يكشنبه 5 فروردين 1397
الأحد 9 رجب 1439
|
Mar 25 2018
|


                                                  

عملیاتی شدن پایاب سد گیوی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وزیر نیرو در جلسه ای که با نماینده خلخال و گیوی داشت ، دستور ارائه اعتبار لازم برای احداث شبکه انتقال و آبیاری شبکه پایاب سد گیوی را در قالب تسهیلات و از طریق بانک زمین از زیرمجموعه های بانک کشاورزی صادر کرد. اگر این طرح عملیاتی شود این عملکرد دکتر خالقی برای 8 سال نمایندگی ایشان کفایت می کند. شهروندان هم قدردان این کار بزرگ دکتر خالقی خواهند بود.


پایاب سد گیوی در حدود 8 هزار هکتار از اراضی دشت گیوی را زیر کشت آبی خواهد برد و این میزان اراضی در حدود 10 هزار شغل مستقیم ایجاد می کند. برای احداث سد گیوی 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای عملیاتی شدن پایاب سد گیوی درحدود 150 میلیارد تومان سرمایه نیاز است. حال شهروندان در شهرستان گیوی برای اینکه از این طرح عظیم سرمایه ای استفاده کنند باید تعاونی های کشت و صنعت احداث نمایند. با کشت گندم و جو یا باغداری ، سرمایه 250 میلیارد تومانی توجیه اقتصادی پیدا نمی کند. همچنانکه شاهد هستید سالانه هزار تن میوه از باغات مشکین شهر و ارومیه و... به دور انداخته می شوند. برای تبدیل میوه به کمپوت و یا دیگر فراوری ها نیازمند احداث کشت و صنعت است. همچنانکه می دانید در دشت گیوی اکثر اراضی در دست مردم هست و حداقل اراضی ملی می باشند. در حالیکه در مغان اکثر اراضی ملی هستند و دولت به راحتی می تواند اراضی در احتیار سرمایه گذار قرار دهد. با این حال اهالی شهرستان گیوی از این فرصت استثنایی باید نهایت استفاده را ببرند. راهکار توسعه شهرستان گیوی عملیاتی شدن پایاب و احداث کشت و صنعت می باشد.


سد گیوی به منظور آبیاری اراضی کشاورزی و تامین آب شرب و همچنین کاربرد گردشگری احداث گردیده و آبگیری شده است. پایاب سد گیوی مهاجرت را به حداقل میزان می رساند علاوه بر آن مهاجرین برای تولید دوباره به شهرستان برمی گردند. کشاورزی 8 هزار هکتاری اراضی کل شهرستان را متحول می کند و مهمتر از این مسائل در سد گیوی با احداث مکان های تفریحی و گردشگری می توان از ظرفیت گردشگری باغ شهر گیوی نهایت استفاده را برد. شهرستان گیوی با داشتن مکان های طبیعی می تواند به کانون گردشگری تبدیل شود. آبگرم تفریحی-درمانی، بوزلوخ ، داش حمام ، باغ شهر گیوی ، پل تاریخی فیروز، دلیحلی داش و ... اگر سرمایه گذاران هتل های مناسب احداث کنند می توان برای توسعه شهرستان گیوی از راهکار گردشگری هم استفاده نمود.
در هر روی برای توسعه شهرستان گیوی و عملیاتی شدن پایاب سد گیوی نیازمند همبستگی مضاعف بین دولت-ملت است. حال که نماینده محترم دکتر خالقی دستور وزیر را برای اخذ اعتبار پایاب سد گیوی نهایی کرده وظیفه دولت است که با حداقل میزان پیمانکار را انتخاب و طرح عملیاتی شود و با شناختی که از استاندار بهنامجو این شخصیت عملگرا داریم این امر در حداقل میزان انجام می شود. و شهروندان گیوی از امروز باید در فکر احداث تعاونی و کشت صنعت باشند که فردا خیلی دیر است.

منبع خبر:
باش سئوز

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت