پنجشنبه 28 شهريور 1398
الخميس 20 محرم 1441
|
Sep 19 2019
|


                                                  

نقش رسانه ها در توسعه شهری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آنچه عموما در تعریف از عملکرد رسانه تعبیر می شود، تلاش برای آگاهی سازی شهروندان و نیز ایجاد پل ارتباطی بین مردم و مدیران اجتماعی است.

 

 بدیهی است که نمی توان انتظار داشت مدیران شخصا، در همه جزییات زندگی شهروندان قرار بگیرند و منطقی هم نیست که شهروندان مستقیما مشکلات و مسائل اجتماعی را به مدیران انتقال دهند.

از این رو، این پل ارتباطی، توانسته با زمینه سازی برای آگاهی بخشی، مقابله با مسائل اجتماعی و … مدیران و شهروندان را به هم نزدیک تر نماید و نقش امین و امانتدار افکار عمومی را بازی کند و راهکاری لازم را برای غلبه بر مسائل موجود ارائه دهد.

عمده ترین دلیلی که توسعه کلانشهرها و جوامع توسعه یافته، ترقی و توسعه خود را مرهون آن می دانند توجه به رسانه ها در ابعاد کلان است، به نحوی که خود بخشی از جریان توسعه اند. با اینحال، مفاهیم توسعه در سایر بخش های سیاسی، اقتصادی و حتی بین الملل، عموما در موضوع شهرنشینی با غفلت روبروست و نقشی که باید عملا تاثیرگذرا باشد، در آن به چشم نمی خورد.

به بیان دیگر، ساختارهای شهری، پیش از اقدام به فرهنگ سازی شکل گرفته اند و نامأنوس بودن برخی مفاهیم برای شهروندان، به دلیل فقدان آگاهی در این خلأ زمانی است. با این توصیف، اگر مسئولین شهری می توانستند مسائلی از قبیل رانندگی، زندگی آپاتمانی و فرهنگ آپارتمان نشینی و موضوعات مشابه را با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی رسانه ای حل کنند، هزینه کمتری بر جامعه تحمیل و فرهنگ شهروندان نیز متناسب با امکانات جامعه توجیه می شود.

از این رو، توجه رسانه به عنوان یکی از سرفصل های توسعه در سطوح کلان شهر، باید مورد توجه قرار گیرد. این  امر با احساس بیش از پیش مسئولان رسانه ها و نیز مدیران شهری محقق می شود. امری که عموما در نگاه توسعه محورانه به فراموشی سپرده می شود و لازم است که نگاهی جدی در این خصوص تدبیر شود.

توسعه شهرها، با مسائلی نه چندان پیچیده چون آموزشهای شهروندی، مسائل مرتبط با فرهنگ ترافیک، رعایت حقوق همسایه ها، تعامل با پاکبانان و نظایر این ها گره خورده است و رسانه ها می توانند با تمرکز به این مسائل زمینه کاهش هزینه ها برای مدیریت شهری را فراهم نمایند. در این بستر است که امکان توجه به دیگر شاخص های توسعه کلانشهرها فراهم می شود و مدیران شهری می توانند زمینه های جدید برای توسعه شهر را فراهم نمایند.

شهرداری تبریز، به عنوان شهری پیشرو در  توسعه شهری و شهری که تلاش می کند به المان های کلانشهرها نزدیک شوند و خود را به استانداردهای یک کلانشهر سرشار از شاخص های توسعه نزدیک کند، همواره توجهی ارزنده به رسانه ها داشته است. رسانه ها را یار غار خود می بیند و انتظار دارد، رسانه ها، توسعه شهر را بخشی از نقش فرهنگی خود بداند. بدون تردید این تعامل همه سویه، بیش از هر امری به سود تبریز و همه ساکنان آن است. در افقی مطلوب نیز، این تعامل برای ساکن تبریز آینده مطلوب و ایده آل خواهد بود و خواهد توانست شهر را بار دیگر، در برآیند سنجش های اجتماعی، برترین کند.

نگارنده: سعید حاجی زاده

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت