يكشنبه 24 آذر 1398
الأحد 18 ربيع ثاني 1441
|
Dec 15 2019
|


                                                  

چراغ خاموش بخش صنایع و معادن در کوثر/شهری که رتبه نخست بیکاری را در سطح استان دارد!

 
کوثر، امروز در پیچ و خم محرومیت کمر خم کرده، این درحالی است که این شهرستان رتبه نخست بیکاری را در سطح استان به خود اختصاص داده و متاسفانه با وجود ظرفیت حوزه صنایع و معادن کم درآمدترین شهر اردبیل نیز محسوب می شود.

به گزارش کوثرخبر، واژه‌ صنعت امروز معنای گسترده ای داشته و بتبع به یک کارخانه اطلاق نمی شود، بلکه امروزه در این دنیای سراسر فناور، صنعت معنایش فراتر داشته و وابسته به صنایع بزرگی هماند پتروشیمی، پالایشگاه کارخانه های بزرگ و شهرک های صنعتی با بهره گیری از نیروی اشتغال و تولید است.

امروز توسعه صنعتی با توجه به مولفه های اقتصاد مقاومتی و حضور بخش خصوصی با بهره بردن در این مولدها می تواند رشد بیکاری سر سام آور در استان اردبیل را تا حدود زیادی کاهش داده و بر افزایش اشتغال در بین جوانان تحصیل کرده این استان را افزایش داد.

همانگونه کی می دانیم امروز شهرستان کوثر با وسعت تقریبی ۱۲۴۵ کیلومتر مربع می تواند حرفهای زیادی برای توسعه زیرساختها در بخش صنعت و ایجاد کارخانه ها و ... داشته باشد.

شهرستانی که درصد بسیاری را در حوزه های کشاورزی، صنعتی، معدنی، گردشگری، تاریخی و بالاخص نیروی کارآمد و مولد در سطح استان را دارد، از طرفی دیگر، نیروی زبده و تحصیل کرده اش بر حسب جمعیت نیز مزیدی بر این مدعا است.

اما آنچه که امروز در این شهرستان دیده می شود رتبه نخست بیکاری در سطح استان بوده و کمترین اشتغالزایی را در عرصه های متعدد شاهد است، این آمار نشان میدهد مسئولان نتوانسته اند از توسعه صنعتی و اقتصادی این شهرستان برای جلوگیری از رشد بیکاری استفاده کنند.

شهرستان کوثر که به عنوان یکی از شهرستانهای استان اردبیل از نظر منابع خدادادی و هم از نظر منابع انسانی از آن یاد می شود، امروز در پیچ و خم محرومیت کمر خم کرده است، این درحالی می باشد که این شهرستان رتبه نخست بیکاری را در سطح استان به خود اختصاص داده و متاسفانه با وجود ظرفیت حوزه صنایع و معادن کم درآمدترین شهرستان استان نیز محسوب می شود.

شهرستان کوثر به مرکزیت گیوی، نگین سرسبز اردبیل معروف به باغ شهر استان، امروز آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و این موضوع در حالی است که این شهر از نظر علم آموزی و نخبه پروری و ظرفیت های توسعه در امر صنعت حرف نخست را می زند.

گیوی که بیشتر مردم آن تنها درآمدشان از باغداری و کشاورزی است، امروز حتی یک سرد خانه برای انبار کردن میوه های خود ندارند! مردمی که روزی باغداری و کشاورزی را تنها درآمد خود می دانستند از این کار ناامید شده و تنها مهاجرت را سند خوشبختی خود می دانند.

یکی از این موضوعات را شاید بتوان نادیده گرفتن دولتمردان به وعده های خودشان دانست، موضوعی که اهالی گیوی در دیدار با اکثر مسئولان استانی و کشوری به آن گوشزد کردند و دوباره "تکرار کردند" که آنها بی نصیب از وعده های مسئولان هستند؛ اما توفیقی به حال تنها پروژه ملی این شهر یعنی "پایاب سد گیوی" که محرمیت را از چهره همیشه محروم شهر خواهد زدود، نکرد تا اینکه در بودجه 1397 نیز "تنها یک ریال" به این پروژه ملی اختصاص یافت!

سال‌ها وضعیت بیکاری در شهرستان کوثر و به طبع آن استان اردبیل گریبان‌گیر این جوانان مستعد شده که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

مهاجرت جوانان این شهرستان به شهرهای دیگر برای ایجاد اشتغال در حالی رخ می‌دهد که مشکلاتی اعم از دوری خانواده به مدت‌های طولانی که به دنبال خود مشکلات اجتماعی به وجود می آورد و اتفاق‌های ناگواری از قبیل تصادف، مجروحیت در کار و دیگر حوادث را برای این جوانان در پی داشته است.

بنابراین گزارش، بیکاری در شهرستان کوثر در صورتی است که بیشتر شهر نشینان به امر کشاورزی و باغداری مشغولند و به گفته کارشناسان توسعه این موضوع و حمایت دولت از این صنعت می تواند در شهرستان مسئله اشتغال جوانان این خطه از سرزمین را تا حدود زیادی سامان دهد.

از طرف دیگر توسعه صنایع تبدیلی و هم چنین توسعه صنایع بومی از جمله دست بافته های زنان روستایی در زمینه گلیم بافی، گبه و حتی قالیچه نیز می تواند بر توسعه روز افزون اشتغال در این شهرستان کمک کند، اما هنوز آنچنان که باید و شاید این موضوع مرتفع نشده است.

از طرف دیگر نبود کارخانه های تولیدی و صنعتی و عدم توجه به ظرفیت های توریستی و گردشگری در این شهرستان معضل دیگری است که مردم از این موضوع نیز گلایه مند هستند؛ هرچند کارخانه گیایاهان دارویی این شهرستان پس از رکود چندین ماهه دو هفته پیش دوباره به چرخه تولید باز گشت.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت