جمعه 28 دي 1397
الجمعة 12 جماد أول 1440
|
Jan 18 2019
|


                                                  

به مناسبت روز شهردار : از حاج معلم تا فاطمه جوادی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

مثل معروفي هست كه مي گويد:" ملتي كه تاريخ خود را فراموش كند مجبور به تكرار آن هست" ولي براي خلخال بايد اين مثل را برعكس استفاده كرد و گفت: " ملتي كه تاريخ خود را فراموش كند نمي تواند آن را تكرار كند"

با نگاهي به تاريخ پرفراز و نشيب خلخال متوجه مي شويم تا آغاز جنگ جهاني اول و قحطي ساختگي انگلستان در ايران ، خلخال همواره از مناطق پيشرو كشور و آذربايجان بود.
آيا تاكنون از خود پرسيده ايم علت عظمت و شكوه خلخال در زمان قديم چيست؟
شايد هركسي به ظن خود براي پرسش فوق، جوابهاي متفاوت داشته باشد ولي به نظر نگارنده يكي از اصلي ترين و مهم ترين دليل موفقيت خلخال در زمان قديم اتحاد و يكپارچگي مردم بود.

با توجه به اينكه مدرسه ناصري به عنوان دومين مدرسه ملي آذربايجان همواره از افتخارات فرهنگي و اجتماعي مردم بافرهنگ و متمدن خلخال مي باشد. لازم است به علت موفقيت ناصر دفتر در ١١٠ سال پيش نگاهي بيندازيم و به واكاوي اين موفقيت بپردازيم

زمزمه تشكيل مدرسه ناصري خلخال از اوايل دهه هشتاد قرن نوزدهم ( سالهاي ١٢٨٠ به بعد) در خلخال پيچيد. مرحوم ناصر دفتر روايي براي تحقق اهداف عالي خويش با بزرگان ، ريش سفيدان و معتمدان منطقه به مشورت پرداخت و حتي با حاكم وقت ( امير عشاير خلخالي) و خلخالي هاي مقيم تبريز و تهران هم مشورت كرد و در نهايت وقتي كه همگي از اين اقدام ناصر دفتر حمايت كردند در مهر ١٢٨٥ اين مدرسه رسما در شهر هيرو شروع به فعاليت كرد.

در تشكيل مدرسه ناصري خلخال يكي از كساني كه نقشي بسيار پررنگ و تاثير گذار داشت " حاج معلم خوجيني" بود. اين مرد فداكار و دلسوز تلاش هاي بسياري براي راه اندازي اين مدرسه انجام داد و به عنوان معلم هم در اين مدرسه فعاليت كرد

با نگاهي گذرا به موفقيت هاي خلخال در گذشته بخوبي نقش اتحاد، يكدلي و يكپارچگي به چشم مي خورد. كه متاسفانه امروزه اين امر مهم در منطقه كمرنگ شده است.

اينك هم كه فرزندي از خوجين به عنوان شهردار انتخاب شده و در اين مدت معدود هم عملكرد مناسبي داشته است مي تواند در كنار تلاش و فعاليت هاي ساير مسئولين، افتخارات بعدي خلخال را رقم بزند و توسعه خلخال را چند قدمي به جلو سوق دهد.
اين امر محقق نخواهد شد حزء با اتحاد و همدلي مردم و مسئولين

همه بايستي به خاطر عمران و توسعه خلخال فارغ از گرايشات سياسي، قومي و قبيله اي به ايشان كمك كنيم يا اينكه حداقل مانع تراشي نكنيم

كساني قبلا امتحان خود را پس داده اند و از همين مردم نمره مردودي گرفته اند، دست از تخريب و شيطنت بردارند و براي مردم مظلوم ، مهجور و محروم خلخال بيش از پيش دردسر و مشكل تراشي نكنند.


قطعا هر انساني كم و كاستي دارد و شهردار كنوني خلخال هم از اين امر مستثني نيست ولي تلاش برخي افراد براي حاشيه سازي و ايجاد موانع براي توسعه خلخال از طرف مردم خلخال بخشيده نخواهد شد و در آزمونهاي آتي معياري براي قضاوت مردم قرار خواهد گرفت.

در كنار مسايل فوق الذكر، عدم حمايت برخي مسئولين منطقه هم بسيار ناراحت كننده مي باشد، اگر در ابتداي دهه هفتاد چند سالي موتور توسعه خلخال روشن شد عمده ترين دليلش اتحاد و همكاري مسئولين مختلف بود كه متاسفانه بعد از آن هرگز تكرار نشد.
عدم حضور مسئولين محترم از جمله فرماندار و بخشدار و روساي ادارات در جشن نوروز شهرداري خلخال نشان از برخي مسايل پشت پرده دارد كه دودش به چشم مردم خلخال مي رود و لاغير


لازم است همزمان با بهار طبيعت طيف هاي مختلف سياسي و اجتماعي در خلخال هم كدورت هاي گذشته را كنار گذاشته و بخاطر مردم مظلوم خلخال مانع تراشي و حاشيه سازي نكنند و از الان با بازكردن بحث انتخابات مجلس ، نيروهاي مديران منطقه را هدر ندهند.

 

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت