سه شنبه 1 بهمن 1398
الثلاثاء 26 جماد أول 1441
|
Jan 21 2020
|


                                                  

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل به دلیل نبود راه ارتباطی مناسب در بن‌بست قرار گرفته است. اهالی این منطقه و حتی مردم شهرهای همسایه با خلخال علاوه بر تامین ایمنی جاده‌ها، انتظار دارند با فراهم کردن زیرساخت ارتباطی شاهد حضور سرمایه‌گذاران و گردشگران در این شهرستان برای رسیدن به توسعه باشند. 


توسعه‌ای که بی‌شک در بهبود مسیرهای ارتباطی و بهسازی محورهای مواصلاتی میسر است. اما عمر پروژه‌های جاده‌ای این شهرستان به چند دهه می‌رسد و رنگی از امید برای تکمیل و بهره‌برداری ندارد. یکی از این محورها جاده کلور - درام است که پیش‌‌تر مسئولان وعده افتتاحش را تا خرداد 92 داده بودند اما تاکنون محقق نشده است و بر اساس آنچه از شواهد برمی‌آید، آینده‌ای نزدیک هم نمی‌توان برای تکمیل و بهره‌برداری از این محور مواصلاتی خلخال متصور شد. 

هرچند طی سال‌های اخیر اقداماتی برای این پروژه ملی صورت گرفته است، سرعت پیشرفت پروژه در حد مطلوب نیست و امروز همین امر موجب شده است مطالبات مردمی برای افزایش سرعت پروژه و تکمیل آن بالا بگیرد. گفته می شود که پیمانکار فعلی پروژه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند که همین مساله موجب بروز مشکلات و مسائلی در روند احداث و تکمیل پروژه شده است. 

جاده کلور - درام در بخش شاهرود خلخال و در جنوبی‌ترین نقطه استان اردبیل و راه ارتباطی تهران – زنجان - تبریز و قزوین - رشت است. ایجاد زیرساخت ارتباطی می‌تواند این منطقه را شاهراه حیاتی ارتباط استان با شمال و مرکز کشور کند.


نبود جاده ارتباطی

صاحب‌نظران و فعالان منطقه، نبود جاده ارتباطی مناسب را عمده مشکل شهرستان خلخال و مناطق آن می‌دانند؛ برای مثال در روستای تیل شاهرود چشمه آبگرم تیل از مناطق طبیعی جنوب استان است که با داشتن چشمه‌های آب‌درمانی به لحاظ توریسم‌درمانی می‌تواند مورد توجه ویژه‌ گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. 

اهالی روستا سال‌هاست چشم امید به بهره‌برداری از جاده کلور - درام دارند تا با محقق شدن اولین گام توسعه در این منطقه اقداماتی در معرفی و بهسازی این آبگرم برداشته شود. جاده کلور - درام که ساخت آن از سال 43 آغاز شده تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است. این جاده را می‌توان شاهراه امید توسعه شاهرود نامید که سال‌هاست اهالی چشم به تکمیل آن دوخته‌اند. 

این جاده در مسیر گرمسیری و در حد فاصل شهر طارم قرار دارد و از یک مسیر زیبای کوهستانی از استان اردبیل وارد استان گیلان می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های بارز این جاده هم کاهش مسافت سفر اردبیل به تهران از ۵۹۵ کیلومتر به ۵۱۵ کیلومتر است. تکمیل نشدن جاده‌ای به این تاثیرگذاری برای مسئولان کشور نیز تأمل‌برانگیز بوده است و بر تکمیل هرچه سریع این جاده تاکید داشته و دارند. 


امضای طومار برای تسریع در ساخت

 «محمد عمیدی» یکی از ساکنان خلخال در انتقاد از پیشرفت کند اجرای محور کلور – درام عنوان می‌کند: ‌ قرار بود این مسیر سال 92 افتتاح شود اما سال‌هاست همچنان به همین وضعیت باقی مانده است. حتی در سال 95 هم مردم منطقه طوماری با ۱۵هزار امضا جمع‌آوری کردند و به وزارت راه و شهرسازی تحویل دادند. کمپین مردمی هم برای پیگیری تکمیل این مسیر تشکیل شده است و با پیگیری‌های مستمر و مساعدت برخی دلسوزان استان در ۱۵ ماه گذشته کار این جاده در وضعیت خوبی قرار گرفت. 

وی ادامه می‌دهد: هرچند طی ماه‌های گذشته این طرح در حال اجرا بود و پیمانکار فعال داشت، طی چند وقت اخیر فعالیت کمتری در آن انجام می‌شود و به نظر می‌رسد دوباره در حال بازگشت به شرایط قبل و توقف اجرای پروژه است. پیمانکار این طرح به علت نامهربابی وزارتخانه و مسئولان استانی نسبت به پروژه با کمبود مالی دست و پنجه نرم می‌کند و این مساله پیشرفت آن را کند کرده است. 


خلخال – کلور - درام؛ طرح ملی

فرماندار خلخال با اشاره به این‌که جاده خلخال – کلور - درام به عنوان یک طرح ملی مطرح است، می‌گوید: ساخت و تکمیل این پروژه عمرانی فقط مختص شهرستان خلخال نیست و باید مسئولان استان‌های اردبیل،زنجان و حتی گیلان به عنوان راه اصلی برای آینده استان‌های خود به این جاده نگاه کنند. 

 «فریدون بابایی» تأمین اعتبارات مالی و جدیت پیمانکاران را 2 عامل تسریع عملیات احداث جاده عنوان می‌کند و می‌افزاید: تأمین اعتبارات پروژه با پیگیری فرمانداری خلخال و نماینده خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی محقق شده است. 

بابایی با بیان این‌که جاده خلخال – کلور - درام در مسیری با آب و هوای گرم و معتدل در حال ساخت است و در طول آن از گردنه‌های صعب‌العبور خبری نیست،  می‌گوید:‌ با تکمیل این جاده فاصله اردبیل تا تهران 80 تا 100 کیلومتر کاهش می‌یابد و علاوه بر آن از بار ترافیکی آزادراه تهران – زنجان - تبریز و قزوین - رشت کم می‌شود. 

وی با بیان این‌که در مسیر جاده کلور - درام احداث 6 پل بزرگ بر روی رودخانه شاهرودچایی پیش‌بینی شده است، اظهار می‌کند: در حال حاضر 4 دستگاه از این پل‌ها کاملاً تکمیل شده است و 2 پل دیگر در مرحله سقف‌ریزی است. 


افزایش اعتبار

مدیر کل راه و شهرسازی استان با بیان این‌که پروژه کلور - درام فعال است و برای اتمام این طرح ملی به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، ‌اظهار می‌کند: از مجموع مسیر ۵۵ کیلومتری این پروژه ۳۷ کیلومتر در داخل حوزه استحفاظی استان اردبیل واقع شده بود که اخیراً با واگذاری ۵ کیلومتر از مسیر باقی‌مانده در حوزه استان زنجان این مسافت به ۴۲ کیلومتر در داخل حوزه این استان افزایش یافته است. 

 «محبوب حیدری» با اشاره به افزایش اعتبارات حوزه راه و شهرسازی از 15 میلیارد تومان در سال 96 به 150 میلیارد تومان در سال‌های 97 و 98 بیان می‌کند: با توجه به افزایش بودجه این حوزه تمامی پروژه‌های راه‌سازی این استان دارای ردیف اعتباری ملی هستند. 

وی تاکید می‌کند: برخورداری پروژه‌های راه‌سازی از ردیف اعتباری ملی موجب شده با وجود محدودیت در ردیف‌های اعتباری استانی، همه پروژه‌های راه‌سازی استان فعال و در حال پیشرفت باشند. حیدری از پروژه راه اصلی خلخال، کلور، درام به منجیل به عنوان یکی از راه‌های اصلی و بزرگ استان اردبیل نام می‌برد و می‌گوید: در سال‌های اخیر با به‌کارگیری پیمانکار توانمند در این پروژه و توجه مسئولان استان عملیات اجرایی این راه شتاب گرفته است. 

بر این اساس قصد داریم بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون تومان از بدهی پیمانکار طرح مذکور را پرداخت کنیم و برای پرداخت بقیه مطالبات نیز برنامه‌ریزی می‌شود. وی با اشاره به این‌که ما برای پروژه‌های استان اولویت‌بندی انجام داده‌ایم و این جاده جزو اولویت‌های اصلی ما محسوب می‌شود، عنوان می‌کند: با وجود این‌که تکمیل عملیات اجرایی نیازمند تأمین منابع مالی است، با واگذاری ۵ کیلومتر از مسیر واقع در حوزه استحفاظی استان زنجان به راه و شهرسازی استان اردبیل عملیات راه‌سازی در این مسیر هم‌اکنون آغاز شده است و امیدواریم این طرح به زودی زیر بار ترافیک برود. 

این پروژه ملی، به هیج وجه پروژه ساده‌ای نیست و نیاز به کار کارشناسی دارد؛ البته به دلیل این‌که در منطقه کوهستانی واقع شده است کار را برای پیمانکار سخت می‌کند اما کل مجموعه با تمام توان خود برای تکمیل پروژه کار می‌کنند. 


مزایای جاده

کلور - درام از طرح‌های مشترک 2 استان اردبیل و زنجان است و در حال حاضر راه اصلی خلخال به مرکز کشور هم محسوب می‌شود. کارشناس راه و شهرسازی در مورد مزایای جاده کلور - درام اظهار می‌کند: شهرستان خلخال سردسیرترین منطقه استان اردبیل است که به دلیل جغرافیای کوهستانی‌اش در فصل زمستان اغلب راه‌های ارتباطی آن به دلیل بارش برف و کولاک بسته می‌شود. اما جاده کلور - درام به دلیل عبور از مناطق گرمسیرتر، مشکلات سایر جاده‌های برف‌گیر خلخال را در فصل زمستان نخواهد داشت. 

 «مهدی حسین‌زاده» می‌افزاید: با ساخت و تکمیل جاده کلور - درام، رانندگان و مسافران در فصل زمستان می‌توانند به جای عبور از گردنه‌های صعب‌العبور و برف‌گیر، از این جاده به عنوان مسیری مطمئن‌ برای تردد به استان‌های زنجان یا گیلان و مرکز کشور استفاده کنند. 

حسین‌زاده تاکید می‌کند: جاده خلخال - درام - کلور - منجیل، چند سالی است به دغدغه مردم جنوب استان اردبیل تبدیل شده است و تکمیل آن ضمن جلوگیری از خطرهای سفر در گردنه‌های حیران، اسالم، پونل و سرچم، سفرهایی کوتاه‌مدت و ایمن‌ را برای مسافران رقم می‌زند؛ البته مشروط به این‌که زیرساخت و فضای خوبی را برای مسافرت‌های اهالی منطقه و جذب گردشگران ایجاد کنند. 

این کارشناس تاکید می‌کند: این جاده در جوار رودخانه شاهرود و سفیدرود عاری از گردنه‌های کوهستانی و آب‌وهوای نگران‌کننده برفی برای مسافرت است و با چشم‌اندازهای وصف‌ناپذیر خود می‌تواند به یکی از عوامل موثر بر رونق گردشگری، اقتصاد و اشتغال‌زایی برای بیش از ۱۰۰ روستای محروم در مناطق خورش‌رستم، شاهرود خلخال و طارم زنجان تبدیل شود.


انتظار برای تکمیل جاده خلخال - کلور - درام ادامه دارد 

جاده 160 کیلومتری خلخال - کلور - درام از روستای درو در بخش شاهرود خلخال شروع می‌شود و با گذر از شهر کلور و شال در شهرستان خلخال، از مسیر روستای گلوزان وارد استان زنجان خواهد شد. این جاده در ادامه پس از عبور از حوالی روستاهای جعفرآباد، پاوه‌رود و درام وارد حوزه استحفاظی استان گیلان می‌شود و پس از افتتاح فاصله ارتباطی شهر خلخال با مرکز کشور را 90 کیلومتر کاهش خواهد داد. 

این جاده‌ در جنوب استان در صورت تکمیل می‌تواند تحولی در توسعه جنوب استان ایجاد کند اما به مانند دیگر پروژه‌های راه‌سازی شهرستان خلخال تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است. برای تکمیل عملیات اجرایی این جاده ۱۴ کیلومتر از مسیر فاقد آسفالت این جاده در داخل حوزه استحفاظی خلخال است که با تکمیل این مسیر ۲۷ کیلومتری روستای ماجولان خلخال تا ماسوله در استان گیلان آسفالت می‌شود. 

عملیات اجرایی راه ارتباطی خلخال به شهر گردشگری ماسوله در استان گیلان نیز از سال 54 به عنوان یک طرح ملی آغاز شده ولی به دلایل مختلف در سال‌های گذشته پروژه گاهی فعال و در برخی سال‌ها تعطیل شده و بیش از 40 سال است اهالی چشم به این راه دوخته‌اند
 
 
پوپک قاسمی 
 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

سال ۹۷ برای اردبیل در حوزه های مختلف سال رشد و شکوفایی بود. در این سال فعالین مدنی در حوزه های مختلف با خلق رویدادهای فرهنگی و اجتماعی متفاوت ، پویایی و نشاط را به این حوزه بخشیدند. سال ۹۷ را اصحاب هنر و ادبیات و فعالین اجتماعی به سال رویدادهای فرهنگی و هنری تبدیل کردند. در این سال اردبیل به واقع با ترافیک رویدادهای فرهنگی و اجتماعی مواجه گردید.

شاه بیت غزل رویدادهای فرهنگی و اجتماعی در هفته اردبیل رقم خورد. در این هفته نهادهای مدنی در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی از شب شعر تا شب موسیقی تا سیمپوزیوم جامعه شناسی که با حضور اساتید صاحب سبک این حوزه برگزار گردید فرازهای نوینی را در حوزه های مختلف برای توسعه استان رقم زدند. پنل های مختلفی

برای موسیقی سنتی و همچنین آشیقلار و در ادامه هنرنمایی آشیقلار در مجموعه فدک با خلق یک رویداد تاریخی حال و هوای شکل گرفته در هفته اردبیل را تکامل بخشیدند.

پس از برنامه های هفته اردبیل که با مشارکت بخش خصوصی و دولتی انجام شد و همه بخش ها در این رویداد فعالیت سازنده و تاثیر گذار داشتند. رویدادهای فرهنگی و اجتماعی تا آخر سال به صورت مستمر ادامه داشت. در واقع هر ماه  هنرمندان و فعالین عرصه فرهنگ بیش از ۷۰ برنامه در سالن های مختلف به اجرای برنامه پرداختند. یکی از این برنامه ها نقد کتاب بود که این برنامه در اردبیل با تاخیر نیم قرنی به راه افتاد. شروع این فعالیت مهم و اساسی را ارج می نهیم و وجود برنامه هایی در حوزه کتاب و کتابخوانی تاثیر مهمی بر میزان آشنایی نسل جوان با کتاب خواهد داشت.

توسعه فرهنگی اساس و بنیان توسعه در هرجامعه ای می باشد. لاجرم محور و مبنای توسعه استان اردبیل توسعه فرهنگی می باشد. با حرکت های فرهنگی که در استان آغاز شده می توان به توسعه استان امیدوار بود. نهادهای مدنی از نظر کمی به حد قابل قبولی رسیده اند ولی از نظر کیفی راه بسی داراز و دشوار است.

گفتگوهای اجتماعی از سال ۹۲ در استان شروع شده اگر سالن های گفتگو در اردبیل و دیگر شهرستان ها برای گفتگوهای اجتماعی آماده شود بسیاری از نابسامانی ها از مسیر گفتگو سامان می یابند. گفتگوی اجتماعی راهبردی نوین برای مشارکت شهروندان در همه ارکان مدیریتی جامعه می باشد. در واقع با گفتگو افراد در تصمیم گیری و تصمیم سازی های کلان جامعه سهیم می شوند و این مشارکت فعال شهروندان در تصمیم گیری های کلان باعث می شود که در فضاهای عمومی به یک شهروند فعال و پویا تبدیل شوند. درواقع تنها راهکار سامان بخشیدن به جامعه حضور فعال و تاثیرگذار شهروندان درجامعه می باشد که این امر مهم به غیر از گفتگوهای اجتماعی امکان پذیر نیست. گفتگوهای اجتماعی علاوه بر مشارکت، اعتماد اجتماعی را در ابعاد مختلف اعم از اعتماد شخصی، اعتماد بین شخصی ، اعتماد نهادی و اعتماد تعمیم یافته تقویت و ارتقا می بخشد. با تقویت مشارکت و اعتماد در بین شهروندان انسجام در جامعه شکل می گیرد که در نهایت سرمایه فرهنگی و اجتماعی در جامعه بوجود می آید. هر جامعه ای که از سرمایه فرهنگی و اجتماعی بالایی برخوردار باشد آن جامعه همان جامعه مدنی است. در هر روی گفتگوهای اجتماعی شکل گرفته در استان اردبیل هنوز نهال نوپایی است که مدیران ارشد استان و همچنین نهادهای مدنی باید این محور اساسی و بنیادی را تقویت کنند. چه زیبا گفت هابرماس که شرط ورود به حوزه ادبی داشتن سرمایه فرهنگی است و شرط ورود به حوزه سیاسی  علاوه برداشتن سرمایه فرهنگی به سرمایه اقتصادی هم نیازمند است. آری شرط ورود به حوزه گفتگوهای اجتماعی داشتن سرمایه فرهنگی است وگرنه گفتگوها به جدل و درنهایت به خشونت می انجامد.

در هرحال آغاز پرشور رویدادهای فرهنگی و اجتماعی را در استان اردبیل ارج می نهیم و امیدواریم در سال ۹۸ رویدادهای فرهنگی و اجتماعی به رویدادهای ملی و بین المللی در سطح استان ارتقا یابد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

پارسال نگاه و توجه دولت دوازدهم به استان اردبیل نگاهی توسعه ای بود و با تصمیم های گرفته شده از سوی مسئولان کشوری گام های خوبی در کمک به مسیر توسعه استان برداشته شد. 
سفر مقام های دولتی به استان در سال 97 پر ترافیک بود که در این میان می توان به سفر محمدباقر نوبخت ، معصومه ابتکار، سورنا ستاری، جمشید تقی زاده و مونسان پنج معاون رییس جمهوری و نیز وزرای نیرو، تعاون ، راه و شهرسازی، وزیر ارتباطات و ده ها معاون وزیر به استان برای پیگیری امور سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی استان اشاره کرد.


*** حوزه اقتصادی 
در حوزه اقتصادی بویژه توجه به زیرساخت ها استان اردبیل سال خوبی پشت سر گذاشت، در این سال توجه به پروژه راه آهن اردبیل - میانه بعنوان یکی از مطالبات دیرینه مردم این استان بیشتر شده و با تزریق منابع مالی و درنظر گرفتن فایناس داخلی این پروژه فعال شده و بر این اساس امیدواری ها به نتیجه رسیدن آن تا پایان دولت دوازدهم بیبشتر شد.
همچنین در سال گذشته در زمینه ایجاد اشتغال نیز در استان گام های خوبی برداشته شده و بر اساس اعلام اکبر بهنامجو استاندار اردبیل 18 هزار نفر در استان اردبیل اشتغال پایدار یافتند.
فراهم شدن زمینه آغاز طرح پایاب سد گیوی شهرستان کوثر که با سفر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری امکان پذیر شد نیز از رویدادهای مهم استان بود ضمن اینکه در سفر معاون رییس جمهوری در بهمن ماه به استان 480 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های استان از جمله تامین آب شرب نمین و عنبران ، تامین آب شرب روستایی ، توسعه و چهار بانده کردن راه های استان و توسعه فرودگاه اردبیل اختصاص یافت. 
تبدیل شدن شهرستان گرمی به قطب تولید شیرآلات بهداشتی نیز در سال 97 از رویدادهای مهم اقتصادی استان بود، در این سال و با حضور علی ربیعی وزیر وقت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی عملیات احداث همزمان سه کارخانه شیرآلات به زمین زده شد ضمن اینکه پیشتر کارخانه شیرآلات قهرمان در این شهرستان محروم مشغول فعالیت شده بود و هم اکنون نیز در حال افزایش ظرفیت تولیدی و اشتغالی خود است. 


در این سال همچنین وزیر نیرو به استان اردبیل سفر کرده و پست 230 کیلو ولت شهرستان گرمی مغان را نیز افتتاح کرد، همچنین سفر رییس بنیاد مستضعفان به شهرستان محروم گرمی ، افتتاح شعبه بانک سینا در این شهرستان و اختصاص 150 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان در سال 97 صورت گرفت. 
سفر نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن و نیز اعضای کمیسیون عمران مجلس و بازدید از طرح های صنعتی و عمرانی استان از جمله راه آهن اردبیل - میانه ، فعال شدن 117 طرح تولیدی راکد و یا نیمه فعال کشاورزی در استان و ایجاد چهار هزار و 400 نفر در بخش کشاورزی این استان، سفر وزیر راه و شهرسازی و بازدید از پروژه های راهسازی و راه آهن اردبیل ، شبانه روزی شدن فعالیت گمرک بیله سوار و راه اندازی دستگاه ایکس ری کامیون در این گمرک، اتمام عملیات بازسازی فرودگاه پارس آباد مغان و آغاز پروازهای هوایی در آن ، واگذاری کشت و صنعت مغان بعنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت در استان به بخش خصوصی ، توافق استاندار اردبیل و مقام های جمهوری آذربایجان درباره اتصال خط ریلی این کشور به استان اردبیل، سفر سرپرست دفتر خواروبار جهانی فائو در ایران به استان اردبیل و اعلام مشارکت متخصصان سازمان فائو در اجرای طرح اراضی پایاب سد خدا آفرین واقع در این استان هم از رویدادهای مهم اقتصادی استان در سال گذشته بود.

** حوزه سیاسی 
در حوزه سیاسی می توان به سفر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به نمایندگی از هیات دولت و سخنرانی در راهپیمایی 22 بهمن اردبیل ، سفر معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و سخنرانی در شورای اداری استان و نیز دیدار با زنان اهل سنت بخش عنبران شهرستان نمین، سفر فرمانده مرزبانی کشور به بیله سوار مغان و برگزاری نشست مشترک با فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان در این شهرستان و توافق برای برگزاری جشن مشترک نوروز در منطقه صفر مرزی بعنوان رویدادهای مهم استان در سال گذشته اشاره کرد.
در اواخر سال خبر تبدیل بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد مغان به شهرستان مستقل با تصویب هیات دولت خبر خوبی بود که موجب شعف اهالی منطقه شد. 
درگذشت آیت الله سید ابراهیم سید حاتمی نماینده سابق مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اردبیل نیز در اواخر این سال از اخبار ناگوار استان اردبیل بود. 

***حوزه اجتماعی، علمی و فرهنگی 
در روزهای پایانی سال جمشید تقی زاده معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی به استان سفر کرده و با بازدید از عملیات احداث بیمارستان پارس آباد درباره استخدام نیروهای مورد نیاز این بیمارستان قول مساعد داد.
در همین سال آذری جهرمی وزیر جوان دولت دوازدهم در سفر به استان اردبیل در جمع جوانان استان اردبیل بمناسبت روز جوان حضور یافته و سخنرانی کرد.
برگزاری شصت و یکمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان کشور (ایران) در مشگین شهر، آغاز احداث نخستین پل معلق تمام شیشه ای ایران در شهر هیر اردبیل ، شروع عملیات ساخت سومین پل بزرگ معلق جهان و بزرگترین پل معلق خاورمیانه در خلخال ، برگزاری دومین کنگره بین المللی عرفان در کلام مولانا با حضور میهمانان داخلی و خارجی در دانشگاه محقق اردبیلی ، سفر معاون رییس جمهوری و رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استان اردبیل و افتتاح چند طرح گردشگری در استان اردبیل ، جان گرفتن تئاتر و سینمای اردبیل و فعال شدن فعالان این حوزه نیز از رویدادهای قابل توجه در بخش فرهنگی و اجتماعی در سال 97 بشمار می رود.

**** حوزه ورزشی 
برگزاری مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی باشگاه های جهان با حضور تیم هایی از ایران ، روسیه ، گرجستان، ژاپن ، قیرقیزستان و صربستان در استان اردبیل مهم ترین رویداد ورزشی اتفاق افتاده در سال گذشته در استان اردبیل بود که با قهرمانی تیم رازی ایران به پایان رسید.
استان اردبیل پیش تر 2 مسابقه آسیایی را در رشته والیبال و با حضور برترین های این قاره کهن برگزار کرده بود و اکنون بعنوان یکی از میزبانان موفق رویدادهای ورزشی در سطح بین المللی مطرح می باشد.
برگزاری مسابقات کشوری تیر و کمان سنتی جام شاه اسماعیل و آرش ، برگزاری مسابقات پرس سینه قهرمانی کشور ، برگزاری مسابقات قهرمانی وزنه برداری دانشگاه های ایران و برگزاری مسابقات شنای قهرمانی نوجوانان کشور نیز ار رویدادهای مهم دیگر استان اردبیل در سال 97 بود.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شاید گاهی می توانستیم بهتر عمل کنیم و طربسرای محبت را به گونه ی بهتری معمور کنیم.کردیم یا نکردیم،یکسال دیگر نیز گذشت.

 

ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

حضرت امیرالمومنین، آن امیر بی رقیب دنیای دل انگیر سخن که گفتار سراسر حکمت آمیزش برای همیشه ی تاریخ ،چراغ راه امیران است در فرازی از نامه ی ارزشمند خود به فرماندار مصر تاکید می کند :

 

” یا مالک !
…سنتهای نیکویی را که بزرگان امت به آن عمل کرده‌اند ، پاس دار. هیچگاه سنتی میاور که به سنت‌های نیکوی گذشته زیانی برساند، آنگاه پاداش نیک، بهره ی کسانی خواهد بود که آن سنت‌های نیکو را بنا نهاده‌اند و گناه بر تو خواهد ماند که آنها را شکسته‌ای…”

پیشینیان ما سنت و روز نیکویی را برای ما به یادگار نهاده اند که با روزشماری معین و دقیق ، در مناسب ترین زمان از حرکت انتقالی سیاره ی خاکی به دور خورشید، آغاز سال جدیدی را به ما نوید می دهد. دیگر در آن از زمختی زمستان خبری نیست و آنهمه ناز و تنعم که خزان می فرمود، عاقبت در قدم باد بهار به آخر می رسد.
با تمام حوادث تلخ و شیرینی که سال کهنه برای ما داشت، روزهای آنرا پشت سر می نهیم و به سوی باغ و گلشن می رویم ،تو نمی آیی، میا ،ما می رویم و در پی او همچو دامن می رویم …

روزها هم گر رفت، گو رو باک نیست
تو بمان ای آنکه جز تو پاک نیست

لیکن حساب و کتاب اعمال آن روزها و سالها با ما نیست و تو مپندار،که بدگو رفت و جان برد، حسابش با کرام الکاتبین است.
شاید گاهی می توانستیم بهتر عمل کنیم و طربسرای محبت را به گونه ی بهتری معمور کنیم.کردیم یا نکردیم،یکسال دیگر نیز گذشت.

اکنون تمام آلام گذشته را پشت سر می نهیم و به رسم دیرینه ی خود، با هزاران امید و آرزو، به استقبال بهار میرویم که سرشار از زیبایی و سرزندگیست. به استقبال شادی بهاری و نوروز می رویم. ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی، از این باد ار مدد خواهی، چراغ دل بر افروزی .

به همان اندازه که یک حزن معنوی، جایگاه والایی، درون انسان های متعالی دارد، یک شادی معنوی هم می تواند همان جایگاه را داشته باشد . اما زمانی این شادی، واقعیست که با همگان قسمت شود. شادی های درون پستوها و دور از چشم فقرا ،شادی نیست ،یک اندوه بزک کرده است .
آفتاب و طبیعتی که چنین سخاوتمندانه، شادی بهاری خود را با ما قسمت می کند، چرا ما نکنیم و به روی همدیگر نخندیم و دست هم را نگیریم ؟!

بهتر است از طبیعت ،درس گیریم و چو غلام آفتابیم هم از آفتاب گوییم ،نه شَبیم نه شب پَرَستیم که حدیث خواب گوییم.
درعمارتهای اغنیای بیخبر از فقرا ، خبری نیست. خوب است که آنرا رها کنیم و به قدم، چو آفتابی به خرابه‌ها بتابیم و همنوعان چشم انتظار دیگری را در شادیهای خود شریک سازیم.
خیلی ها هستند که به زبان پیدا و نهان با ما می گویند، که خوش خرامان می روی، ای جان من، بی من مرو….
شادی واقعی اینست که بی آنها نرویم. همین است که رحمی کنیم برخوشه چینی.
در غیراینصورت.نه از حضور درس خلوت، نتیجه ای حاصل خواهیم کرد و نه از نقش نگینی، نه از انبان ثروت و نه از علم الیقینی.اینها همه دامیست که آدم صفت از روضه ی رضوان بدر آییم. شاید هم تا سالی دیگر ، دگر باره، به آبی فلکی دست نگیرد ،گر تشنه لب از چشمه ی حیوان بدر آییم !
تا نگاه نوعدوستانه و همدلانه ی ما، جایگزین نگاه کم بینانه و متبخترانه به همنوعانمان نشود سامانی در احوال ما حاصل نخواهد شد.

“… یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَال ِ…”

سال نو بر همگان مبارکباد .

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
چه خوب است صاحبان میز خطاکار که حق الناس زیادی بر گردنشان هست، از آمدن بهار و روسیاهی زمستان درس بگیرند و بفهمند که روزی همچون زمستان در برابر بهار، روسیاه تاریخ خواهند بود…

 

 روزهای پایانی سال، شلوغی عجیبی در شهرها و خانه ها دیده می شود؛ شلوغی ای که خبر از آمدن بهار می دهد…

کاش می شد به بهار گفت که فعلاً نیاید! آمدن بهار همیشه نویدبخش شادی و عید بوده است اما اکنون، مردم سرزمینم در تأمین کالاهای اولیه زندگی درمانده هستند و چگونه به استقبال بهاری بروند که همچنان زمستان در تمام وجودشان رخنه کرده است!

ماه اسفند یعنی احساس گذر عمر… ماه اسفند یعنی ناخودآگاه گوییم «چقدر زود، یک سال گذشت!» آری یک سال از عمر همه ما با اتفاق های تلخ و شیرین سپری شد…

در میان شلوغی هایِ روزهای پایانیِ سال، اینک بهترین زمانِ تفکر برای آنچه که گذرانده ایم، هست؛ تفکری که شروع خوبی را در سال جدید، برایمان به ارمغان آورد.

چه خوب است روزهای پایانی سال را بهانه ای کنیم و به حساب و کتاب اعمال یک سال گذشته از عمرمان برسیم تا شاید دیگر اشتباهاتِ سال گذشته را تکرار نکنیم!

چه خوب است صاحبان میز خطاکار که حق الناس زیادی بر گردنشان هست، از آمدن بهار و روسیاهی زمستان درس بگیرند و بفهمند که روزی همچون زمستان در برابر بهار، روسیاه تاریخ خواهند بود…

هر سال با پایان زمستان، بهار و عید نوروز تکرار می شود و کاش در این تکرارها، به یاد مرگ هم باشیم و اینکه این تکرارها، فرصتی تکرار نشدنی برای همه ماست تا در آن دنیا دست خالی نباشیم…

کاش صاحبان میز خطاکار هم اندکی مرگ را باور داشتند! و تکرار فصل ها برایشان تکراری نبود و خطاها را همچنان تکرار نمی کردند!

بهار و عید نوروز را دوست داریم، برایش لحظه شماری می کنیم، لباس نو تهیه می کنیم، خانه ها را تمیز می کنیم و… ولی آیا تا به حال فکر کرده ایم که می توان، هر روز عید را تجربه کرد؟!

حضرت علی (ع) فرموده اند: هر روزی که در آن گناه نشود، همان روز، روز عید است. (نهج البلاغه)

کاش صاحبان میز خطاکار هم گناه نمی کردند و حضرت علی (ع) را درست می شناختند! و به گفته هایش عمل می کردند! اما حضرت علی (ع) تنهاست و هنوز با درد شیعیانش درد می کشد…

و چه غم انگیز شهید دکتر علی شریعتی می گوید: «اگر می بینیم پیروِ علی و کسی که برای علی اشک می ریزد و کسی که محبت علی در قلبش موج می زند، سرنوشتش و سرنوشت جامعه ‌اش دردناک ‫است، معلوم است که علی را نمی ‌شناسد و تشیع را نمی فهمد، هر چند که ظاهراً شیعه باشد.»

خوب زیستن و آدم بودن برای روز و فصل خاصی توصیه و تعریف نشده است! اگر ادعای انسان بودن داریم باید در تمام لحظات زندگی، خوب باشیم و آدم بودن را تمرین کنیم!

روزهای پایانی سال، بهترین فرصت برای نیکوکاری و جلب رضایت خداوند است؛ نیکوکاری برای هموطنی که قادر به تأمین مایحتاج اولیه زندگی اش نیست، چه برسد به فراهم کردن نیازهای نوروزی خانواده اش…

مشکلات اقتصادی، زندگی اکثر مردم را سخت کرده است ولی هستند هنوز کسانی که آرزوهای بزرگ آنها، خرجی های کوچک و معمول روزمره ماست، پس چه نیکوست با اندک کمک نقدی یا غیر نقدی هم که شده، عید را به خانه آنها هم ببریم، کودکان را شاد و خودمان هم، عید را قبل از بهار و عید نوروز، به قلبهایمان مهمان کنیم.

چه زیباست روزهای پایانی سال را به نیکوکاری گره بزنیم؛ گِرهی که لبخند و رضایت خداوند را برایمان هدیه خواهد کرد…

کاش صاحبان میز خطاکار در این روزهای پایانی سال، با خرج های اضافی و غارت بیت المال، گره های دیگری را برای زندگی مردم ایجاد نکنند و از شلاق الهی بترسند و گره های قبلی را که خود مسببش بودند را باز کنند!

به امید بهاری که همه هموطنانم از آمدنش خوشحال باشند و غمی از نداشتن ها، نداشته باشند…

به امید بهاری که رسوا کننده همه غارتگران بیت المال باشد تا دست ناپاکِ همه مفسدان اقتصادی از جیب مردم قطع شود…

به امید بهاری که دیگر هیچ صاحب میز خطاکاری، گناهانش را حاشا نکند و با شهامت، داوطلبانه خود استعفاء دهد…

به امید بهاری که همه ریاکاران و تظاهر کنندگان به دینداری و شهدا دوستی رسوا شوند تا دیگر شاهد شارلاتان بازی عده ای بی دین و فاسد نباشیم…

به امید بهاری که هیچ کودکی گرسنه نماند و مجبور به کار در سن کودکی و نوجوانی نباشد…

به امید بهاری که همه صاحبان میز، مولا علی (ع) را بشناسند و در رسوایی مفسدان اخلاقی و اقتصادی هیچ مصلحتی را ترجیح ندهند تا حضرت علی (ع) بیش از این تنها نماند…

به امید بهاری که هیچ پدری شرمنده خانواده اش نباشد و اشک نریزد…

به امید بهاری که عدالت در همه جا برقرار شود و هیچ ظالمی، قدرت ظلم به مظلوم نداشته باشد…

به امید بهاری که همه قارون های سرزمینم نابود شوند تا دیگر بردگی افتخار نباشد…

به امید بهاری که ظهور حضرت مهدی (عج) را به منتظران حقیقی اش عیدی دهد و آن حضرت با شمشیرِ عدالتش، نسل همه ظالمان را از روی زمینِ خدا محو کند تا همه مظلومان جهان، نظاره گر پایان ظلم و ستم در جهان باشند…

متن از: زهرا عبداله میرزائی

طراحی و اجرا : آلتین سایت