جمعه 27 دي 1398
الجمعة 22 جماد أول 1441
|
Jan 17 2020
|


                                                  

مناظره دوم مناظره جریان های سیاسی

در مناظره دوم همچنانکه پیش بینی می شد دو جریان سیاسی جبهه های خود را به صورت صریح از هم جدا کردند. در جبهه اصلاح طلبان روحانی،جهانگیری و هاشمی طبا قرار گرفت و در جبهه اصولگرا رئیسی ،قالیباف و میر سلیم دسته بندی شدند. در ابتدای مناظره قالیباف همچون مناظره اول که نقش خط شکن ایفا می کرد ادامه داد و با بگم بگم ها مناظره را شروع کرد و حتی وزارتخانه جدیدی را در وزارت خارجه تاسیس می کرد. رئیسی و میرسلیم تکمیل کننده قالیباف بودند در واقع با اینکه کاندیدای اصلی اصولگرایان رئیسی است ولی با اشتباه تکنیکی رئیسی و میرسلیم ، قالیباف را تکمیل می کنند و به عنوان گزینه نهایی مطرح می کنند. در ادامه میرسلیم که نماینده موتلفه و بخشی از بازار است و بازار واردات محور محصول این گروه پس از انقلاب ۵۷ می باشد و این بلای خانمان سوز تورم را بر جامعه ما تحمیل کرده اند به عنوان مدعی ظاهر شد و منتقد این مسئله خطیر شد. رئیسی هم تمامی دستاوردهای برجام یعنی دولت تدبیر و امید را منکر شد. این جریان حرف و برنامه نداشتند. در واقع اگر در یک کلمه مناظره جریان اصولگرا را بنویسم این جریان در مناظره دوم به صورت گروه معترض حاظر شدند.

در مقابل روحانی و جهانگیری و هاشمی طبا به دستاوردهای دولت خصوصا به دیپلماسی خارجی اشاره کردند و همگان علاوه بر شهروندان ایرانی کل دنیا شاهد هستند که دیپلماسی ظریف یک شاهکار تاریخی برای ایران بود و این برای مردم ایران کتمان ناپذیر است. روحانی به بدعهدی های گروهی که همچون تندروهای خارجی در داخل بیلبردها را برعلیه مذاکره کنندگان عمل می کردند یادآور شد. در واقع این گروه از پشت سر شلیک می کنند. و از عملکرد دولت در دیپلماسی خارجی دفاع کرد و یادآور شد که همین مسیر را ادامه خواهند داد تا در دیگر بخش ها با جامعه جهانی از در دیپلماسی مسائل را حل و فصل نمایند. هاشمی طبا و جهانگیری هم از منطق دولت تدبیر و امید دفاع کردند . در واقع جریان اصلاح طلب با برنامه های کاربردی مناظره دوم را به اتمام رساندند.

در هر روی دو قطبی روحانی- رئیسی در این مناظره شکل گرفت. این دوقطبی در روزهای آتی به شدت تقویت خواهد 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت