیجه مانده اند و برای رفع این معضل از مسئولین کشوری درخواست رسیدگی داریم تا امکان سکونت برای اهالی این روستا برای سالهای بعد فراهم شود.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت