دوشنبه 5 فروردين 1398
الإثنين 19 رجب 1440
|
Mar 25 2019
|


                                                  

چالش نایلون دستی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چند روز پیش در یکی از میوه فروشی ها شاهد صحنه عجیب ولی طبیعی بودم. خانمی چادری به میوه فروش مراجعه کرد و نیم کیلو خیار خواست فروشنده بدون معطلی جواب دادند خانم نیم کیلو خیار می شود 1000 تومان در حالیکه یک نایلون دستی بعد از گران شدن دلار 500 تومان شده ، چطور به شما نیم کیلو خیار دهم و در یک نایلون دستی 500 تومانی تقدیم کنم. بالاخره خانم چادری محل را ترک کرد و از خرید خیار صرف نظر نمود. درآن لحظه هم خوشحال بودم هم نارحت.

خوشحال از این بابت که محیط زیست ایران به خاطر گران شدن نایلون و نایلکس در امان خواهد بود و نایلون ها کمتر در محیط زیست مانور خواهند داد. حال که فرهنگ برخی افراد محیط زیست را به زباله دان و نمایشگاه نایلون تبدیل کرده  با گرانی نایلون کمی از شدت الودگی کاسته خواهد شد..

اما از این بابت ناراحت بودم که طبقه متوسط به پایین جامعه و افرادی که زیر خط فقر قرار دارند دیگر توان خرید نایلون را ندارند چه برسد مایحتاج ضروری و اولیه زندگی را در سبد خرید قرار دهند. در شرایطی قرار داریم که سفره مردم هر روز کوچکتر و کوچکتر می شود. به زعم ابوذر غفاری در این ماجرا کل جامعه مقصر است. دولت هایی که با اقتصاد آدام اسمیتی می خواستند جامعه را اداره کنند یا دولتی که به تنهایی 1000 میلیارد دلار از سرمایه این مملکت را به باد فنا داد. واردکنندگانی که به صورت انحصاری و رانتی با واردات خود کمر تولید و تولیدکننده را شکسته اند.

در این شرایط خطیر باز گروه ها و جناح ها در حال تخریب و حذف یکدیگرند. آهای بدانید که خانوار نمی تواند یک نایلون دستی بخرد چه برسد به مایحتاج روزانه.

این فقر و همه گیرشدن آن برای جامعه خطرات ناگواری را به دنبال خواهد داشت لا معاش له لا معاد له ،اگر این اصل اساسی و بنیادی با چالش مواجه شود همه چیز را به چالش می کشاند. اگر معاش خانوار با چالش مواجه شود در اولین گام امنیت اجتماعی و امنیت بازار به خطر می افتد. آخر این پرده خوش نیست چالش نایلون دستی را جدی بگیرید.

حسین بشیری گیوی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت