جمعه 3 خرداد 1398
الجمعة 20 رمضان 1440
|
May 24 2019
|


                                                  

«عرصه» بر مستاجران تنگ تر می شود!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اخیرا مدیرعامل یکی از شرکت های شهرهای جدید از اقدامات اولیه برای واگذاری «عرصه» در جهت سنددار کردن واحدهای مسکن مهر- طرحی که در دولت نهم مطرح و عملیاتی شد - خبر داده است. بنابراین، به دنبال آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر در دولت یازدهم و اعطای قراردادهای پنج برگی، روند واگذاری قراردادهای عرصه نیز (زمینه اعطای سند مالکیت) آغاز شده به طوری که اولین بار این اقدام، روز دهم مرداد ماه سال جاری در هشتگرد صورت گرفته و قرار است در سایر سایت‌های مسکن مهر از جمله پردیس نیز اجرایی شود.

بنابر اظهارات مدیرعامل مذکور، معادل ۳۰ درصد قیمت کارشناسی زمین های مجاور برای مزایده را برای ملکی‌کردن این بلوک ها در نظر گرفته اند که البته از این مقدار ۴۰ درصد شامل تخفیف شده و از رقم باقی مانده ۵۰ درصد به صورت نقد و مابقی در اقساط بلند مدت ۵ ساله دریافت می شود. ایشان همچنین ادعا کرده یا قول داده اند « هر مبلغی که در خصوص ملکی‌کردن از مردم اخذ شود حتما صرف عمران و آبادانی و به خصوص مسائل تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی همین محلات هزینه خواهد ». پیش از هر گونه نقد و ارزیابی تصمیمات اخذ شده- از جمله تصمیم اخیر واگذاری «عرصه» در جهت سنددار مسکن مهر- لازم است اشاره شود که این طرح، با چه اهداف و اغراضی، برای چه اقشاری و در چه مقطع زمانی تهیه و اجرا شد؟

 

در پاسخ به سئوالات فوق باید گفت؛ مسکن مهر طرحی بود که برای خانه‌دار کردن «قشرهای کم درآمد» در دولت نهم مطرح شد و بنا بود بر اساس این طرح، دولت با «واگذاری قطعه زمین رایگان نسبت به خانه دار کردن اقشار مذکور» اقدام عملی انجام دهد. «این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد» و دولت برای تأمین مالی آن از بانک مرکزی قرض کرد. خانه‌های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیه شهرها بودند.

مسکن مهر توسط محمد سعیدی کیا وزیر وقت مسکن و شهرسازی به عنوان طرح اصلی دولت نهم در تأمین نیاز مسکن مردم عنوان شد که سالانه تعداد یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی یا زمین در سطح کشور واگذار شود. طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت. ذکر این نکته ضروری است که« این طرح در حقیقت شامل اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن است و در طرح جامع مسکن نیز پیشنهاد شده بود»

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد. این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده‌است. همچنین در استان تهران این سهم در آن وقت(زمان اتخاذ تصمیمات اولیه برای مسکن مهر) به حدود ۶۰ درصد بالغ می‌شد؛ بنابراین «با حذف یا کاهش ارزش زمین از هزینه تمام شده مسکن، تا حدود زیادی هزینه مسکن کاهش داده می شد»؛ بنابراین طرح مسکن مهر بر اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن مبتنی است.

 

مهرآبادی، مجری ویژه و قائم مقام وزیر راه و شهرسازی پروژه مسکن مهر با اعلام آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر در اردیبهشت ۱۳۹۶، از معطلی ۴۰۲ هزار واحد مسکن مهر آماده به دلیل عدم برخورداری از خدمات زیربنایی (آب، برق و…)، کم‌کاری برخی تعاونی‌های مسکن، مسیر دشوار و کند تأمین خدمات روبنایی (مدرسه، مسجد و…)، وجود واحدهای فاقد متقاضی و همچنین باز بودن پرونده ۳۶ هزار واحد مسکن مهر در دادگاه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین مشکلات این پروژه یاد کرد. به گفته وی از مجموع کل ۲ میلیون و۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر، تعداد واحدهای بدون مشکل و دارای متقاضی، به ۲ میلیون و ۶۲ هزار واحد رسیده‌است که پیشرفت فیزیکی طرح مسکن مهر در این واحدها معادل ۳/ ۹۶ درصد است. این در حالی است که پیشرفت فیزیکی مسکن مهر با احتساب واحدهای تحویل شده به متقاضیان مسکن مهر از مجموع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر هم اکنون ۶۷ درصد است. مهرآبادی با بیان اینکه قیمت تمام شده مسکن مهر در هر نقطه از کشور و در هر پروژه مختلف متفاوت است، خاطرنشان کرد: «میانگین هر متر مربع واحد مسکن مهر بین۴۲۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است».

 

احمد اصغری مهرآبادی همچنین گفته بود: مسکن مهر، بزرگترین طرح عمرانی کشور است که در بیش از هزار و صد شهر کشور با اهداف خیر خواهانه تصویب شد.

علی نیکزاد، وزیر نیک اندیش، نیک خواه و پرکار راه و شهرسازی وقت نیز گفته بود: طرح مسکن مهر یکی از ابتکارات بسیار خوب و موفق دولت نهم و دهم بود که آثار و برکات فراوانی در حل معضل مسکن داشته‌است. سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن موجب اشتغال‌زایی و تسریع در امر ازدواج جوانان می‌شود.

 

اما عباس آخوندی، دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسکن مهر ارایه کرده است؛ او در جایی می‌گوید: بنده در برنامه اولیه خود نیز اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی{نسبت به مسکن مهر} پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده‌است.. هم او، در جای دیگر می گوید: «مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان‌یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تأمین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مسئله مسکن مهر است. کسانی که طرح‌هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را».

 

پس از فراگیر شدن اینگونه اظهارات بود که رهبر معظم انقلاب، در شهریورماه سال 1393 در میان جمعی که خود وزیر راه و شهرسازی نیز حضور داشت، بیان کردند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد». با در کنار هم قرار دادن و مرور و بررسی اظهارات کارشناسانه، منتقدانه- بعضا مغرضانه- و مشفقانه نسبت به مسکن مهر و یا متقاضیان آن که عموما از قشار کم درآمد جامعه بوده و هستند به طوری که حتی گذشت زمان نیز از آغاز ثبت نام تا تحویل مسکن مهر نه تنها تغییری در بهبود شرایط درآمدی آنها ایجاد نکرده بلکه آنها با پرداخت اجباری اقساط افزایشی مسکن مهر آسیب پذیرتر شده اند،

چند پرسش اساسی مطرح می شود. یک پرسش این است که طرح سنددار کردن مسکن مهر و واگذاری مالکیت آنها در ازای دریافت حتی نصف قیمت واقعی واحدها از متقاضیان کم درآمد، با چه منطق و منظوری صورت می گیرد؟

 

طراحان اعطای! سند به متقاضیان مسکن مهر چگونه به نتیجه رسیده اند آنهایی که روزی به خاطر درآمد پایین، مشمول دریافت مسکن مهر بودند، امروز و با وجود کاهش ارزش پول ملی چگونه به آنچنان درآمدی دست یافته اند که قادر خواهند بود با پرداخت قیمت واقعی واحدها و دریافت سند ارزش ملکشان را با ارزش املاک مشابه برابر کنند؟

 

با وجود اطلاع داشتن از وضعیت درآمدی و معیشتی مستاجران که نوعا متقاضی بالقوه مسکن مهر هستند، اظهارات ضد و نقیض مانند «واگذاری «عرصه» یا سنددار کردن واحدهای مسکن مهر»، آیا تنگ کردن «عرصه» بر متقاضیان مساکن مهر و به تبع مستاجران نخواهد بود؟

 

قادر نصیری ترزنق، مدیر مسئول پیام ساختمان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت