دوشنبه 26 آذر 1397
الإثنين 9 ربيع ثاني 1440
|
Dec 17 2018
|


                                                  

دلایل توسعه نیافتگی شهرستان کوثر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
 نگاهی به تاریخ سراسر آموزنده شهرستان کوثر که می اندازیم حاکی از آن است که شهرستان کوثر در ادوار مختلف تاریخ نقشی عزت آفرین در منطقه ایفا نموده است و نام آن همواره تداعی کننده انسانهایی بزرگ بوده است ولی بد بختانه امروزه با گذشت زمان شاهد هستیم که جایگاه بلامنازع کوثر در منطقه، در عرصه های مختلف دچار افت و رکود شده است.

به گزارش کوثرخبر، جغرافیای فرهنگ شهرستان کوثر از دیر باز تجلیگاه بزرگ مردانی بوده است که هر کدام نمودی از علم، تلاش و اخلاق محسوب می شدند. خطه ای که در تربیت فرزانگان و شخصیت های تاثیر گذار سیاسی و اجتماعی زبانزد خاص و عام بوده است.

نگاهی به تاریخ سراسر آموزنده شهرستان کوثر که می اندازیم حاکی از آن است که شهرستان کوثر در ادوار مختلف تاریخ نقشی عزت آفرین در منطقه ایفا نموده است و نام آن همواره تداعی کننده انسانهایی بزرگ بوده است ولی بد بختانه امروزه با گذشت زمان شاهد هستیم که جایگاه بلامنازع کوثر در منطقه، در عرصه های مختلف دچار افت و رکود شده است و در عین حال کوثر که مرکز شهرستان گیوی قلمداد میگردد و از نظر برخورداری از شهرداری و فرمانداری قدمتی قابل توجه را در بین شهرستان های همجوار یدک می کشد و در سطح استان اردبیل نیز از حیث ذخایر نیروی انسانی شهره خاص و عام شده است، از بدیهی ترین و ابتدایی ترین امکانات شهری محروم مانده است.

بی شک رونمایی از شاکله امروز شهرستان کوثر و به ویژه شهر گیوی، معلول دلایل متعددی بوده که آسیب شناسی نشده است. شهری که فاقد هر گونه زیر ساخت شهری می باشد و شهرستانی که توسعه آن از پارادایم خاصی تآسی نمی نماید، وهیچ پیشرفتی از نظر عمران و آبادی، چه در مرکز شهر و چه در روستاها وبخش های آن دیده نمی شود.

برای ریشه یابی علل توسعه بافتگی و یا توسعه نیافتگی، می بایست دلایل را در دو سطح فرهنگ و ساختارها جستجو کرد و بحث جامع برای تبیین علل توسعه نیافتگی نیازمند تحلیل مجموعه عواملی است که سعی می شود یر اساس ادبیات علمی مرتبط، بخشی از عوامل توسعه نیافتگی که البته برای هر منطقه جغرافیایی صاذق است، تحلیل و تبیین شود. ابتدا باید اشاره کرد که طرح موضوع علل عقب ماندگی شهرستان خود مبتنی بر این پیش فرض است که شهرستان کوثر توسعه یافته نیست. البته دفاع از این گزاره چندان هم سخت نیست، ولی طرح این موضوع و بررسی آن نیازمند توافق مشترک روی این پیش فرض است.

 

 

مجموعه شاخص های شهرستان در زمینه درآمد سرانه ساکنین ، وضعیت اشتغال و بیکاری در سطح شهرستان، سطح خدمات در شهرستان ، وضعیت صنعتی و کشاورزی  شهرستان همه وهمه موید عقب ماندگی مفرط شهرستان کوثر هستند.

به طور طبیعی با پذیرش این سطح پیشرفت، نتیجه گیری وقضاوت در خصوص بسیاری از ویژگی های فرهنگی به صورت نادیده و بدون هر گونه مطالعه میدانی و بر اساس پیشینه مطالعات قبلی امکان پذیر است.

برای مثال بدون هیچ تآمل و بررسی می توان نتیجه گرفت که فرهنگ مبارزه برای طلب حق، کار وتلاش وحس سخت کوشی مدیریت کلان آن در این شهرستان دچار مشکل است و متآسفانه به جای آن فرهنگ سهم خواهی طایفه ای، گروهی و جریانی وجود دارد، که بالطبع نشان از انگیزه پیشرفت خواهی و موفقیت طلبی پایین مردم گیوی است، اصولا فرهنگ تعلق و ویژگی های عاطفی مردم شهرستان گیوی دچار اشکال است، تقدیر گرایی منفی در آن رواج دارد، توسعه، گفتمان غالب مردم گیوی نیست، قناعت گرایی به صورت منفی در این شهرستان رایج است، ثروت گرایی عقلانی و مشروع  چندان تشویق نمی شود.

ثروت گرایی برای افراد و گروه خاص جریان دارد ، کارآفرینی اهمیت بالایی ندارد و کار آفرینان از حرمت و جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار نیستند، مردم مسئوولیت پذیر نیستند و گفتمان (به من چه  و کلاه خودت را بگیر که باد نبره ) کاملا در جریان است، تنها انتظاراتی که از مدیران خود دارند ، انتظارات عاطفی و شخصیتی است و نه انتظارات توسعه ای شهرستان، به هیچ وجه از رفتار رقابتی و برتری جویی برای خدمت به شهرستان برخوردار نیستند و تنها به خاطر منافع شخصی و با روش های نا بهنجار و غیر اخلاقی دست به تخریب هم می زنند.

مردم شهرستان گیوی کم خواه ، قانع در خواستن ، دارای آرزوها و آرمان های کوچک، رویکرد اقتصادی آنها مبتنی بر معیشت است و نه تولید ثروت ، منفعلند، هدفشان گذران امروز است و چو فردا بیاید فکر فردا کنند. فکر می کنند توسعه چیزی است که باید به آنها داده شود و نه این که برای رسیدن به توسعه باید تلاش کرد و توسعه را به دست آورد.

علاوه بر عوامل فرهنگی بیان شده ، مهمترین دلایل ساختاری توسعه نیافتگی شهرستان کوثر را می توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

1- از علل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی کوثر ، بی توجهی به توسعه راه ها و زیر ساخت های اساسی در این منطقه است. و برای رفع محرومیت منطقه باید از توان متخصصان و انسان های کار بلد استفاده کنیم چرا که بخش کشاورزی ، گردشگری و صنعتی این منطقه می تواند یک نقطه تحولی و زیر بنایی برای حرکت های موثر و مفید باشد.

2-علت اصلی دیگر عقب ماندگی این شهرستان راکد ماندن و عدم استفاده منطقی از سرمایه گذاری های موجود صنعتی است.3-مهمترین عامل و راز اصلی عقب ماندگی شهرستان گیوی ، خود ما اهالی و ساکنین شهرستان هستیم زیرا، ماها عادت داریم دنبال حرف و حدیث باشیم و بگوییم کیه کیه؟ چیه چیه ؟ چی شده ؟ شنیدی ؟ میگن که ... ، ...احتمالا .... و دنبال لغزش کسی هستیم که انگشتمان را بکنیم توی چشمش و بگوییم آهااااا پیدات کردیم پس تو بودی !؟

شهرستان گیوی دارای پتانسیل های در خور توجهی می باشد که لازم است به نحو مطلوب و صحیح مورد توجه قرار گرفته و با هدایت آن توسط یک مدیریت متمرکز و جانفدا ، بستر لازم جهت استفاده حداکثری از این توانمندی مدنظر قرار گیرد. آنچه که واضح و مبرهن است متاسفانه  تاکنون خواسته یا ناخواسته اراده و تصمیمی در جهت تحقق موارد مذکور به طور جدی وجود نداشته و همواره با بیان روشها و راه حل های کلیشه ای و نخ نما شده تبدیل به یک ابزار خاص، جهت تامین مقاصدی تعیین شده ، گردیده است. به عبارت دیگر عدم توجه مناسب و پرداختن به مسائلی که در حاشیه مطرح می شود از آن موضوعی با محوریت فرعی ساخته است.

اگر عوامل تاثیر گذار در توسعه یک دیار را با دقت بیشتری بازنگری نماییم ، مشاهده می شود در شهرستان گیوی این عوامل به عنوان مجهولات مسئله مطرح است.خلاصه اینکه هیچ شهری توسعه نمی یابد مگر اینکه عزم و اراده ای جدی در عقبه آن وجود داشته باشد و این مهم میسر نمی شود جز با عزم و اراده ای همگانی که نمود آن باید در رفتار، سکنات و عملکرد کلیه افراد موثر در این زمینه، بویژه مسئولین ارشد، صاحب نظران و اندیشمندان و ... این خطه ظاهر شود که متاسفانه در زمینه اخیر الذکر ما فعلا داغدار و داغدار هستیم و مسولین یاد شده فعلا نه دارای مدیریت خلاق هستند و نه صاحب نظر!!!!

 

 
 
 
 
 
 
 
 

نظرات کاربران

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت