پنجشنبه 27 دي 1397
الخميس 11 جماد أول 1440
|
Jan 17 2019
|


                                                  

روند رو به توسعه شهرستان خلخال با اجرای دهها طرح اقتصادی و عمرانی

خلخال جنوبی ترین شهرستان استان اردبیل و همسایه سه استان آذربایجان شرقی، گیلان و زنجان با کنار زدن لایه ای از گرد محرومیت هم اکنون با اجرای طرح های مهم اقتصادی اشتغالزا و عمرانی در مسیر توسعه گام برداشته است.

 

فریدون بابایی ، فرماندار خخال در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا گفت: 560 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی برای ایجاد اشتغال فراگیر در سال جاری به این شهرستان در مسیر تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی دولت اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: در حال حاضر 150 طرح اشتغالزا برای دریافت 360 میلیارد ریال تسهیلات بانکی در کمیته های فنی استان تایید نهایی شده و پرونده این طرح ها برای دریافت تسهیلات بانکی از محل تسهیلات اشتغال فراگیر به بانک های عامل ارجاع شده است.
وی گفت: علاوه بر تخصیص مناسب تسهیلات اعتباری بخش اشتغال فراگیر، دولت برای دستیابی به اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی تسهیلات اشتغالزایی مناسبی در سایر بخش ها به این شهرستان اختصاص داده است.
فرماندار خلخال درباره اشتغال روستایی هم گفت: در سال جاری 120 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی با در نظر گرفتن 6 درصد نرخ سود بانکی برای ایجاد فرصت های شغلی در مناطق روستایی این شهرستان تخصیص یافته که 10 درصد این تسهیلات معادل 12 میلیارد ریال به صورت تسهیلات ایجاد مشاغل خانگی و خود اشتغالی در اختیار متقاضیان روستایی قرار خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: 320 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی هم برای اجرای طرح های گردشگری از محل صندوق توسعه روستایی به استان اردبیل در سال جاری اختصاص یافته است.

*** سند توسعه خلخال نهایی شد
فرماندار خلخال با بیان اینکه سند توسعه خلخال نهایی شده است، افزود: سند توسعه خلخال به عنوان نخستین شهرستان دارای سند توسعه استان اردبیل نهایی شده و بزودی اجرایی خواهد شد.
بابایی افزود: در این سند که برای تدوین آن سال ها تلاش شده تمام محورهای توسعه و رونق اقتصادی شهرستان در حوزه های مختلف کشاورزی ، صنعت و گردشگری مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و با تصویب آن در مرکز استان بزودی این سند در مسیر توسعه و رشد همه جانبه منطقه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران بخش خصوصی از اهداف عالی دولت در حل مشکل بیکاری و ارتقای سطح معیشت و زندگی عموم مردم است گفت: دولت بدنبال اشتغال و رفع بیکاری در خلخال است.

** سرمایه گذاری 20 طرح گردشگری در خلخال
فرماندار خلخال همچنین با اشاره به ظرفیت های گردشگری این شهرستان از اجرای 20 طرح گردشگری بزرگ از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی در خلخال خبر داد.
بابایی افزود: ساخت پل معلق ، تجهیزات زیپ لاین ، بام خلخال با 15 درصد پیشرفت فیزیکی ، رصدخانه ، قصر چوب و چند طرح گردشگری بزرگ در منطقه نمونه گردشگری ازناو خلخال همراه با اجرای طرح های زیرساخت از سوی دولت در این منطقه از جمله اقدامات صورت گرفته برای توسعه صنعت گردشگری خلخال است.
او گفت: برای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی امسال مجریان این طرح ها برای دریافت 100 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به بانک های عامل معرفی شده اند.
بابایی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های موجود گردشگری در خلخال از جمله واقع شدن چند روستای نمونه و هدف گردشگری کشور در این شهرستان و وجود جاذبه های گردشگری ، چشم اندازهای زیبای طبیعی و مناطق نمونه گردشگری در صورت تدوین طرح جامع شهرستان با محوریت گردشگری می توان به توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه در آینده امیدوار بود.
وی گفت: توسعه صنعت گردشگری خلخال نیازمند توجه جدی مسئولان شهرستانی و استانی به سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش صنعت گردشگری بوده و در کنار آن ، دولت نیز به ایجاد زیرساخت های لازم از جمله اصلاح وضعیت راههای دسترسی به شهرستان و مناطق نمونه گردشگری ، ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در تفرجگاه ها و حمایت همه جانبه از بخش خصوصی برای جلب نظر سرمایه گذاران بخش خصوصی به سرمایه گذاری در بخش گردشگری منطقه اقدام خواهد کرد.
بابایی همچنین از تعیین تکلیف منطقه گردشگری اندبیل خبرداد و گفت: این منطقه که به شرط ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی گردشگری به یک سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده بود بدلیل کم کاری سرمایه گذار در انجام تعهدات خود بصورت مشارکتی و با سرمایه گذاری 80 درصدی به 20 درصدی سرمایه گذار جدید با سرمایه گذار قبلی تعیین تکلیف شده و یا کاملا از سرمایه گذار قبلی خلعیت شده و در اختیار سرمایه گذار دیگری قرار خواهد گرفت.

** یک هزار شغل درحوزه فرش دست بافت در خلخال ایجاد می شود
فرماندار خلخال با بیان اینکه قابلیت این شهرستان در حوزه صنایع دستی بیشتر است افزود: در حال حاضر 350 نفر در حوزه صنایع فرش اشتنغال یافته اند که در آینده این میزان به یک هزار نفر می رسد.
وی بیان کرد: یکی از شرکت های تجاری معتبر ایرانی اجرای این طرح را در خلخال بر عهده گرفته و در آن ایجاد یک هزار شغل برنامه ریزی ده و با توجه به شهرت این شرکت تجاری در بازارهای جهانی موفقیت و توسعه آن دور از انتظار نیست.
بابایی افزود: جاجیم خلخال نیز به ثبت ملی رسیده و دنبال این هستیم که این صنعت تجاری شده و در مبل سازی هم مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تولید پوشاک در روستاهای خلخال شروع شده ، افزود: در حال حاضر 400 نفر از زنان سرپرست خانوار در روستاهای این شهرستان در تولید پوشاک اشتغال یافته اند و بر اساس مذاکره با سرمایه گذار این طرح ، میزان اشتغال تولید پوشاک در خلخال به بیش از 2 هزار نفر خواهد رسید.

** طرح های سد سازی و آب و خاک خلخال برای تامین آب شرب و کشاورزی مطمئن
فرماندار خلخال با اشاره به طرح های سد سازی در این شهرستان گفت: سد بفراجرد با 96 درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و آماده سازی برای بهره برداری است.
وی بیان کرد: با توجه به حجم پنج هزار و 800 متر مکعبی عملیات باقیمانده حفاری و تزریق بتون در بدنه سد، آبگیری آن تاپایان امسال بعید بنظر می رسد.
وی با بیان اینکه تاکنون برای اجرای عملیات احداث این سد بالغ بر 300 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده گفت: برای تکمیل و بهره برداری کامل از ساختمان سد بفراجرد خلخال 350 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که 190 میلیارد ریال از این اعتبار بدهی پیمانکار مجری طرح است.
بابایی ادامه داد: با تکمیل عملیات اجرایی طرح خط انتقال آب از این سد تا تصفیه خانه به طول 11 کیلومتر و نیز تکمیل عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال شهروندان این شهر از آب کاملا سالم ، بهداشتی و تصفیه شده بهره مند خواهند شد.
او با اشاره به احداث تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال افزود: برای نخستین بار در استان اردبیل با استفاده از روش بی او تی و با سرمایه گذاری 420 میلیارد ریال در حال اجراست و پیش بینی می شود تا سال آینده و زمان پایان کار عملیات اجرایی سد بفراجرد تکمیل و مورد بهره برداری قرار بگیرد.
او با بیان اینکه هشت سد معیشتی در این شهرستان نیمه تمام مانده ، افزود: سال گذشته توافق شد سه مورد از این سدها به صورت متمرکز در هر بخش اجرایی شود و خوشبختانه اقدام موثری برای پیشبرد آنها صورت گرفته است.

** اجرای طرح های بنیادی در بخش کشاورزی و دامپروری
فرماندار خلخال گفت: در بخش کشاورزی طرح های بنیادی از قبیل اصلاح نژاد دام و الگوی کشت اجرا می شود.
بابایی افزود: طرح اصلاح نژاد دام به خوبی پیش می رود بطوریکه با اجرای این طرح ، دو قلو زایی و چهار قلو زایی در بین احشام بیشتر شده است.
وی بیان کرد: کشت قزل گول ، زعفران ، بادام زمینی و پسته در شهرستان خلخال بتدریج در حال جایگزینی با دیگر محصولات هستند و در این باره آموزش های لازم برای ترویج طرح تغییر الگوی کشت انجام و تسهیلات لازم هم برای متقاضیان پرداخت شده است.

** روستاهای بالای 20 خانوار خلخال گازدار می شوند
بابایی درباره گازرسانی به روستاها نیز گفت: روستاهای بالای 20 خانوار در این شهرستان تا پایان سال 97 از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند.
وی افزود: در حال حاضر عملیات گازرسانی به 40 روستا در حال اجراست و در دهه فجر شاهد افتتاح گازرسانی به 48 روستا خواهیم بود.

** افتتاح 70 طرح عمرانی و اقتصادی در دهه فجر
فرماندار خلخال گفت: 70 طرح اقتصادی و عمرانی در دهه فجر امسال در این شهرستان به بهره برداری می رسد.
بابایی افزود: این طرح ها شامل طرح های راه سازی ، آبرسانی ، گاز رسانی و 10 طرح اقتصادی با سرمایه گذاری 440 میلیارد ریالی بخش خصوصی است.
وی بیان کرد: علاوه بر این 170 طرح عمرانی و کشاورزی در این شهرستان در دست اجراست که با تکمیل آن تحول بزرگی در خلخال ایجاد می شود.
تکمیل راه فیروزآباد - خلخال ، چهار بانده شدن جاده اسالم - خلخال ، تکمیل راه خلخال - ماسوله و راه خلخال - درام و احداث سه مجتمع آبرسانی از جمله طرح های اولویت دار دیگر این شهرستان می باشد.
خلخال در 115 کیلومتری جنوب اردبیل واقع است
خبرنگار: یعقوب شاددل** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت