يكشنبه 5 فروردين 1397
الأحد 9 رجب 1439
|
Mar 25 2018
|


                                                  

نبض توسعه در جنوب استان ضعیف میزند

نماینده شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس: توسعه خلخال در گروه تامین زیرساخت ها، همدلی مسئولان و مشارکت سرمایه گذاران است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آهنگ توسعه در جنوب استان در شهرستان خلخال  بسیار ضعیف تر از شهرستان های دیگر استان محروم اردبیل بوده و این شهرستان در بسیاری از شاخص ها از قافله توسعه عقب مانده است. درصد بالای بیکاری، رشد منفی جمعیت، وضعیت قرمز در مقاوم سازی مسکن نسبت به دیگر شهرستان و دیگر موارد همه و همه نشان از عمق محرومیت جنوب استان دارد. در زمینه مشکلات اهالی خلخال پای صحبت های دکتر «بشیر خالقی» نماینده شهرستان‌های خلخال و کوثر و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نشسته ایم.

مهم ترین دغدغه و اولویت خلخال و کوثر را برای توسعه در چه می دانید؟

رشد و توسعه خلخال در گرو اقدامات زیربنایی است و مهم‌ترین دغدغه در حال حاضر انجام اقدامات ساختاری و زیربنایی است. گسترش صنعت گردشگری، جذب سرمایه‌گذاران و ایجاد صنایع تولیدی در شهرستان، از طریق ایجاد جاده‌های امن و ایمن و نزدیک کردن مسیر خلخال به بازار مصرف از اولویت‌هایی است که در پی آن هستیم.

جنوب استان در بسیاری از شاخص ها دچار محرومیت است و به اذعان مسئولان خلخال جزو محروم ترین شهرستان های استان است. این باعث رشد منفی جمعیت در خلخال شده است. به نظر شما چه راهکارهایی برای رفع این محرومیت می توان انجام داد؟

بله جنوب استان تاکنون به دلایل مختلف از شاخص‌های توسعه عقب افتاده‌ است، انتظار داریم در کنار همدلی مسئولان، رسانه‌ها نیز پیگیر و ناظر بر توسعه این دو شهرستان باشند و از عموم سرمایه‌گذاران دعوت می کنیم در انجام پروژه‌های مختلف شهرستان، مسئولان را در رفع مشکلات اشتغال‌زایی یاری کنند.

فقط با تلاش همگانی و ایجاد اشتغال می‌توانیم جلوی مهاجرت‌های بی‌رویه اهالی را بگیریم و از کاهش جمعیت جلوگیری کنیم. همه این موارد را در حضور مسئولان استانی و کشوری و همچنین تریبون مجلس شورای اسلامی مطرح کرده‌ام و در این مسیر پاسخگو هستم و هرگونه انتقادی را از دل و جان می‌پذیرم.

 

بسیاری از پروژه های عمرانی خلخال سرعت مطلوب ندارند دلیل آن چیست؟

واقعیت این است که تنها 10درصد بودجه کشور صرف طرح‌های عمرانی می‌شود و مشکلاتی در سیستم بودجه کشور  وجود دارد. در حال حاضر تنها 10درصد اعتبارات کشور به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد و 90درصد بقیه برای طرح‌های جاری و هزینه‌ای است؛ به‌گونه‌ای که اعتبارات عمرانی شهرستان خلخال در سال 95، 38میلیارد تومان بوده که بسیار ناچیز است و این باعث تاخیر پیشرفت پروژه ها می شود.

 

 مشکل خلخال برای توسعه از دیرباز نبود جاده ارتباطی مناسب عنوان شده است و در این چند سال چندین پروژه راه سازی در جنوب استان در حال اجرا است که طولانی شده تکمیل این جاده ها اهالی را چشم انتظار نگه داشته است. وضعیت این پروژه ها در چه مرحله ای است؟

 اگر مشکلات جاده ای خلخال حل شود بسیاری از مشکلات مانند اشتغالزایی نیز حل می شود چون سرمایه گذاران با رغبت بیشتری در این منطقه سرمایه گذاری می کنند.

کلور- درام، یکی از پروژه های ارتباطی جنوب استان است این جاده به خاطر دسترسی به درام و منجیل و نیز کوتاه کردن مسیر خلخال به پایتخت، مشکلات برف‌گیری و راهبندان مانند سایر راه‌های مواصلاتی را نخواهد داشت.

متاسفانه پیمانکار این جاده در گذشته بسیار ضعیف عمل کرده بود که با همکاری وزارت راه خلع ید شد و اکنون این پروژه در انتظار برگزاری مناقصه محدود برای انتخاب پیمانکار قوی‌تراست که طبق گفته محبوب حیدری، مدیرکل راهداری استان این موضوع در حال انجام است و ما نیز از طرق قانونی و رسانه‌ها امور مربوط به این جاده را دنبال می‌کنیم تا نتیجه مورد نظر را بگیریم.

پس از سال‌ها دوندگی و چانه‌زنی‌های فراوان با وزیر راه و معاونانش توانستیم اعتبار اختصاص‌یافته به جاده کلور- درام را در سال 96 به دو برابر برسانیم. امسال برای این پروژه 10میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

این پروژه ملی است و تنها نام آن کلور-درام است؛ در حالی که 25کیلومتر آن از منطقه خورش‌رستم می‌گذرد و با احداث آن ارتباط بین استان‌های زنجان و گیلان و ُاردبیل تسهیل خواهد شد.

 

اهالی خورش رستم نیز سالها چشم انتظار بهسازی جاده 13 کیلومتری برای ارتباط با جاده سرچم هستند تا مجبور نباشند از خلخال مسیر طولانی برای رسیدن به سرچم را طی کنند. وضعیت این جاده چگونه است؟

به شدت پیگیر جاده هشجین - سرچم هستیم. طرحی که این روزها به جاده 13 کیلومتری هشجین-سرچم معروف شده است ردیف اعتبار ملی ندارد. بنده در سال 90دستور لازم برای انجام این طرح را از «علی نیکزاد» وزیر وقت راه و شهرسازی اخذ کردم و در اسفند سال 90دوره نمایندگی‌ام به پایان رسید و متاسفانه پیگیری‌های لازم انجام نشد و بلاتکلیف ماند. امسال دوباره انجام این پروژه را از محل ردیف اعتبارات استانی دنبال کردم که منجر به آمدن پیمانکار و شروع مجدد این پروژه شد اما ظاهرا به مشکلاتی برخورده و متوقف شده است و در حال پیگیری برای رفع مشکل هستیم. از طرفی مطالعه راه هشجین- درام را هم در سال 90 به سازمان برنامه و بودجه ارائه کردم که این طرح نیز سال‌هاست پیگیری نشده، اما بنده قصد دارم دوباره این موضوع را به جریان بیندازم.

 

طرح کمربندی خلخال هم به دلیل نقشه آن در این چند سال حاشیه هایی داشته است در این مورد توضیح دهید.

برخی ها عقیده دارند باید نقشه جدید برای کمربندی طراحی شود که این کار دوباره‌کاری است .

پیمانکار این طرح به طول 4 و نیم کیلومتر در سال 90 انتخاب شده است. نقشه کمربندی هم نقشه مشاور است که قابل تغییر مجدد نیست. در حال حاضر وقت آن است که همه مسئولان از جمله اداره منابع طبیعی و صاحبان برخی مزارع و اراضی با ما همکاری کنند تا مشکلات مربوط به تملک آنها حل شده و کمربندی از مسیر فعلی عبور کند؛ در غیر این صورت باید دوباره مشاور بیاید و نقشه جدید طراحی کند که این کار دوباره‌کاری است و زمانبر خواهد بود.

 

وضعیت آثار تاریخی و میراث فرهنگی جنوب استان نیز در شرایط مناسب نیست. در این زمینه مشکل کجاست؟

معتقدم اداره میراث فرهنگی نیاز به متخصص دارد. ما تاکنون در اداره میراث فرهنگی متخصص این کار را نداریم و نیاز است فردی متخصص وارد این حوزه شود و در این اداره مهم و حیاتی مباحث مربوط را پیش ببرد. موضوع محل تاریخی «قالاباشی» هم قرار است تعیین تکلیف و کارهای مطالعاتی آن آغاز شود که مشاور مخصوصی هم در این زمینه انتخاب شده است.

خلخال از نظر زیرساخت های فرهنگی مانند کتابخانه نیز دچار محرومیت است در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

خلخال از لحاظ سرانه فضای کتابخانه ای به ازای جمعیت باسواد با 2/2 مترمربع جزو دو شهرستان محروم استان است. تلاش می‌کنیم ساختمان کتابخانه شهید عاشوری‌زاده به اداره ارشاد داده شود تا فعالیت‌های فرهنگی رونق و رواج بگیرد که نیاز به همکاری بین اداره آموزش و پرورش و اداره ارشاد دارد. 

 

فاضلاب خلخال نیز جزو پروژه هایی است که سالهاست تکمیل نشده است. دلیل این تاخیر چیست؟

طرح فاضلاب خلخال در سال 93 از ردیف بودجه ملی حذف شده است و گرفتن مجدد این ردیف، بسیار سخت است که در این زمینه باید مسئولان وقت پاسخگو باشند. اما بنده بارها در این باره با دکتر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه گذاشتم تا سه میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص یافت.

 

در حالی که اشتغال در این شهرستان در وضعیت بحرانی قرار دارد کشاورزی و دامداری به عنوان مهم ترین منبع درآمدی منطقه نیز دچار مشکل شده است و کشاورزان معتقدند مراتعی چندانی برای چرای دام خود ندارند. در این مورد برای ما بگویید.

بله مدیریت محیط زیست بر 37درصد خاک شهرستان معضلی برای کشاورزان و دامدارن شده است این درحالی است که میانگین کشوری در این زمینه 8 الی 10 درصد خاک یک شهرستان است، اما در این شهرستان محیط زیست با وجود این‌که نزدیک 40درصد از خاک شهرستان را در اختیار دارد. روستاییان جنوب استان مجبور هستند فرسنگ‌ها دور از وطن خود به شغل‌های سخت و طاقت‌فرسا مشغول شوند که عوارض اجتماعی جبران ناپذیری در پی دارد.

قوانین حاکم بر منابع طبیعی به دوره اصلاحات ارضی و سال‌1341  برمی‌گردد. آیا با چنین قوانینی کسی ذوق و علاقه برای دامداری خواهد داشت؟ البته این قوانین به‌زودی اصلاح می‌شوند. متاسفانه در گذشته در مرز مشترک ما با گیلان حق چرای دام را به دامداران گیلانی داده‌اند که جای سئوال دارد.

در حالی که اداره محیط زیست فعالیت دامداری و کشاورزی اهالی خلخال را محدود کرده است اهالی روستاها از فعالیت کارخانه ها در مجاورت روستا گلایه دارند. وجود کارگاه‌های متعدد در نزدیکی روستای خمس و مخاطرات زیست‌ محیطی برا روستاییان ایجاد کرده است. به هر حال این کارگاه‌ها با مجوز قانونی محیط زیست مشغول فعالیت هستند اما اگر مشکلی وجود دارد باید مسئولان اجرایی تلاش کنند رفع شود. البته با مذاکراتی که انجام شد رئیس سازمان محیط زیست کشور در آینده نزدیک به خلخال می‌آید تا بسیاری از این مشکلات از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد.

 

در حوزه بهداشت و درمان اوضاع جنوب استان در چه شرایطی است؟ و وضعیت این حوزه از نظر نیروی انسانی متخصص چگونه است؟

اقدامات انجام‌شده در حال حاضر موفقیت آمیز است. در گذشته بیشتر اساتید در حوزه بهداشت و درمان، بومی نبودند اما اکنون دانشکده علوم پزشکی خلخال مستقل شده و پست‌های سازمانی زیادی برای آن تعریف شده است و حالا باید مسئولان همت کنند و برای پست‌های مذکور، نیروهای ثابت و افراد متخصص بومی را جذب کنند.

اما وضعیت استخدامی نیروهای بیمارستان خلخال برای ما قابل قبول نیست. در حال حاضر، 61نفر از کارکنان استخدامی بیمارستان به صورت مامور در شهرهای دیگر مشغول خدمت هستند و در حالی که بیمارستان با کمبود نیرو مواجه است، پست‌های مربوطه اشغال شده و نمی‌توان نیروی دیگری نیز به جای آنان استخدام کرد. این حق‌کشی آشکار است که طی سال‌های گذشته انجام شده و ما در مقابل این خواهیم ایستاد و اصرار دارم که این نیروها یا به محل خدمت خود در بیمارستان خلخال برگردند و یا به صورت قطعی به شهرهای محل خود انتقال یابند.  

با توجه به سفر وزیر بهداشت به خلخال در حال حاضر، دستور و مجوز نصب ماموگرافی دیجیتالی مجهز را با تکنولوژی روز از وزیر  گرفته‌ایم و قرار است نصب شود. همچنین کلینیک مجهزی در آینده نزدیک در محل بیمارستان سابق افتتاح خواهد شد.

 

گزارش از پوپک قاسمی - خبرنگار همشهری

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت