يكشنبه 5 فروردين 1397
الأحد 9 رجب 1439
|
Mar 25 2018
|


                                                  

گفت و گو با قادر نصیری ترزنق

شوراهای قبلی در حق مردم کم در‌آمد ظلم کردند

به دنبال تصویب قانون شوراهای اسلامی توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۱ و اعمال تغییرات و اصلاحات متعدد روی آن، در هفتم اسفند ماه سال ۱۳۷۷ اولین انتخابات سراسری شوراهای اسلامی با استقبال پرشور مردمی برگزار گردید تا بدین ترتیب یکی دیگر از اصول مترقی قانون اساسی اجرایی شده و گامی بلند به سوی تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی برداشته شود. شوراهای شهر طبق شرح وظایف و اختیاراتی که براساس قانون به آنها واگذار شده، عهده‌دار رفع نابسامانی‌ها و معضلات شهری و نیز ارتقا و بهبود سطح زندگی در کلیه زمینه‌های رفاهی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی می‌باشند.

مهندس قادر نصیری متولد شهرستان خلخال از استان اردبیل است؛ اما به گفته خودش بیش از ۱۵ سال سکونت در شهرستان ملارد، وی را شهروند این شهر کرده است. او یک فعال در حوزه مطبوعات است که تا امروز بیش از ۲۰ سال در رسانه‌های مختلف کشور قلم زده است. در رابطه با تجارب کاری و انگیزه کاندیداتوری وی برای شورای شهر ملارد، گپ وگفتی با ایشان انجام داده‌ایم که ماحصل آن را در ذیل می‌خوانید.

 

جناب آقای مهندس بفرمایید دغدغه‌ اصلی که موجب شد کاندیدای شورای شهر ملارد شوید، چه بود؟

اول اينكه ملارد به عنوان یک شهرستان نوپا مشکلات زیرساختی و زیربنایی زیادی دارد. دوم، مسئولان قبلی مخصوصا شوراهای گذشته آنطور که باید و شاید برای برطرف کردن مشکلات بی شمار شهر اقدام موثری انجام نداده‌اند. و سوم، نه تنها شوراهای قبلی مشکلات شهر و مردم را رفع نکرده‌اند؛ بلکه متاسفانه با تصویب قانون غلطی مانند دریافت حق انشعاب فاضلاب بالای یک میلیون از مردم بیکار، مشکلات شهروندان ملاردی را زیاد هم کرده‌اند. همه اینها باعث می‌شود هر فرد دارای احساس مسئولیت به عنوان یک شهروند مسئول وارد کارزار انتخابات شورای شهر شود و با استفاده از این فرصت -که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد- ظلم روا داشته شده در حق مردم مظلوم را فریاد بزند.

هرچند در میان فرصت‌طلباني که برای راهیابی به شورا شبانه‌روز با دعوت مردم به تالارها ریخت‌وپاش می‌کنند، وارد شدن يك فرد سالم به شورا خیلی سخت است؛ ولی نباید فرصت بیان واقعیت‌‌ها به مردم را از دست داد. بايد مردم را به ظلم و ستم‌هایی که در حق‌شان شده، آگاه کرد. مطمئنم مردم اگر بدانند که حق انشعاب بالای یک میلیون برای هر واحد را شوراهای قبلی به آنها تحمیل کرده‌اند، این بار به هیچ کدام از شوراهای قبلی رای نخواهند داد و نباید هم رای بدهند.

 

پس با این حساب شما از وضع کنونی شهرستان ملارد راضی نیستید؟

البته اوضاع کنونی شهر نسبت به چند سال قبل بهتر شده و با نگاه به گذشته می‌توان تا حدودی اظهار رضایت نمود، اما در مقایسه با شهرستان‌ها و شهرهای مشابه در استان؛ حتی شهرک‌های مجاور مانند اندیشه یا صفادشت هنوز کاستی‌های بسیاری در شهر ملارد وجود دارد. صفادشت با اینکه یک بخش است، خیلی پیشرفته‌تر از ملارد است؛ به‌طوری که از ۳۶ هزار نفر جمعیت مستقر در آنجا بالای ۲۰ هزار نفر در خود صفادشت کار می‌کنند اما اکثر مردم ملارد، سرآسیاب، مارلیک و شهرک طلائیه بیکارند. آنهایی هم که کار می‌کنند مجبورند هر روز به تهران رفت و آمد کنند و روزانه بیش از ۴ ساعت از عمر خود را در ماشین سپری کنند.

ملارد ظرفیت‌های خوبي چون نیروی جوان و موقعیت استراتژیکی دارد، ولی متاسفانه کاری کرده‌اند که جوانان گرفتار شده‌اند. چرا کسانی که در سرآسیاب یا شهرک طلائیه زندگی می‌کنند، خجالت می‌کشند بگویند ما در فلان منطقه زندگی می‌کنیم در حالی که مردم و جوان‌های این مناطق انسان‌های شریف و آبرومندی هستند و فقط گناهشان این است که مسئولان نتوانسته‌اند با در دست داشتن تمام امکانات و اختیارات برای جوانان کار ایجاد کنند. با ایجاد شهرک‌های صنعتی در شهرستان ملارد نه تنها برای مردان؛ حتی برای زنان هم می‌توان کار و اشتغال ایجاد کرد؛ ولی متاسفانه با كارهايي مثل دادن امتیاز ایجاد شهرک صنعتی ملارد به شهریار، ‌اين فرصت‌ها از بين مي‌رود.

 

اقدامات مسئولان پیشین شهرستان برای آبادانی این شهر را چقدر قابل قبول مي‌دانيد؟ 

متاسفانه شهرستان ملارد از چرخه توسعه عقب مانده و تلاش‌های مسئولان شهر هنوز نتوانسته این شهرستان را به جایگاه اصلی و واقعی آن در استان  برساند، اما فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده در این سال‌ها را نیز نبايد منکر شویم. در سال‌های اخیر در زمینه خدمات‌رسانی به مردم کارهایی انجام شده که قابل تقدیر است؛ ولی مردم فهیم ملارد لایق بهترین‌ها و بیش از اینها‌ هستند.مهم‌ترین مشکلات ملارد،  سرآسیاب و مارلیک چيست؟

نارسایی‌ها، کمبودها و مشکلات زیرساختی و زیربنایی عمده‌ترین مشکلات شهر است که از سال‌ها پیش در این شهر وجود دارد و برای رفع آنها تا به حال اقدام درخوری انجام نشده است.

 

در صورت ورود به شورا چه فعالیت‌هایی را برای شهر در دستور کار قرار خواهید داد؟

سنددار کردن خانه‌ها و ایجاد شهرک‌های صنعتی برای اشتغال جوانان و مردم این منطقه دو اولویت اساسی شهر هستند و کسانی که وارد شورا می‌شوند باید این دو مورد را در دستور کار شورای جدید قرار دهند. چنانچه مقام معظم رهبری نیز با مزین کردن امسال به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» خواستار رفع معضل اشتغال شده‌اند.

یکی دیگر از نیازهای اصلی شهر ملارد که باید در دستور کار شورا  قرار گیرد، ساماندهی و ایجاد مراکز درمانی و بهداشتی است که متاسفانه علیرغم ساکن بودن حدود نیم میلیون جمعیت در این شهر هنوز شهرستانی به بزرگی ملارد یک بیمارستان ندارد.

به سرانجام رساندن هرچه سریعتر فاضلاب با مراعات وضعیت درآمدی مردم آسیب‌پذیر شهرستان باید یکی دیگر از اولویت‌های شورا باشد. متاسفانه شورای قبلی با تصویب تبصره ۳ حدود ۸۳۰ هزار تومان بابت انشعاب فاضلاب که بیشتر مردم از آن بی‌خبر ماندند در حق خانوارهای ملاردی اجحاف كرد. به همین خاطر اگر کسانی نادانسته به شوراهای قبلی رای بدهند، ‌فرصت ديگري براي چنين بي‌عدالتي‌هايي مي‌دهند. شورای جدید باید نسبت به اخذ حق انشعاب بالای یک میلیون مصوب شورای قبلی تجدید نظر کرده و مردم کم‌درآمد این منطقه را بیش از این با گرفتن حق انشعاب فاضلاب بالاتر فقیرتر نکند.

تعیین تکلیف درآمد شهرداری از وضع عوارض بر ساخت و ساز یکی دیگر از اقداماتی است که شورا باید با در نظر گرفتن حق سازندگان منافع شهروندان را فدای درآمدهای ناپایدار شهرداری نکند. این معضل شهرداری تا جایی گریبان شهرداری را گرفته که شهردار در یکی از جلسات شورا از اعضای شورا نسبت به مراعات حال شهرداری در نظارت بر حساب و کتاب شهرداری استمداد طلبیده است. همه اینها در حالی است که کارمندان شهرداری هم بابت به تاخیر افتادن دریافتی‌های ماهانه‌ خود دل خوشی از شهرداری و شورا ندارند.

ارتقای جایگاه معلمان و تکریم آنها در آموزش و پرورش یکی دیگر از مواردی است که شورای جدید طبق وظیفه قانونی و براساس اصل یکصدم قانون اساسی باید ورود کند و نسبت به اجحاف روا داشته شده در حق این قشر فرهیخته اقدام عملی انجام دهد.

ساماندهی مسافرکشی‌ها ازجمله در سر بيست متري (‌خيابان كسري) از مصادیق نابسامانی در فضای شهری است که متاسفانه منجر به پرداخت حقوق اضافه کار مامور نیروی انتظامی از جیب رانندگان؛ البته با تایید شهرداری و شورای شهر شده است.

ساعد وثوقی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت