دوشنبه 26 آذر 1397
الإثنين 9 ربيع ثاني 1440
|
Dec 17 2018
|


                                                  

خودکشی در رضوانشهر و نظر مبهم فرماندار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

در روزهای گذشته یک زن با پرتاب دو فرزند خود از ساختمان خود نیز دست به خودکشی زد و در این اقدام مادر و فرزند 5 ماهه متاسفانه فوت شدن و فرزند 11 ساله به بیمارستان منتقل شد. فرماندار رضوانشهر در گزارشی از روانی بودن مادر حرف زده ، در واقع ریشه خودکشی را به فرد روانی نسبت داده است.

در حالیکه جناب فرماندار باید بدانند از قرن 19 به بعد جامعه شناسان خودکشی را به 4 نوع تقسیم می کنند.

1) خودکشی خودخواهانه،

2)خودکشی دگرخواهانه ،

3) خودکشی تقدیرگرایانه

4) خودکشی براساس ناهنجاریهای اقتصادی-اجتماعی .

با این حال خودکشی از نوع روانی در این تیپولوژی مشاهده نمی شود. حال چرا فرماندار رضوانشهر اینچنین گزارش می دهند؟ آیا با چنین رویکردی می توان صورت مسئله را حل کرد؟


اولا همگان بدانند که خودکشی دلیلی اجتماعی دارد. حال که در جامعه و اجتماع ما نرخ خودکشی افزایش پیدا کرده بر اساس ناهنجاری های اقتصادی-اجتماعی می باشد. مسئولین نمی توانند با پاک کردن صورت مسئله از کنار این امر خطیر به راحتی عبور کنند. اولین گام مسئولین برای کاهش نرخ خودکشی این است که ناهنجاری های اقتصادی را در جامعه کنترل و به وضعیت اقتصادی سامان بخشند. در دومین گام کنشگران فرهنگی و اجتماعی نابسامانی های اجتماعی را سرو سامان بخشند.

در هر روی درباره خودکشی جامعه شناسان به حد کافی صحبت کرده اند و مقاله های ارزشمندی در فضای مجازی وجود دارد. در این مجال فقط می خواستم یادآوری کنم که آقای فرماندار خودکشی را پیش از قرن 17 به روانی بودن جن زده بودن فرد نسبت می دادند. با توجه به تحقیقات جامعه شناسان همچنانکه در تیپولوژی خودکشی اشاره کردم، این نوع شناسی خوکشی نشان دادکه خودکشی ریشه اجتماعی دارد.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت