پنجشنبه 31 مرداد 1398
الخميس 21 ذو الحجة 1440
|
Aug 22 2019
|


                                                  

آلودگی جنگل های خلخال به حد بحران رسید

 

فرماندار خلخال گفت: آلودگی جنگل های بلوط این شهرستان به آفت پروانه دم قهوه ای آمریکایی به حد بحرانی رسیده و مقابله با این آفت نیازمند کمک مسئولان استانی و کشوری است.

فریدون بابایی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از جنگل های آلوده به آفت پروانه دم قهوه ای منطقه فینارود خوجین خلخال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از 80 درصد از جنگل بلوطستان این شهرستان در مناطق فینارود خوجین ، میرعادل بولاغی اندبیل و بخشی از منطقه لنبر که شامل 400 هکتار از مجموع 500 هکتار جنگل درختان بلوط است به این آفت آلوده شده است.
وی گفت: برغم آغاز مقابله مکانیکی و استفاده از این روش برای بریدن و سوزاندن شاخه های آلوده درختان از پاییز سال گذشته توسط اداره منابع طبیعی آفت پروانه دم قهوه ای آمریکایی در سطح بیشتری از جنگل درختان بلوط شیوع یافته است.


او افزود: با توجه به ناکارآمد بودن روش مقابله مکانیکی و لزوم استفاده از سمپاشی هوایی در حال حاضر امکانات محدود شهرستان برای مقابله با جلوگیری از گسترش این آفت در سایر جنگل های منطقه جوابگو نیست.
وی اظهار کرد: مبارزه با این آفت و پیشگیری از وارد شدن خسارات بیشتر به جنگل های شهرستان نیازمند همت جدی مسئولان اداره کل منابع طبیعی و یا سازمان جنگل های کشور است.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران خلخال همچنین با اشاره به اهمیت موضوع و واقع شدن بیش از 80 درصد از جنگل های استان اردبیل در این شهرستان خواستار توجه جدی مسئولان ذیربط به بحران پیش آمده در بحث آلودگی جنگل درختان بلوط به آفت بسیار خطرناک پروانه دم قهوه ای شد.
عباس جعفرزاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال نیز گفت: در حالی که سال گذشته سطح آلودگی جنگل درختان بلوط خلخال 72 هکتار بود این میزان در سال جاری به 400 هکتار افزایش یافته و جنگل بلوطستان منطقه را با بحران جدی مواجه ساخته است.
وی با بیان اینکه بهترین زمان بیرون آمدن پروانه از داخل لانه ها از 15 اردیبهشت ماه است، افزود: در صورت بیرون آمدن شفیره ها از داخل لانه های تنیده شده در شاخه درختان جنگل و تغذیه پروانه ها از برگ درختان احتمال خشک شدن کامل درختان جنگلی دور از انتظار نیست.
او اظهار کرد: در صورت صدور مجوز لازم از سوی سازمان جنگل های کشور برای مبارزه شیمیایی و سمپاشی مناطق آلوده جنگلی از شر این آفت رها خواهد شد. 
وی گفت: با هدف پیشگیری از گسترش آفت به باغ های روستاهای خوجین و اندبیل در پاییز سال گذشته و از بهار امسال پنج کیلومتر از مسیر خوجین به منطقه جنگلی فینارود و چهار کیلومتر از مسیر روستای اندبیل به تفرجگاه و جنگل میرعادل بولاغی با استفاده از روش مکانیکی بریدن شاخه های آلوده پاکسازی شده ولی این روش با توجه به گسترش سریع آفت در جنگل های منطقه جوابگو نیست.
وی اظهار کرد: بدلیل ممنوعیت استفاده از روش مبارزه شیمیایی برای از بین بردن آفت های جنگلی از سوی سازمان جنگل های کشور استفاده از روش سمپاشی جنگل های آلوده نیازمند صدور مجوز از سازمان جنگل های کشور و اعزام هواپیمای سمپاش برای سمپاشی جنگل های آلوده درختان بلوط است.
شهرستان خلخال در جنوب اردبیل با برخورداری از بیش از 45 هزار هکتار جنگل بیش از 85 درصد از جنگل های استان اردبیل را به خود اختصاص داده و بیش از 21 درصد از مراتع حاصلخیز این استان نیز در این شهرستان واقع شده است.
7119/6018

 

دیدگاه‌ها   

0 # هادی ذبیحی 1397-01-23 11:52
با سلام و احترام
با توجه به اینکه تنها راهکار موثر برای دفع آفات ،مدیریت آفت قبل از طغیان می باشد و خطر شیوع آفت همواره وجود دارد لذا برای کنترل آفت باید برنامه مدیریتی داشت. آفت پروانه دم قهوه ای آفت مشترک انسان و چوب است که علاوه برخشکیدگی درختان و مستعد کردن آنها برای طغیان افات دیگر ،بخاطر داشتن موهای سوزش آور باعث بروز بیماریهای پوستی در انسان می شود و در نتیجه گردشگری را هم تهدید می کند .این آفت قابلیت همه چیز خواری دارد و در صورت عدم دسترسی به درختان بلوط به سایر درختان جنگلی نظیر زالزالک ،آلوچه ،گلابی وحشی و تمشک و در باغات نزدیک جنگل از درختان سیب ،آلوچه و گیلاس تغذیه میکند.
آنچه امروز در جنگل های بلوط شهرستان اتفاق افتاده به جهت نداشتن برنامه مدیریت پایش و کنترل آفت بوده که در نتیجه جمعیت آفت بحالت طغیانی درآمده است و از عوامل تشدید کننده موضوع میتوان به تغییر اقلیم و کاهش بارندگی ها اشاره نمود . این آفت با توجه به قابلیت خسارتزایی بالایی که دارد علاوه برکاهش محصول ، درختان میزبان را بسوی خشکیدگی سوق میدهد و از این بابت بر منافع ملی و منافع باغداران صدمه وارد میسازدو احتمال تبدیل شدن آفت بعنوان آفات درختان باغی شهرستان که هزینه تولید محصولات باغی را از بابت سمپاشی بالا خواهد برد قوی میباشد .موضوع بحرانی شدن خسارت افت در سنوات قبل در جلسات کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی و کارگروه تخصصی آفات و خشکسالی شهرستان مطرح ،لیکن اقدامات و تصمیمات مورد انتظار از سوی اداره کل منابع طبیعی استان برای کنترل آفت صورت نگرفت.
با توجه به وضعیت پیش امده و در جهت جلوگیری از طغیان مجدد افت در سالهای آتی ضرورت دارد مسیولین محترم عالی شهرستان با حساسیت ویژه ای به موضوع نگاه کرده و با پیگیری اخذ اعتبارات ملی و استانی و الزام سازمان جنگلها و مراتع و ابخیزداری کشور و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و اداره کل منابع طبیعی استان برای ورود به موضوع که در جلسات سنوات قبل کارگروه شهرستان مصوب گردید برای کنترل افت به انحاء مختلف گامهای موثر معمول فرمایند. هادی ذبیحی
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت