محمد اصغری کلاسر

به نقل از ساوالان خبر وی افزود: البته در این کتاب چون استان اردبیل از توابع تبریز بوده و تا دوره پنجم به صورت مستقل نماینده نداشت، از دوره پنجم نماینده‌های آن آورده شده است.

نویسنده کتاب رجال پارلمانی آذربایجان اظهار کرد: اگر نگاهی به شخصیت‌های سیاسی این دوره داشته باشیم چهره‌های برجسته علمی همچونی مهندس مجید عدل، مهندس مهدی عدل، لطیفه وحیدی، محمد اسدی، اربابی، دکتر نایبی‌ها را می‌بینیم که تاثیر به سزایی در تاریخ کشور و منطقه آذربایجان و اردبیل و مغان داشته‌اند.

اصغری کلاسر تصریح کرد: دراین کتاب اگر به نطق پیش از دستور اولین نماینده مغان درسال ۴۲ نگاهی داشته باشیم بسیاری از طرحها در این دوره میخواهد اجرایی شود.

وی افزود: تاریخ معاصر قسمتی از تاریخ به شمار می‌آید که گذشته نزدیک را در بر می‌گیرد بدین جهت تاریخ تشکیل پارلمانی آذربایجان، تاریخ معاصر دانسته شده است.

نویسنده کتاب رجال پارلمانی آذربایجان ادامه داد: آنچه که در اینجا تحت عنوان تاریخ معاصر آمده است، گاهی با عنوان تاریخ اخیر نیز آورده می شود.

اصغری کلاسر یادآور شد: در ایران معمولاَ تاسیس سلسله قاجاریه را که تقریباَ با آغاز قرن نوزدهم مقارن است مبدأ تاریخ معاصر دانسته اند. بعضی این تاریخ را جلوتر یا عقب تر نیز برده است  در مواردی تاریخ مشروطه و پس از آن تاریخ معاصر عنوان شده است.

وی بیان کرد: آنچه امروز زندگینامه یا سرگذشت یا شرح حال می‌نامیم، در گذشته اسلامی ((ترجمه حال)) و در گذشته ایرانی ((کارنامه)) نامیده می‌شد و در کتاب رجال پارلمانی آذربایجان سعی شده است تا شرح حال و بیوگرافی نمایندگان قانونگذار از مشروطه تا انقلاب اسلامی بیان شود.

نویسنده کتاب رجال پارلمانی آذربایجان با انتقاد از مدیرکل ارشاد اردبیل نیز افزود: ما انتظار داریم این مسئولان مشوق ما باشند درحالی که در هر مراسمی که ما دعوت کردیم ایشان اصلا حضور پیدا نکردند.

اصغری کلاسر تصریح کرد: آن مدیری که ادعا می‌کند خرید کتاب جزو وظایف ما نیست اما این در شرایطی است که صادق سروری دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نسبت به خرید کتاب رجال پارلمانی اردبیل در سال ۹۴ و با پرداخت مبلغ خرید کمتر از ۲۴ ساعت ، بدون این که این جایی شعار بدهد و یا تبلیغات وسیع انجام بدهد، هدف از خرید کتاب را فقط در راستای حمایت و تشویق بیان می‌کند.

نویسنده کتاب رجال پارلمانی آذربایجان در پایان افزود: بنده قدردان حمایت و تشویق‌های مسئولانی هستم که همواره به بنده لطف داشته و حامی بنده بودند و  از جمله حضرت آیت‌الله سید حسن عاملی، دکتر یوسف معماری، جواد زنجانی، کمال‌الدین پیرموذن، خان صغری فرشی ، خانم اعظم جدی اردبیلی، خانم طهماسبی،خانم آرین، خانم محمدلو، خانم ماریا موسوی، دکتر علی ططری، رحیم نیکبخت، سیدحمایت میرزاده ، صادق سروری، محرم ارشد، عاطف ناصری، مالک رضایی، یوسف اکبری، عبدالله کیشی زاده و سایر همکاران و مخصوصاَ خبرنگاران و خبرگزاری‌های فارس، ایرنا، مهر و تمامی بزرگوارانی که از بنده حمایت می‌کنند و به ویژه خانواده خود که یار و مددکار بنده هستند