پنجشنبه 27 دي 1397
الخميس 11 جماد أول 1440
|
Jan 17 2019
|


                                                  

باغ شهر کوثر و گام های موثر برای رشد و توسعه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 شهرستان کوثر بعنوان باغ شهر استان دارای ظرفیت های غنی در بخش های مختلف اقتصادی در جهت رشد و توسعه بوده و گام های اساسی در این رابطه از سوی دولت در حال انجام است.

 

علیرضا علیپور فرماندار کوثر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این شهرستان با داشتن طبیعت زیبا و دلپذیر ، وجود آبگرم معدنی دارای خاصیت درمانی ؛ آثار باستانی از ظرفیت های خوبی برای سرمایه گذاری در این بخش بهره مند می باشد.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان کوثر نمونه هایی از آثار باستانی و تاریخی را نیز داراست که از آن جمله می توان به پل پرده لیث شهر فیروزآباد در بخش فیروز بر روی رودخانه قزل اوزن اشاره نمود.
وی بیان کرد: این پل که یک اثر باستانی و دیدنی است دارای سه دهنه است که دهنه وسط این پل به مرور زمان تخریب شده است وبا پیگیری های انجام شده اعتبار لازم برای مرمت آن تخصیص یافته و با مساعد شدن هوا کار آن آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: باتوجه به بکر بودن منطقه ، سرمایه گذاری در بخش گردشگری کوثر؛ هم برای سرمایه گذار دارای منافع فراوان خواهد بود و هم موجبات رونق اقتصادی منطقه و رفع بیکاری را فراهم خواهد آورد.
او با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و اجرای طرح های گوناگون در این زمینه هیچ محدودیتی در واگذاری زمین وجود ندارد گفت : زمین مورد نیاز به تناسب نیاز برای هر طرح گردشگری واگذار می شود.
وی افزود : تمام مدیران ذیربط به منظور همکاری و راهنمایی مناسب گردشگران و سرمایه گذاران توجیه شده اند و برای هر طرح نیز تسهیلات بانکی در حد مناسب ازسوی بانک ها ارایه می شود.

** 400پرونده اشتغال فراگیر در کوثر مصوب شد
فرماندار کوثر همچنین با بیان اینکه در ارتباط با طرح اشتغال فراگیر در این شهرستان نیز اقدام شده است گفت: تعداد 400 فقره پرونده در این باره تصویب و به مرکز استان اردبیل ارسال شده که در صورت تصویب در کارگروه مرتبط به تدریج پرداخت تسهیلات مربوطه آغاز خواهد شد.
او با بیان اینکه هیچ محدودیتی در میزان پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر و خرید ادوات کشاورزی وجود ندارد گفت: کمیته ویژه ای متشکل از فرمانداری، بانک ها و اداره های ذیربط بر روند پرداخت و هزینه کرد این تسهیلات نظارت دارد.

*** گیوی باغ شهری که نیاز به توسعه صنایع تبدیلی دارد
فرماندار کوثر در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به ظرفیت فراوان تولید انواع میوه های مرغوب باغی در این منطقه گفت: از گذشته های دور به خاطر آب و هوا و خاک مناسب باغ های متعددی در شهرستان کوثر وجود داشته و دارد به گونه ای که شهر گیوی به باغ شهر معروف است.
علیرضا علیپور افزود: 25 هزار تن انواع میوه و محصول سردرختی در سال از باغات این شهرستان برداشت می شود که سه هزار تن آن را محصول 'به' تشکیل می دهد که در مرغوبیت شامل عطر ؛ رنگ و طعم از میوه 'به' اصفهان نیز سرآمد است.
وی ادامه داد : میوه های دیگری مانند سیب ؛ آلبالو ؛ گلابی ؛ بادام ؛ هلو ؛ گیلاس ؛ شلیل و ... در منطقه تولید می شوند که در صورت وجود واحدهای تولیدی فرآورده های مربوط به صنایع تبدیلی می تواند به رونق اقتصادی منطقه کمک موثر نماید.
وی تولید سالانه 10 هزار تن انواع فرآورده دامی شامل گوشت قرمز و سفید را از دیگر توانمندی های اقتصادی منطقه ذکر و خاطرنشان کرد : این مقدار فرآورده دامی علاوه بر تامین نیازهای داخل شهرستان کوثر به سایر شهرستان ها صادر می شود.
به گفته وی ، ایجاد صنایع تبدیلی یکی از فرصت های سرمایه گذاری در این شهرستان است و از سرمایه گذاران حمایت اساسی می شود .

** استقبال بنیاد مسکن از تعمیر و مقاوم سازی منازل روستایی
فرماندار کوثر با اشاره ه به اینکه محدودیت خاصی درباره پرداخت تسهیلات مقاوم سازی و تعمیر ساختمان منازل روستایی در این شهرستان وجود ندارد گفت: به تمام متقاضیان که خانه هایشان نیاز به تعمیر و مقاوم سازی دارد وام بانکی به مبلغ 180 میلیون ریال با کارمزد چهار درصد و بازپرداخت 15 ساله داده می شود.
وی افزود : در صورتی که انجام مقاوم سازی براساس نقشه تهیه شده ازسوی بنیاد مسکن باشد مبلغ 20 میلیون ریال دیگر نیز به عنوان کمک بلاعوض به فرد متقاضی پرداخت می شود.
وی همچنین از سنددار شدن بیش از سه هزار واحد مسکونی طی سه سال اخیر در شهرستان کوثر خبر داد و گفت: در تمام روستاهای بالای 20 خانوار نقشه طرح هادی تهیه شده و به تدریج در حال اجرا می باشند.
به گفته وی، باتوجه به اینکه آسفالت سطح گذرگاهها به خاطر ساختار زمین منطقه و نامرغوب بودن کیفیت قیر؛ جواب نمی دهد در اجرای طرح هادی ، سطح کوچه ها و خیابانهای روستاها سنگ فرش می شوند.

***توجه به بهینه سازی راهها و کاهش حوادث
فرماندار کوثرگفت: به خاطر عبور جاده اصلی مرکز استان اردبیل به پایتخت یعنی راه سرچم از نزدیکی شهر گیوی که مرکز شهرستان کوثر است ایجاد مراکز امدادی و تجهیز آنها به امکانات لازم در برنامه قرار گرفته است .
وی بیان کرد: به همین منظور پایگاه امدادی جمعیت هلال احمر در ایستگاه فاراب این شهرستان در حاشیه جاده اصلی سرچم ایجاد شده و انبار امدادی این جمعیت با پیگیریهای لازم ساخته شده و انواع مواد خوراکی فاسد نشدنی را نگهداری می کند که در مواقع کولاک و یخبندان و طوفان و غیره به مسافران گرفتار در این جاده عرضه می شود.
وی رفع صخره های خطرناک حاشیه و ایمن سازی جاده کوثر به خلخال از آبگرم تا میانه های جاده منتهی به شهر گیوی را یک کار بسیار مفید در سه سال گذشته در این شهرستان دانست.
علیرضا علیپور افزود: با همکاری اداره راه و ترابری صخره های روی دامنه کوههای واقع در اطراف این جاده با استفاده از مواد منفجره تخریب و مقدار هفت هزار تن سنگ و صخره برداشت و این محور که تا قبل از آن به واسطه سقوط سنگ و ریزش برای رهگذران و سرنشینان خودروها خطرناک بود ایمن سازی و سطح آن نیز روکش آسفالت گردید.
وی با اشاره به اینکه راه چهار روستای شهرستان کوثر در سه سال گذشته بطور کامل زیرسازی و آسفالت شده است گفت: عملیات آسفالت راه دو روستای بزرگ این شهرستان نیز در حال انجام است.

** خدمات رفاهی به روستاهای کوثر
فرماندار کوثر با بیان اینکه 35 روستا در این شهرستان پس از انقلاب تا دولت تدبیر و امید گاز دار شده بودند، بیان کرد: در سه سال گذشته گازرسانی به 57 روستا ی دیگرانجام شده است.
وی بیان کرد: تمامی روستاهای این شهرستان هم اکنون دارای برق هستند و در 60 روستا بازفروش کنترل های برق انجام شده و تمامی خانوارهای روستایی دارای کنتورها شده اند.
وی اضافه کرد: به 15 روستا آبرسانی شده و منابع آب روستاهای دارای مشکل نیز بازسازی شده است.
به گفته وی، راه 12 روستا زیرسازی و آسفالت شده و 2 طرح نیز در حال اجراست.

** افتتاح 25 طرح عمرانی در دهه فجر
علیپور با بیان اینکه 25 طرح عمرانی در این شهرستان در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد گفت: برای اجرای این طرح ها در بخش های مختلف 70 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی تاکید کرد که تنها طرح هایی افتتاح می شود که به صورت 100 درصد عملیات اجرایی آن پایان یافته است.
گفت و گو: مسعود وسیله/ سیفعلی موسی زاده

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.

طراحی و اجرا : آلتین سایت