يكشنبه 24 آذر 1398
الأحد 18 ربيع ثاني 1441
|
Dec 15 2019
|


                                                  

خلخال و کوثر  تا دو سال آینده به قطب ویژه گردشگری تبدیل می‌شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گفت وگوی اختصاصی با استاندار اردبیل درباره چشم‌انداز  جنوب استان:  

 

*ساعد وثوقی کرکزلو  

  استاندار اردبیل معتقد است که با برنامه‌ریزی انجام‌شده و تلاش و همدلی مردم و مسئولان استانی و شهرستانی، خلخال و کوثر در فرآیندی دوساله به قطب ویژه گردشگری تبدیل می‌شود.

اکبر بهنامجو دست کم در مدتی که سکان هدایت کشتی اجرا را در استان زیبا و پرظرفیت اردبیل در دست گرفته، با تلاش‌ها و پیگیری‌های شبانه‌روزی خود ثابت کرده برخلاف بسیاری از اسلاف خود، حرف‌های خودش را در میدان عمل نیز به کرسی می‌نشاند؛ تا جایی که از هفتم آبان 96 که بعنوان بالاترین مقام اجرایی استان منصوب شده، تا امروز پنج بار به منطقه ما سفر کرده است. او حتی در نخستین ساعات نخستین روز امسال که هنوز بسیاری از مردم دید و بازدید خود را از دوست و آشنا و فامیل آغاز نکرده بودند، در منطقه ما حاضر شد تا اهمیت توسعه خلخال و کوثر را به همه مسئولان و مدیران اجرایی گوشزد کرده باشد؛ کاری که پیش از این از هیچ مقام مسئولی در استان ندیده بودیم.

نکته مهم‌تر اما نگاه متفاوت آقای استاندار به فرآیند توسعه و ظرفیت‌های موجود است؛ او ضمن تایید توسعه نامتوازن استان اردبیل، با تکیه بر نظرات کارشناسی و مشورتی، هماهنگی با نماینده ولی فقیه در استان، مجمع نمایندگان و همچنین روحیه بالای تعامل با دست‌اندرکاران امور، تاکید می کند که همه جای استان باید همپا و همراه هم به سوی توسعه همه‌جانبه گام بردارد.

عصر یک روز تعطیل در خنکای تابستان اردبیل پای صحبت نماینده عالی دولت نشستیم تا از برنامه‌های آینده وی درباره جنوب استان جویا شویم. مهندس بهنامجو پس از یک نشست دوستانه که با حضور دکتر خالقی، نماینده خلخال و کوثر؛ خانم جوادی، شهردار خلخال؛ فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برخی معاونان و همراهان وی برگزار شد، توجه به گردشگری را از مهم‌ترین برنامه‌های تیم اجرایی استان دانست و  گفت: «اکنون در منطقه ترکیب بسیار خوبی از نماینده، مردم و مسئولان شکل گرفته که باید قدرش را بدانیم و از این فرصت بیشترین بهره را برای توسعه ببریم.»

آنچه می‌خوانید دیدگاه‌ها و گفته‌های اکبر بهنامجو، استاندار اردبیل درباره چشم‌ا‌نداز خلخال و کوثر  و بایدها و نبایدها برای توسعه منطقه ماست.  

 

       محور ارتباطی استان‌های همجوار قرار گرفتن در میانه سه استان موجب شده که جنوب استان محور ارتباطی زنجان، گیلان، آذربایجان شرقی و همچنین مرکز استان اردبیل قرار گیرد که این موضوع از جمله مهم‌ترین ظرفیت‌های خلخال و کوثر برای توسعه در زمینه گردشگری است. بخصوص در شرایط فعلی و با وجود مساله تحریم‌ها در کشور، گردشگری می‌تواند کمک زیادی برای تغییر چهره استان ما بکند.

 

ازناو

 در این زمینه در شهرستان خلخال دو مجموعه گردشگری «ازناو» و «اندبیل» هستند که عملیات اجرایی آنها شروع شده اما ادامه کار باید با سرعت بیشتری دنبال شود و ما هم موظفیم به سرمایه گذاران در این مجموعه‌ها کمک کنیم. ساخت هتل‌های امیدی، مجموعه کمپ دانش‌آموزی متعلق به آموزش و پرورش، اراضی متعلق به خانواده سرهنگ جلیلی و... مواردی است که در کنار ساخت پل معلق، آبشار و قصر چوبی در ازناو پیگیری می‌شود و می‌خواهیم  این پروژه‌ها را در یک پروسه دوساله به نتیجه برسانیم. ما تلاش خود را انجام می‌دهیم تا ازناو را به‌عنوان قطبی که بتواند مسافر را جذب کند و نگه دارد، هرچه زودتر به پایان برسانیم و در این باره از منابع و تسهیلات روستایی هم استفاده می‌کنیم.

 

بیله‌دیر

درباره  مجموعه بیله‌دیر اندبیل هم تجهیزات و لوازم مربوط به نصب تله‌سیژ از اتریش خریداری شده و در حال انتقال به کشور است و در سال آینده ان شالله مورد بهره برداری قرار می گیرد.  پیست اسکی اندبیل هم که ظرفیت بسیار مناسبی است، شرکتش تشکیل شده است. در اینجا سازمان همیاری‌های شهرداری متولی اصلی است و می‌توانیم بخش‌های مختلف این مجموعه را به هر سرمایه‌گذار بخش خصوصی که اعلام آمادگی کند، واگذار کنیم؛ چون ما دنبال تصدی‌گری نیستیم و در پی این هستیم که کار راه بیفتد. علاوه بر اینها، در بحث بوم‌گردی هم فعالیت‌های زیادی در این دو شهرستان انجام شده است.  

 

 آبگرم کیوی

مجوز واگذاری پروژه مهم آبگرم کیوی را گرفته‌ایم. نقشه‌برداری‌ها انجام و مطالعاتش شروع شده است. در این پروژه ما یک بسته اقتصادی آماده می‌کنیم. با افراد زیادی از بخش خصوصی در این باره  در حال مذاکره هستیم. ما آبگرم کیوی را به هر کسی واگذار نمی‌کنیم و باید فرد یا شرکت مناسبش را پیدا کنیم؛ چون این مورد برای شهرستان کوثر نعمت بزرگی است. این واگذاری یک بار انجام می‌شود و نباید پایمالش کنیم. اگر بتوانیم مجموعه‌های گردشگری را در منطقه به سرانجام برسانیم، جنوب استان به قطب ویژه گردشگری تبدیل می‌شود.

 

پایاب و سد کیوی  

در بحث پایاب و سد کیوی رایزنی بسیاری کرده‌ایم و سرانجام قرار شده از تبصره 56 استفاده کنیم. طبق این تبصره یک پیمانکار می‌گیریم تا کار را انجام دهد و دولت هم باید تضمین دهد که پس از بهره‌برداری، سالانه هزینه او را پرداخت کند.

موافقت‌های اولیه انجام شده و قصد داریم قبل از این‌که رئیس‌جمهور به استان بیایند، تکلیف این کار و منابعش مشخص شود و وزارت نیرو فراخوانش را برای جذب پیمانکار زده باشد. این پروژه نزدیک200میلیارد تومان هزینه دارد که در این اوضاع  و احوال رقم بسیار بالایی است ولی با کار تیمی که انجام می‌شود به آینده‌اش امیدواریم. توافقی هم کرده‌ایم بین وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت که از 200میلیارد تومان، حدود100میلیارد تومان را پیمانکار پرداخت کند و با دریافت وام و... پس بگیرد و 100میلیارد بقیه از بودجه سفر رئیس‌جمهور و ... پرداخت شود. من به آینده این کار امیدوارم چون تا به الان هرچه جلو رفته‌ایم مثبت بوده، کسی جلوی ما را نگرفته و به مشکلی برنخورده‌ایم.

 

 جاده سرچم – هشجین

ما قول داده‌ایم این پروژه را دوساله تمامش کنیم. صورتجلسه هم کرده‌ایم با شورای شهر هشجین که آنها کمک کنند روی آزادسازی مسیرش در بعضی جاها که تعریض می‌شود. پیمانکار هم  کارش را انجام می‌دهد. با آقای دکتر خالقی هم جلسه‌ای در وزارت راه داشتیم و قرار شد آنها هم کمک کنند و هزینه کل آسفالت را  در حوزه راهداری بدهند و زیرسازی‌اش را هم از محل اعتبارات دیگر و ان‌شاءالله دوساله جمع کنیم.  در این پروژه پیمانکار هم در حد خودش کار کرده و طلبکار هم هست. این روزها تخصیص‌ها دیر می‌رسد و تا تخصیص برسد و پیمانکارها بروند اوراق دوساله بگیرند و نقدش کنند و تبدیل کنند زمان می‌برد. بخشی از کندی پیشرفت هم به این دلیل است و گرنه هم ما مصمم هستیم، هم اداره کل راه و شهرسازی.

 

کمربندی شهر خلخال

 

 2500متر اول کمربندی شهر خلخال که در حال اتمام است، اما 2500متر دوم می‌خورد به باغ‌های خوجین و بحث معارضان و... که کار سختی است. این بخش را باید یک مشاور بیاید و مطالعه و بررسی کند که ببینیم با وضع موجود می‌توانیم انجام دهیم یا نه؟ از طرفی می‌خواهیم مسافر را به بهانه‌های مختلف وارد شهر کنیم تا مردم از مزایای گردشگری بیشتر بهره‌مند شوند. می‌خواهیم با یک مطالعه کارشناسی، از همین 2.5 کیلومتر موجود برای گردشگری استفاده و بعد آن را به کمربندی فعال تبدیل کنیم.  

 

و اما زیرساخت ...

 

در بحث زیرساخت‌ها هم راه‌های ارتباطی را داریم که نماینده محترم هم بسیار پیگیر هستند و بشدت و سرعت در حال اجراست؛ جاده ماسوله – ماجولان در حوزه ما در حال اتمام است، متاسفانه در حوزه  گیلان رغبتی به همکاری ندارند؛ چون فکر می‌کنند در صورت تکمیل این راه، مسافران آنها به سمت منطقه ما سرازیر می‌شوند، در صورتی که این‌طور نیست. قطب‌های گردشگری که در کنار هم هستند، می‌توانند به همدیگر کمک کنند. چه بسا گردشگری که از آبگرم کوثر استفاده می‌کند، به ماجولان برود و از آنجا به ماسوله، و برای آنها سودی داشته باشد. اما ما این موضوع را در سطح وزارتخانه‌ای و مدیرکلی جلو می‌رویم و البته برای همکاری بیشتر رایزنی‌هایی هم کرده‌ایم.

 

برای پروژه کلور – درام هم پیمانکار خوب و توانمندی انتخاب شده است. امسال هم دوباره از اعتبارات عمرانی برایش در نظر گرفته‌ایم. ان‌شاءالله کارخانه آسفالت را هم بتوانیم راه‌اندازی کنیم، دوستان روزشمار را نصب می‌کنند برای بازگشایی مسیر.

مردمان خوب منطقه

یک از حسن‌های منطقه شما، داشتن مردمان خوب و پیگیری‌های زیاد مردمی برای توسعه شهرستان است. اکنون در این منطقه ترکیب بسیار خوبی از نماینده، مردم و مسئولان شکل گرفته که باید قدرش را بدانیم و از این فرصت برای توسعه، بیشترین بهره را ببریم. تشویق‌های مردمی در سرعت اجرای کار پیمانکاران و مسئولان بسیار مهم و تاثیرگذار است.  

* سپاس ویژه از آقای بهرام پارساپور به دلیل فعالیت‌های دلسوزانه برای منطقه و هماهنگی گفت‌وگو با استاندار محترم اردبیل

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت