يكشنبه 25 آذر 1397
الأحد 8 ربيع ثاني 1440
|
Dec 16 2018
|


                                                  

جامعه خانواده محور

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از مهمترین ویژگی های جامعه سالم آن است که دختر و پسر ها در زمان مناسب جذب هم شده باشند. در جامعه سالم افزایش سن ازدواج شکل نمی گیرد بلکه زوجین در زمان مناسب یعنی کمتر از 25 سال جذب هم می شوند و خانواده تشکیل می دهند. در حالیکه در جامعه ما با افزایش سن ازدواج و شکل گیری پدیده طلاق درجامعه، خانواده با چالش های عدیده ای مواجه شده است. اگر هر جامعه ای خانواده محور نباشد در کوتاه مدت با آسیب های عدیده ای مواجه و در بلند مدت قوم یا جامعه از هم می پاشد و رو به فنا و نابودی می رود.

 

در جامعه شناسی خانواده ، خانواده را متشکل از زن و مرد و فرزندان تعریف می کنند. اگر یکی از اضلاع این مثلث از هم بپاشد دیگر اشکال دیگر همزیستی بوجود می آید که خارج از تعریف خانواده می باشد. همچنانکه در تعریف مثلث ریاضی دانان می گویند سه ضلعی .....می باشد ما مثلث دو ضلعی نداریم در واقع ما خانواده دوضلعی نداریم و خانواده باید برای ادامه حیات خود سه ضلع یعنی پدر و مادر و فرزندان را دارا باشد. علاوه بر ساختار خانواده که متشکل از سه ضلع است خانواده دارای 4 کارکرد آموزشی ،آمیزشی ، زایشی و آسایشی می باشد.

هر زمان یکی از کارکردهای خانواده مختل شود ، در کل ساختار خانواده اختلال بوجود می آید . که این اختلال باید ترمیم و درمان شود. در نظر بگیرید که زوجین از دو فرهنگ مختلف سنتی و مدرن باشد طبیعی است که چالش های اساسی در زندگی زناشویی بوجود می آید تا اینکه در دموکراسی به تفاهم برسند و تفاوت ها را به رسمیت بشناسند. در آمارهای طلاق دیده اید که بیشترین میزان طلاق در 5 سال اول زندگی رخ می دهد. در این سالها زوجین در کارکرد آموزشی به تفاهم نرسیده اند. بدون فرزند هستند در واقع زوج هستند ولی خانواده نشده اند.

در آمیزش مشکلات اساسی دارند. در کارکرد آسایشی یا همان اقتصاد با مشکلات عدیده ای مواجه اند در نتیجه اختلال کارکردی منجر به طلاق می شود و متاسفانه مشاوران روانشناسی هم بدون اینکه کارکردها را تحلیل و تفسیر کنند با یک پرسشنامه صوری حکم به طلاق می دهند. در تبیین خانواده هم باید ساختار کلی خانواده و هم کارکردهای خانواده به صورت دقیق و اصولی مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر این ارزیابی با مسئولیت مدنی همراه نباشد و فقط بازاری برای روانشناسان باشد وضعیت خانواده به شکلی که در جامعه است بوجود می آید.

جامعه خانواده محور یادگار تمدن گذشته و همچنین تمدن نوین است. انصاف نیست برخی خانواده ایرانی را تضعیف کنند با تضعیف خانواده جامعه تضعیف می شود. در هر روی شهروندان باید با ساختار و کارکردهای خانواده آشنا شوند و با تحمل همدیگر و با به رسمیت شناختن تفاوت ها به تقویت خانواده کمک کنند.

اگر زوجین در زمان مناسب جذب هم نشوند در گام اول خانواده و در گام دوم با مصیبت های بزرگی مواجه خواهد شد که برخی از شاخص های این مصیبت را همگان با پوست و گوشت و استخوان لمس می کنند. در دهه های گذشته آسیب جدی به خانواده وارد شده لذا ضرورت دارد شهروندان پا به عرصه عمومی گذاشته و با شناخت از ساختار و کارکرد خانواده بیش از این این نهاد مقدس و ازلی را تخریب نکنند. اگر نهاد خانوده از بین برود همه چیز از بین خواهد رفت.

 

حسین بشیری گیوی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت