پنجشنبه 27 دي 1397
الخميس 11 جماد أول 1440
|
Jan 17 2019
|


                                                  

شریعتی نیاز امروز و فردای جامعه ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

آری اینچنین است برادر در جامعه ما شکاف نسلی به گسل نسلی تبدیل شده ، آری پدر، مادر ما متهم هستیم، پدرها و مادرها حتی معلمان و اساتید از فضای مجازی بیگانه هستند. حتی در برخی موارد فضای مجازی را حرام می دانند. مذهب بر علیه مذهب همه فضاهای شهری و روستایی را درنوردیده است. آسیب های اجتماعی چنان در جامعه جولان می دهد که حتی جامعه شناسان هم نمی توانند این بحران های اجتماعی را تحلیل و تبیین کنند.
آری اینچنین است برادر زمانه ما دوباره به شریعتی و افکار شریعتی نیازمند است تا سنتی ها را با روشنفکران و روشنفکران را با دگراندیشان ، زنان را با مردان ، جوانان را با پدرها و همه اقشار جامعه را با هم آشتی دهد.
بردار فضای جامعه چنان نفرت را در خود نهادینه کرده که اجتماع سنتی ایران به جامعه مادون سرمایه داری مبدل شده است. از جامعه برابری و برادری ، جامعه ای که ارزش هایش حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بوده بیگانه شده و فردگرایی چنان رشد یافته که گروه ها و احزاب و سازمان ها بود خود را در نبود دیگری دنبال می کنند.
برادر نه از دوست داشتن خبری هست نه از عشق ، چه زود مفاهیم ازلی و ابدی از جامعه رخت بر بست. در جامعه ما نه کسی از عشق غرق می شود نه مثل دوست داشتن همچون قایقی روی آب قرار می گیرد بلکه همه این مفاهیم در پول خلاصه شده است آری اینچنین بود برادر ارزش ها فقط در حساب بانکی افراد خلاصه می شود. چنان انسان ها الینه شده اند که اگر می بودید نمی دانم الیناسیون را چگونه می نوشتید. جامعه ما از الیناسیون عبور کرده و الینه شدن به سبک مدرنی تبدیل شده است.هر کس از این سبک پیروی نکند محکوم به فناست. حال این سبک چنان ارزش ها را از بین برده اند که نمی دانم اخلاق باید از چه منبعی الهام بگیرد.
آری اینچنین است برادر شعور زنان و شرف مردان را باید دوباره تعریف کنید. چه خوب بیان کردید که خدایا به روشنفکران ما تعصب و به متعصبین ما آگاهی ببخش. در جامعه ای زندگی می کنیم که از تعصب و آگاهی فقط اسمی باقی مانده است.
برادر جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به اندیشه امام حسین (ع) و پیام زینب (س) نیازمند است. جامعه به افکاری نیازمند است که راه گشا باشد. خشونت سراپای جامعه را فرا گرفته به پیام زینب کبری نیازمند است تا راه حسین (ع) را دوباره تحلیل و تبیین کند.
برادر چه باید کرد؟ کاش می بودی و برای جامعه ما می نوشتی که چه باید کرد. این را می دانیم که تمامی حوزه های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را میلیمتر به میلیمتر باید اصلاح کرد ولی نمی دانیم چگونه بیان کنیم تا جامعه مادون سرمایه داری به جامعه ساختن میلیمتر به میلیمتر شاخص ها بپردازد.
اری اینچنین است برادر با بردگی نوینی مواجه شدیم که ترسوها بیش از بیش به منبع قدرت و ثروت تمایل پیدا می کنند و بر این بردگی نوین افتخار می کنند.
بردار روحیه ایلی تمامی فضاهای جامعه را درنوردیده، که شایسته سالاری به فامیل سالاری مبدل شده است.
خدایا بر جامعه ما دوباره افکار شریعتی را نازل کن تا همه اقشار جامعه را باهم آشتی دهد تا ارزش ها زیربنای جامعه انسانی باشد.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت