دوشنبه 26 آذر 1397
الإثنين 9 ربيع ثاني 1440
|
Dec 17 2018
|


                                                  

سخني با شهردار خلخال

«شهرداری شیشه ای» را در خلخال نهادينه كنيد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

از ميان ارگانها و ادارات عريض و طويلي كه مردم با آنها سرو كار دارند شهرداري تفاوتها و تمايزاتي دارد كه انتظاراتي متفاوتي هم ميان مردم بوجود مي آورد.

شهرداري به عنوان نهادي عمومي غيردولتي كه تقريبا از تمامي شهروندان عوارض ساليانه و عوارض پسماند مي گيرد و ازطرف ديگر شهردار توسط شوراي شهر كه منتخبين مردم مي باشند انتخاب مي شود. به همين دلايل انتظار مي رود دخل و خرج اين نهاد غيردولتي هم شفاف بوده و در دسترس عموم قرار بگيرد

 

هرچند سابقه احداث شهرداري در خلخال حداقل به زمان مشروطه برمي گردد ولي تاكنون اين نهاد نتوانسته انتظارات مردم را برآورده كند و شايد هم باعث نااميدي مردم شده بود.

انتخاب آقاي علايي به عنوان شهردار خلخال ، همچون نيشتري بر دمل چركين بود كه مشخص شد هنوز در اقدامات اوليه و پيش پا افتاده همچون نصب تابلوها و علائم  راهنمايي ، از امكانات شهرهاي درجه چندم هم عقب هستيم.

علايي اقداماتي انجام داد كه شايد به ظاهر خيلي پيش پا افتاده و ابتدائي بودند ولي فراموش نمي كنيم همين اقدامات هم توسط شهرداران قبلي انجام نشده بود.

واكنش مردم نجيب، كم توقع و نكته بين خلخال به عملكرد علائي بارديگر ثابت كرد خلخالي ها هرگز كوچكترين اقدامات خادمين خويش را فراموش نمي كنند. شايد نجابت مردم خلخال اجازه نمي دهد خيلي از موارد را به زبان بياورند ولي آنها افرادي بسيار ريزبين و نكته سنج هستند و بخوبي سره را از ناسره تشخيص مي دهند.

ازاین رو لازم است  در شرایط کنونی که روح جدیدی به پیکره شهرداری خلخال دمیده و اولین شهردار زن تاریخ شرق آذربایجان انتخاب شده است تغییراتی در این نهاد انجام دهد و الگویی برای شهرداران و مسئولین بعدی باشد.

  واضح است که تعهد به شفافیت، پاسخگویی و پرهیز از مناسبات پشت پرده در تمامی سطوح مدیریت شهری لازم است. لکن عملیاتی شدن چنین الگویی مستلزم کاربست راهکارهایی موثر است، که فرهنگ شفافیت را نهادینه ساخته، از مدلی ذهنی به تجسمی عینی تبدیل کند. برخی از این راهکارها که پیش از این تجویز یا مورد استفاده مدیریت های پیشرو جهان  و برخی مناطق کشور قرار گرفته اند عبارتند از:

  • علنی بودن مذاکرات شورای شهر؛ برای این منظور با کمترین هزینه از طریق ایجاد امکان دسترسی و مشاهده آنلاین جلسات شورای شهر می توان تا حدود زیادی شفافیت شورای شهر را تضمین کرد. البته این امکان نباید مانع از حضور و دسترسی فیزیکی خبرنگاران و ارباب جراید به جلسات شورای شهر و مدیران شهری گردد.

(چند ماه گذشته پخش آنلاین جلسه شورای شهر مشکین شهر جهت انتخاب شهردار یکی از شواهد زنده در این زمینه است)

  • پیش بینی مقام سخنگوی شهرداری، سخنگوی شورای شهر با مسئولیت اطلاع رسانی و برگزاری جلسات مستمر با ارباب جراید و رسانه (برگزاری اولین کنفرانس مطبوعاتی در خلخال توسط شورای پنجم نشان می دهند در این زمینه اهتمام جدی دارند و امید می رود این رویه ادامه داشته باشد)
  • انتشار بودجه و گزارش تفریغ بودجه شهر
  • تدوین و انتشار گزارش عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه شورای شهر و شهرداری.
  • انتشار عمومی فهرست اموال و دارایی اعضاء شورای شهر، شهردار و مدیران شهري

 

نکته قابل توجه این است که اتخاذ چنین راهکارهایی بایستی با رویکردی فعال توسط مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفته و فراتر از تکلیف به عنوان باوری استراتژیک در دستور کار قرار گیرد. به تعبیری دیگر پیش از مطالبه شهروندان، مدیریت شهری و شهرداری ها با اطلاع رسانی حداکثری به سراغ شهروندان روند.

 

اولين قدم براي شهرداري شيشه اي در خلخال

 

شهرداري خلخال در قدمت يكصد و ده ساله خويش ، سال ٩٥-٩٦ را بسيار متفاوت گذراند، مردي از ديار مغان ( هرچند به سفارش استاندار وقت) به خلخال آمد و وداع دراماتيك و احساسي وي و پوشش سراسري و گسترده آن در فضاي مجازي و حتي رسانه ملي ايجاب مي كند شهردار محترم فعلی گزارش جامع و كاملي از اوضاع كنوني شهرداري خلخال ارايه نمايند.

لازم است در اين گزارش موارد زیر به اطلاع عموم مردم ، كارشناسان و رسانه ها برسد:

- ميزان بودجه تخصيصي شهرداري از طرف فرمانداري

- ميزان اعتبارات كسب شده توسط شهردارقبلي

- ميزان تجهيزات سخت افزاري و ماشين آلات فعلي شهرداري

- ميزان درآمد، بدهي و مطالبات شهرداري خلخال تا به امروز

- اقدامات زيربنايي و نيمه كاره انجام شده توسط شهرداران قبلي

و ساير موارد مشابه

 

بديهي است انتشار اين گزارش مي تواند در آينده ،  بهتر عملكرد شهردار فعلي خلخال ، سركار خانم جوادي، را نشان دهد و چه بسا اقدامات فعلي به حساب شهرداران قبلي نوشته نشود و اقدامات شهرداران قبلي به حساب ايشان نوشته نمي شود.

 

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت