جمعه 27 دي 1398
الجمعة 22 جماد أول 1441
|
Jan 17 2020
|


                                                  

حیوانات درنده بلای جان روستاهای خلخال

زباله‌های مرگ‌آفرین

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

30 سالی می‌شود که مردم «کرنو» در دو کیلومتری شهرستان خلخال حال و روز خوشی ندارند‌. 30 سال است با وزیدن هر نسیم بوی مشمئزکننده زباله‌های چندین ساله از نخاله‌های ساختمانی گرفته تا زباله‌های بیماری که در فاصله کمتر از یک کیلومتری محل تجمیع زباله‌ها بنا شده، مشام‌شان را پر می‌کند‌. روزها با وزش هر باد صدها کیسه پلاستیکی به سمت روستای «سنگیلی» و زمین‌های کشاورزی روانه می‌شوند و شب‌ها بوی نامطبوع، آرامش و آسایش را از ساکنین شهر می‌گیرد‌.


به گزارش خلخال زر به نقل از جهان صنعت ،شاید در ابتدا دانستن این نکته جالب باشد که این سایت زباله در قلب باغات و کنار دست رودخانه هروچایی و بیمارستان 120 تختخوابی امام خمینی (ره) خلخال قرار دارد و اکنون شیرابه این سایت زباله هر روز به رودخانه هروچایی خلخال جاری می‌شود و بوی حاصل از ترکیب زباله‌های مختلف در یک کیلومتری محل دفع زباله خلخال به مشام می‌رسد و همین امر باعث شده منطقه کرنو در راه روستای سنگیلی خلخال به آلوده‌‌ترین نقطه خلخال تبدیل شده و منظره زشتی از تپه‌های زباله‌‌های تر و خانگی و بیمارستانی و صنعتی و نخاله‌های شهری و ساختمانی بر جای مانده است‌.


بر اساس گفته‌های اهالی محلی وجود کیسه‌ها در زمین‌های کشاورزی باعث پایین آمدن کیفیت محصولات می‌شود‌. موضوع دپوی زباله‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شود‌. بوی زباله‌ها حیوانات وحشی را به محل می‌کشاند و حالا بزم برای آنها آماده است‌. در تمام این سال‌ها، اینجا مکانی شده برای تغذیه حیواناتی از جمله گرگ، روباه، گراز و آشیانه هزاران کلاغ که با نزدیک شدن هر ماشین یا انسانی که به ندرت از آنجا می‌گذرد پرواز می‌کنند و بال زدن همزمان این تعداد کلاغ صدای مهیبی ایجاد می‌کند‌.


حضور حیوانات درنده و وحشی امنیت جانی مردم این شهرستان و روستا‌های اطراف را گرفته تا جایی که جبرائیل نگاری یکی از اهالی روستای سنگیلی می‌گوید کسی جرات نمی‌کند بدون ماشین یا حتی با موتور به این منطقه قدم بگذارد چون هر لحظه امکان حمله گرگ و گراز وجود دارد‌. یکی از ترس‌های بزرگ ما این است که در طول مسیر اتفاقی مثل پنچر شدن ماشین نیفتد تا مجبور شویم از ماشین پیاده شویم‌. روزانه حدود 60 تن زباله در این مرکز ریخته می‌شود و به واسطه همین وفور نعمت جانوران وحشی به داخل شهر و روستاها می‌آیند، مخصوصا در زمستان‌ها و تا امروز چندین نفر هم به دلیل حمله حیوانات زخمی شده‌اند‌. به گفته او این مشکلات باعث شده خانواده‌های زیادی از این مناطق کوچ کنند و بعضی روستا در مرز خالی از سکنه شدن است و شکایت مکرر ساکنان و درخواست‌های پی‌درپی به شهرداری هم برای سامان دادن به این وضعیت کارساز نبوده و هنوز هیچ اقدام عملی برای این موضوع انجام نشده است‌.


تعهد پوچ شهرداری خلخال
این در حالی است که از سال‌ها پیش شهرداری شهرستان خلخال متعهد شده بود این مشکل را حل و منطقه را از وجود هر گونه زباله پاک کند‌. با این حال به نقل از ایرنا قرار بود از اردیبهشت ماه امسال محل دفن زباله‌ها در این شهرستان تعطیل شود اما با گذشت چند ماه هنوز از تعطیل شدن این سایت زباله خبری نیست و همواره روستاییان از تخلیه نخاله‌ها شکایت می‌کنند‌. بر اساس این خبر فاطمه جوادی، شهردار خلخال گفته بود پایان اردیبهشت، آخرین مهلت برای توقف فعالیت محل فعلی دفن زباله‌های خلخال و راه‌اندازی سایت جدید در منطقه یلوجه است‌.


او همچنین تاکید کرده بود دادستان عمومی و انقلاب خلخال نیز بر توقف فعالیت محل دفن فعلی زباله‌های شهر که سلامتی شهروندان را تهدید می‌کند، تاکید داشته و در این زمینه باید جوابگوی دستگاه قضایی شهرستان نیز بود‌. 
انتقال روزانه بیش از 60 تن زباله به محلی در مجاورت شهر و نگهداری آن در حوالی مناطق مسکونی با توجه به تولید گازهای سمی حاصل از انباشت هزاران تن زباله به صورت روباز در این محل، راه‌اندازی سایت جدید دفن زباله‌ها را ضروری کرده و با توجه به گفته‌های جوادی برای انجام این کار شهرداری دست نیاز به سوی فرمانداری و مسوولان دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه پسماند این شهرستان کرده است‌. 
در حالی که مهلت اعلام‌شده از سوی مرکز استان برای راه‌اندازی سایت جدید پایان فروردین ماه سال جاری اعلام شده بود در جلسه اردیبهشت امسال دوباره بر راه‌اندازی این محل تا پایان اردیبهشت‌ماه تاکید شده است‌.


گرگ‌ها جنین سقط‌شده بیمارستان را می‌خورند
چند سال پیش ظهر یکی از روزهای تعطیل، دو تن از اهالی روستای سنگیلی با گرگ‌های این منطقه درگیر می‌شوند‌. سبحانی یکی از افرادی که در آن حادثه به شدت مجروح شده بود، به «جهان صنعت» گفت: باغ من در آن منطقه است و با یکی از آشنایان مجبور بودیم از آن منطقه عبور کنیم‌. ساعت 12 ظهر بود و فکر نمی‌کردیم گرگ‌ها روز هم در منطقه باشند‌. وقتی به ما حمله کردند خیلی شوکه شده بودیم‌. گرگی که به من حمله کرد با دندان نیشش به سرم حمله کرد و 40 تا بخیه به سرم زدند‌. حدود دو ساعت و نیم با گرگ‌ها درگیر بودیم و کسی هم در جاده تردد نمی‌کرد که کمک کند، برای همین دونفری با گرگ‌ها جنگیدیم‌. و در آخر همه از زنده ماندن ما تعجب کرده بودند‌.

او در ادامه می‌گوید: سال‌هاست می‌گویند به این موضوع رسیدگی می‌کنیم اما به شکایات ما توجه ندارند‌. دود زباله‌ها تمام شهر را می‌گیرد و تنفس در این دود و بوی زباله برایمان سخت می‌شود‌. محصولات کشاورزی هم تحت تاثیر قرار گرفته‌اند‌. به خاطر وجود زباله حیوانات و حشره‌ها جمع می‌شوند و باعث شدند چند مرتبه میوه‌ها و محصولات‌مان را سم‌پاشی کنیم‌. سبحانی در بخشی از صحبت‌هایش به این اشاره می‌کند که گرگ‌ها‌ هار شده‌اند و دلیل آن، این است که جنین‌های مرده و سقط شده که از بیمارستان‌ها می‌آیند را می‌خورند‌. ما جرات نداریم به روستای پدری برویم چون هر لحظه امکان حمله گرگ وجود دارد و آن هم نباشد، بالاخره این همه زباله برای انسان ضرر دارد. شاید امروز تاثیر آن را نفهمیم اما در طولانی‌مدت ضرر و زیانش به ما می‌رسد‌.


چشم امید مردم به اقدامات شورای شهر
برای درک بهتر این موضوع و جهت رسیدگی به معضل مردم کافی است مسوولان شهر در نیمروز به خود زحمت دهند و سری به این سایت بزنند. نمایندگان شورای شهر که قطعا پیش از انتخابات از آبادانی و ایجاد زندگی باکیفیت‌تر برای شهروندان خلخال سخن به میان می‌آوردند حالا به جای تعاریف آنچنانی برای آبادانی شهر خلخال، وارد عمل شوند و سر قول‌هایی که پیش از انتخابات به مردم شهر داده‌اند بمانند چرا که مردم منتظر عمل شما هستند و برای بهبود شرایط جز چشم امید بستن به اقدامات شما کار دیگری از دست‌شان برنمی‌آید‌.


در پایان لازم به یادآوری است طبق قانون، دفع اصولی پسماند و احترام به حقوق شهروندان از وظایف شهرداری است و شهروندان خلخال و روستاهای اطراف منتظر عمل به وعده‌های شورای اسلامی شهر خلخال در خصوص انتقال این سایت پسماند و نجات طبیعت و محیط‌زیست خلخال هستند‌.

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت